فرماندار: بازسازی زیرساخت‌های سرپل‌ذهاب حدود ۱۲۶ میلیارد تومان نیاز دارد

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار سرپل‌ذهاب با اعلام اینکه زلزله آبان سال ۹۶ آسیب‌های زیادی به زیرساخت‌های شهری و روستایی و ساختمان‌های اداری و راه‌های این شهرستان وارد کرد، گفت: در زمینه بازسازی اقدام‌های ارزشمندی انجام شده اما برای تکمیل، ترمیم، مقاوم‌سازی، بهسازی و احیای این زیرساخت‌ها نیاز به ۱۲۵ میلیارد و ۹۹۰ میلیون تومان اعتبار داریم.

محبت جمالی نیا روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تمامی این نیازمندی ها در قالب مکاتبات برای تامین اعتبار به استانداری کرمانشاه اعلام شده که امید داریم با تامین آن بتوانیم گامی برای بازگشت این شهرستان به شرایط عادی و خروج از مشکلات موجود داشته باشیم.

وی اظهار داشت: با توجه به آسیب دیدگی زیرساخت ها ی عمومی بافت شهری در جریان زلزله سال ۹۶ از مجموع اعتبار درخواست شده ۲۶ میلیارد تومان آن برای شهرداری برای احیا و بازسازی بوستان ها، معابر عمومی و آسفالت معابری شهری و پیاده رو سازی مرمت جداول بتنی از محل ماده ۱۲ است تا بتوانیم شاهد شتاب بخشی در اجرای این طرح ها باشیم.

 وی اضافه کرد: همچنین در جریان زلزله سال ۹۶ مساجد این شهرستان دچار آسیب فراوانی شد که اکنون کار تعمیر بیش از ۱۶ مسجد باقی مانده که نیازمند ۹ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان است.

نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب گفت: ساختمان های اداری این شهرستان در جریان زلزله دچار آسیب فراوانی شد که اکنون بخشی از این ساختمان با پیشرفت خوبی در دست ساخت است و برای تکمیل روند بازسازی آن ها که در مجموع ۲۸ ساختمان است، ۵۷ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

جمالی نیا ادامه داد: در بخش راه‌ها نیازمند ۳۳ میلیارد و ۱۹۰میلیون تومان اعتبار برای انجام آسفالت و روکش به طول ۸۹ کیلومتر هستیم که در مجموع شامل راه های روستایی و فرعی و اصلی است.

فرماندار سرپل ذهاب گفت: ترمیم و تعویض شبکه آبرسانی روستایی و  تکمیل زیرساخت های بازارچه مرزی تیله کو، ساماندهی میراث فرهنگی و ساخت هشت دیوار حایل شهرستان نیز از دیگر نیازمندی های موجود است که امید است با نگاه مثبتی که استاندار کرمانشاه در بحث بازسازی مناطق زلزله زده به خصوص سرپل ذهاب دارد، شاهد عبور از این مشکلات باشیم.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت دارد.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال گذشته در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.