۲۱ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۱۶
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84035148
۰ نفر

برچسب‌ها

مقامات یمنی از آزادسازی مناطق تحت اشغال ائتلاف سعودی خبر دادند

تهران-ایرنا- استاندار استان مأرب در مرکز یمن شامگاه جمعه اعلام کرد که بیشتر شهرستان‌های این استان از کنترل دولت "عبدربه منصورهادی" رییس جمهوری مستعفی و ائتلاف سعودی –اماراتی آزاد شده است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری سبا یمن، علی محمد طعیمان در دیدار با اعضای مجلس شورای یمن که برای سفر از جبهه منطقه رحبه" و مناطق آزاد شده به مأرب رفته بودند، در این باره گفت که درگیری برای آزادسازی مأرب دستآوردهای زیادی به همراه داشته است و تا آزادی کامل استان و تحقق پیروزی به عملیات [نظامی علیه دولت مستعفی و ائتلاف متجاوز سعودی] ادامه خواهیم داد.

نمایندگان مجلس شورای یمن نیز تأکید کردند که نبرد برای آزادسازی مأرب، نبرد تمام یمنی‌هاست و از فریب‌خوردگان خواستند که از عفو عمومی استفاده کرده و به آغوش وطن بازگردند.

نمایندگان یمنی از جانفشانی ارتش و کمیته‌های مردمی و قبایل یمنی که خالصانه از یمن، امنیت، ثبات، حاکمیت و استقلال آن دفاع کردند، قدردانی کردند.

ارتش و کمیته‌های مردمی در هفته‌های گذشته توانسته‌اند مناطق «المشیریف»، «الصعاتره» و «ال عشه» را به کنترل خود در آورده و از این رو تا مرکز شهرستان «الرحبه» فقط سه کیلومتر فاصله دارند.

با پیشروی‌های اخیر و ادامه حملات ائتلاف متجاوز سعودی به قبایل یمن، روز شنبه گذشته نیز قبیله "مراد" به عنوان یکی از مهم‌ترین قبایل استان مأرب، توافق‌نامه جدیدی را با دولت صنعا (وابسته به انصارالله) امضا کردند که به موجب آن مناطق تحت کنترل این قبیله در "الرحبه" به عنوان یک منطقه بیطرف قرار می‌گیرد و آنها خود وظیفه تأمین امنیت این مناطق را برعهده خواهند داشت و مانع نفوذ عناصر ائتلاف سعودی –اماراتی به این مناطق خواهند شد.

این توافق پنج روز پس از آن صورت می‌گیرد که در پی درگیری میان نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن وابسته به انصارالله با نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی رییس جمهوری فراری و مستعفی یمن در غرب استان مارب، یک افسر بلندپایه دولت مستعفی با درجه سرتیپی به نام "ناجی علی هانشل" کشته شد.

نیروهای مسلح یمن (انصارالله) سه هفته پیش نیز به شدت با نیروهای منصور هادی که با پشتیبانی جنگنده‌های ائتلاف سعودی حمایت می‌شدند، در منطقه «العلمین» شمال شرق استان «مأرب» درگیر شده بودند.

انصارالله که قدرتمندترین جریان سیاسی یمن است، از ۳۰ شهریور ۹۳ تاکنون کنترل ‘صنعا’ پایتخت این کشور را به دست گرفته است. از سوی دیگر اتحاد روزافزون قبایل مختلف این کشور با انصارالله، سبب شده تا این گروه شهرها و مناطق بیشتری را تحت کنترل خود درآورد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =