اتحادیه عرب به سازمان کوچک وابسته به آمریکا تبدیل شده است

تهران-ایرنا-"محمد عبدالسلام" سخنگوی جنبش انصارالله یمن عصر جمعه در واکنش به عدم محکومیت عادی‌سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی در اتحادیه عرب گفت که این اتحادیه به سازمان کوچک وابسته به آمریکا تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، عبدالسلام در گفت وگوی تلویزیونی با شبکه "المیادین" افزود: این عادی سازی کاملاً مغایر با نقش اتحادیه عرب است و امروز ثابت کرد که نماینده منافع اسرائیل است.

وی تصریح کرد: آمریکا ارزشی ندارد و اقدام امروز اتحادیه عرب در خصوص عادی‌سازی [روابط امارات و اسرائیل] یک اشتباه راهبردی واستراتژیک است.

سخنگوی انصارالله اظهار کرد: مردم یمن مخالف اقدامات اتحادیه عرب و نیز مخالف قاطع عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند و اگر این اتحادیه بخواهد به این رویکرد خود ادامه دهد ما از آن تبری می‌جوییم و [در مبارزه با اسرائیل] به ملت‌های بیدار تکیه خواهیم کرد.

عبدالسلام خواستار تشکیل یک ائتلاف اسلامی مخالف عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی شد و افزود: سنجش مقابله حقیقی در منطقه، جنگ با اسرائیل است.

دفتر سیاسی جنبش انصارالله دیروز نیز در واکنش به نتایج نشست اتحادیه عرب اعلام کرد که اتحادیه عرب با  محکوم نکردن عادی‌سازی روابط امارات با اسرائیل، اندک ارزشی که در میان ملل عرب داشت، از دست داد.

پیش‌تر «مهند عکلوک» سفیر فلسطین در اتحادیه عرب اعلام کرده بود که در جدول کاری نشست مجازی وزیران خارجه عرب، بندی در خصوص بیانیه سه جانبه آمریکا، امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی و مخالفت با عادی سازی روابط گنجانده شده بود که با مخالفت برخی کشورهای عربی مواجه و حذف شد.

در طرح پیشنهادی فلسطین، از بیانیه سه جانبه مذکور مبنی بر عادی سازی روابط میان امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی انتقاد شده و آن را مغایر با مفاد ابتکار عمل صلح عربی خوانده بود.  

رژیم صهیونیستی و امارات پنجشنبه ۲۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای مشترک، رسماً از عادی‌سازی روابط میان خود خبر دادند.

به دنبال آغاز روابط رسمی میان ابوظبی و تل‌آویو، تماس‌ها و دیدارهای زیادی در روزهای اخیر میان ۲ طرف انجام شد که واکنش شدید برخی کشورهای منطقه از جمله فلسطینی‌ها را به دنبال داشت.

عبدالسلام در خصوص عملیات اخیر ارتش یمن علیه مواضع نظامی عربستان در جنوب این کشور نیز گفت:عملیات نظامی انجام شده توسط نیروهای مسلح یمن پاسخی به تجاوزات مداوم ائتلاف است و تا زمانی که تجاوز به یمن وجود داشته باشد، ما به عربستان سعودی و امارات پاسخ خواهیم داد.

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بامداد روز چهارشنبه در عملیاتی موفقیت آمیز مراکز نظامی فرودگاه "ابها" در جنوب غرب عربستان را هدف پهپادی قرار دادند.

"یحیی سریع" سخنگوی نیروهای مسلح یمن در توئیتی با تأیید حمله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به جنوب عربستان اعلام کرد که پهپادهای یمنی بار دیگر  برخی مراکز نظامی و حساس در داخل فرودگاه بین‌المللی أبها [در جنوب غرب عربستان] را با چندین پهپاد "قاصف ۲k" هدف قرار دادند.

سریع این حملات را دقیق توصیف کرد و افزود: این حمله پهپادی در پاسخ به تشدید حملات متجاوزان، جنایت‌ها و ادامه محاصره آنان علیه کشور یمن صورت گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =