مردم اقلیم کردستان عراق خواستار اداره این منطقه از سوی دولت مرکزی هستند

بغداد- ایرنا- عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی (یکیتی) اعلام کرد که میزان نارضایتی مردم اقلیم کردستان عراق از عملکرد دولت اقلیم به جایی رسیده که خواستار کنترل و اداره اقلیم توسط نخست وزیر عراق هستند.

به گزارش ایرنا از وبگاه عراقی میدل ایست نیوز، «بلیسه جبار فرمان» درباره سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به اقلیم کردستان که از دیروز پنجشنبه آغاز شده به شبکه تلویزیونی «روداو»، گفت که این سفر بخشی از اقدامات الکاظمی برای آمادگی در انتخابات پارلمانی آینذه عراق است، وی سعی دارد با کسب تعداد بالایی از کرسی های پارلمان، جایگاه سیاسی خود را مستحکم کند.
عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان  ونماینده این حزب در پارلمان عراق افزود که شرایط اقتصادی و معیشتی شهروندان اقلیم بسیار بد است و مردم گرسنه از عملکرد دولت اقلیم بسیار ناراضی هستند و این امر جایگاه اقلیم در قبال دولت عراق و در گفت وگوهای دو جانبه با بغداد را تضعیف کرده است.
جبار فرمان تاکید کرد که الکاظمی سعی دارد در سفر به اقلیم آرای مردم و رای دهندگان اقلیم را به دست آورد و به مردم عراق و اقلیم اعلام کند از نظر وی تمامی عراق یکپارچه است و کنترل سراسر کشور را در دست دارد.
وی همچنین گفت که پیام الکاظمی در این سفر به مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان این بوده که «عراق ما را متحد می سازد» یعنی اینکه اقلیم نیز بخشی از عراق است و وی می خواهد کنترل کامل کشور را در دست داشته باشد و بدون شک مردم اقلیم با این امر موافق هستند، زیرا میزان بیزاری و نارضایتی مردم از عملکرد دولت اقلیم به جایی رسیده که خواستار کنترل و اداره اقلیم توسط دولت کاظمی هستند.
الکاظمی در اربیل با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) و مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم در اربیل دیدار کرد.
وی همچنین امروز (جمعه) با «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق در سلیمانیه دیدار و گفت و گو کرد.
بغداد و اربیل بر سر موضوع‌ درآمدها و فروش نفت، حقوق کارکنان، بودجه اقلیم کردستان عراق و مناطق مورد مناقشه با یکدیگر اختلاف دارند.
مقام‌های اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی بغداد در ماه های گذشته با هدف حل اختلاف های خود چندین دور با یکدیگر مذاکره کرده‌اند اما این مذاکرات تا کنون به نتیجه دلخواه دو طرف و توافق نینجامید است.
در همین حال امروز (جمعه) سخنگوی رسمی دولت اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که اربیل آماده تحویل روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت به دولت مرکزی بغداد و همچنین حل و فصل دیگر اختلافات است.
«جوتیار عادل» گفت که سفر «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر به اقلیم کردستان عراق در زمان مناسب و مهمی انجام شده چون دو طرف در حال مذاکرات جدی برای حل اختلافات  هستند.
وی مهم‌ترین پرونده‌های مورد بحث در سفر الکاظمی به اربیل را موضوع بودجه، مناطق مورد مناقشه و پرونده نیروهای پیشمرگ اعلام کرد و افزود که پیشرفت‌های مهمی در مذاکرات حاصل شده اما همچنان راهی طولانی در پیش است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =