خدمات‌رسانی به عشایر استان تهران مطلوب است

تهران- ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: خدمات‌رسانی به جامعه تولیدکننده عشایر استان در دولت تدبیر و امید ارتقا یافته و از سطح مطلوب برخوردار است.

مسعود شفیعی روز جمعه در حاشیه بازدید یک روزه خود از دشت عشایری لار و حضورش در سیاه‌چادرهای عشایری افزود: این استان ۱.۲ درصد خانوارهای عشایری کشور را به خود اختصاص داده است اما همین جمعیت، پنج درصد گوشت تولید شده توسط عشایر کشور  را تامین می‌کنند.

وی همچنین با تاکید بر استفاده از تکنولوژیهای روز برای ارایه خدمات مطلوب به عشایر، افزود: طی سال‌های گذشته اولین سامانه خورشیدی در مناطق عشایری استان تهران اجرا شد که این طرح به الگویی برای سایر استان‌های کشور تبدیل شد.

شفیعی ادامه داد: در این سفر یک روزه در جریان مسائل و مشکلات این جامعه تولیدکننده قرار گرفتم و تلاش داریم سطح خدمات‌رسانی به جامعه عشایری را بازهم بهبود دهیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران تاکید کرد: توجه به زندگی عشایر، در حقیقت اهمیت دادن به رونق تولید است و در سالی که به جهش تولید نام‌گذاری شده است باید از این جامعه تولیدکننده حمایت بیشتری کرد.

به گفته وی بخش قابل توجهی از امنیت غذایی مردم بر عهده جامعه عشایری است و باید با ارائه خدمات مناسب، کاری کنیم که شرایط سخت زندگی این قشر تا حد امکان تسهیل شود.

توجه به عشایر سرمایه‌گذاری است

همچنین مدیر امور عشایر استان تهران در حاشیه این بازدید به خبرنگار ایرنا گفت: توجه به عشایر در واقع نوعی سرمایه‌گذاری است و اگر دولت تسهیلاتی به این افراد ارائه کند، در مقابل چندین برابر این میزان این جامعه با کار تولیدی خدمات به مردم و کشور ارائه می‌کند.

هاتف ممیزی افزود: جامعه عشایر استان تهران ۱۰۰ روز از سال را در مناطق سخت‌گذر دشت لار و در زیر سیاه‌چادرهای عشایری مستقر می‌شوند و در کار تولیدی فعالیت دارند.

وی ادامه داد: در مدت حضورشان در دشت لار خدماتی همچون توزیع آرد، سوخت فسیلی و تامین نهاده‌های دامی با قیمت ارزان و مصوب به آنان ارایه شد و همچنین برای رفت و آمد آسان‌تر این افراد حدود ۲ هزار کیلومتر از راه‌های عشایری در مناطق ییلاقی مرمت و بازسازی شد.

مدیر امور عشایر استان تهران خاطر نشان کرد: دولت در سال‌های اخیر خدمات مناسبی به این جامعه تولیدکننده عرضه کرد که موجب افزایش بهره‌وری و تولید عشایر در استان تهران شد.

به گفته وی در سایه ارائه خدمات مناسب، جمعیت عشایر در استان نه تنها کاهشی نبوده بلکه با آنان سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد به میزان تولیدات خود افزوده‌اند.

ممیزی تاکید کرد: عشایر در سال گذشته بیش از ۶۷ هزار تن  محصول تولید کردند که امسال نیز این میزان افزایش خواهد داشت.

وی یادآور شد: جامعه عشایر استان تهران با داشتن ۷۰۰ هزار راس دام سبک از تولیدکنندگان عمده گوشت قرمز هستند و ضروری است به این جامعه بیشتر توجه شود.

به گزارش ایرنا دشت عشایری لار با ۲۷۷ هزار و ۸۹ هکتار مساحت در دامنه غربی قله دماوند و در محدوده استان‌های مازندران و تهران قرار دارد و نمونه‌ای شاخص از زیستگاه‌های کوهستانی به شمار می‌آید.
این دشت وسیع از دو اقلیم ارتفاعات فوقانی و مرطوب و سرد تشکیل شده‌ که بارش زیادی را به ‌صورت برف ایجاد می‌کند و به دلیل آنکه دارای ویژگی‌های خاص و گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است، تحت حفاظت قرار گرفته‌است.
وجود ماهی قزل‌آلای خال قرمز که از نادرترین گونه‌های آبزی جهان می‌باشد، اهمیت این مجموعه را دو چندان کرده‌ است.
پوشش گیاهی منطقه از تیپ علف‌زار مشتمل بر گندمیان پایا و بوته‌زارها و پوشش‌های آلپی تشکیل شده و گیاهان دارویی صنعتی و غذایی دره‌لار نیز متنوع و دارای معروفیت و سابقه طولانی است که می‌توان از والک، گلپر، چای‌کوهی، گل‌گاوزبان، شیرین‌بیان، کاسنی، آویشن، پیازک، موسیر، باریجه و قارچ نام برد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =