نخستین مسیر دوچرخه در بجنورد اجرایی می‌شود

بجنورد- ایرنا- معاون امور فنی و زیربنایی شهردار بجنورد گفت: نخستین مسیر ویژه دوچرخه سواری استان در این شهر، بزودی وارد مرحله اجرایی می‌شود.

مهدی حمیدی روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۲ مسیر ویژه دوچرخه سواری در شهر بجنورد در شورای همتا به تصویب رسیده است که به زودی، وارد مرحله اجرایی می شود.

معاون امور فنی و زیربنایی شهردار بجنورد خاطرنشان کرد: شورای همتای استان، اجرای مسیر ویژه دوچرخه در بولوار مصلی و خیابان نادر را تایید کرده است.

وی افزود: امسال حدود ۵۰ میلیارد ریال برای اجرای مسیر دوچرخه در شهر بجنورد اختصاص داده شده است، البته از اعتبارات عمرانی هم می توان به اجرای پروژه مسیر دوچرخه اختصاص داد.

حمیدی با اشاره به ظرفیت های دوچرخه سواری در شهر بجنورد اظهار داشت: مردم این شهر، علاقه بسیار به دوچرخه سواری دارند، به طوری که بر اساس نتایج مطالعات، ۸۰ درصد از خانواده های این شهر دست کم یک دستگاه دوچرخه دارند.  

وی گفت: مطالبه به حق مردم، ما را بر آن داشت تا اجرای مسیرهای دوچرخه سواری در دستور کار باشد، در این زمینه،   هشت مسیر در هسته مرکزی بجنورد در مجموع به طول ۲۸ کیلومتر، مورد مطالعه قرار گرفته است.  

وی افزود: رویکرد ما در اجرای مسیر دوچرخه، نه تعیین مسیر برای تفریحی بلکه در راستای مد حمل و نقل است، در این زمینه، درهسته مرکزی شهر در جاهایی که سفرها زیاد است، مطالعه در دستور کار قرار گرفت و ۲ مسیر شمالی- جنوبی و ۶ مسیر شمالی- جنوبی، به عنوان مسیر دوچرخه پیشنهاد شد.

معاون امور فنی و زیربنایی شهردار بجنورد خاطرنشان کرد: شهر بجنورد، پتانسیل های خوبی برای رونق دوچرخه سواری دارد، آب و هوا خوب و سطح بدون شیب معابر و علاقه مردم سبب شده تا ذائقه به سمت دوچرخه سواری باشد.

وی گفت: بر اساس اظهار نظر کارشناسان، مسیر سه تا چهار کیلومتری، طول مطلوبی برای دوچرخه سواری است و بر اساس نتایج مطالعه جامع حمل و نقل و ترافیک بجنورد، میانگین سفرهای شهری بجنورد ۱.۷ کیلومتر است که مسافت مناسبی است.  

معاون امور فنی و زیربنایی شهردار بجنورد گفت: در اجرای مسیر دوچرخه، در برخی از معابر از فضای سواره رو و در جاهایی از پیاده رو، به مسیر دوچرخه اختصاص می یابد.

وی با بیان اینکه در برخی از معابر، به ناچار، پارک حاشیه معابر حذف می شود افزود: شاید با حذف پارک حاشیه و یا اختصاص بخشی از فضای خیابان به مسیر دوچرخه سواری، تاحدی عرصه بر خودروها تنگ شود اما در دراز مدت، شهروندان از مزایای این طرح راضی خواهند شد.  

معاون امور فنی و زیربنایی شهردار بجنورد گفت: امید می رود تمام معابر پیشنهادی شهرداری، در شورای همتا مصوب شود تا با اجرایی شدن این مسیرها، بزرگ ترین اتفاقات شهری رقم بخورد.

شهر بجنورد، مرکز خراسان شمالی ۲۱۰ هزار نفر جمعیت دارد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =