بنیاد برکت بیکاری را در روستای گردشگری منزلاب زاهدان ریشه‌کن کرد

زاهدان- ایرنا- مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: فعالیت‌های اشتغالزایی این بنیاد در روستای گردشگری منزلاب زاهدان سیستان و بلوچستان باعث شده تا نرخ بیکاری در این روستا به صفر برسد.

امیرحسین مدنی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ورود بنیاد به روستای گردشگری منزلاب و ایجاد مشاغل خرد و خانگی در قالب طرح‌های اشتغالزایی اجتماع ‌محور موجب شده تا به عنوان روستای بدون بیکار در استان سیستان و بلوچستان انتخاب شود.

وی گفت: بنیاد برکت از ابتدای سالجاری ۵۲ طرح اشتغالزایی اجتماع‌ محور را در روستای منزلاب راه‌اندازی کرده که ایجاد ۱۰۰ فرصت شغلی را به همراه داشته و همچنین بهره‌برداری از ۵۰ طرح منجر به ایجاد ۱۰۰ شغل دیگر نیز تا پایان سال در دستور کار است.

مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) افزود: اعتبار کلی هزینه و پیش‌بینی شده برای ایجاد و راه‌اندازی ۱۰۲ طرح اشتغالزایی برکت در روستای منزلاب نزدیک به ۹۲ میلیارد ریال است.

وی در تشریح اقدامات اشتغالزایی این بنیاد در منزلاب گفت: از آنجا که این منطقه به عنوان منطقه هدف گردشگری در استان سیستان و بلوچستان انتخاب شده، تلاش کردیم که مشاغل ایجاد شده در این روستا زنجیره تامین صنعت گردشگری را تکمیل کند.

مدنی بیان کرد: بر این اساس علاوه بر حمایت و پرداخت تسهیلات به سه مرکز بومگردی، مشاغلی مانند پرورش مرغ، دام سبک و صنایع دستی در روستا راه‌اندازی شد که محصولاتشان در صنعت گردشگری و مراکز بومگردی قابل فروش باشد.

وی خاطرنشان کرد: مشاغل برکت در روستای منزلاب عمدتا در رسته‌هایی مانند خدمات گردشگری، پرورش طیور، دام سبک، مشاغل فنی و خدماتی و صنایع دستی از جمله بافت گلیم، سوزن‌دوزی و حصیربافی است.

مدیرعامل بنیاد برکت ادامه داد: با بهره‌برداری از ۵۰ طرح اشتغالزایی دیگر برکت در منزلاب، این روستا تا پایان سال به خودکفایی کامل در معیشت خواهد رسید.

وی با تاکید بر اینکه ۴۰ درصد تسهیلات اشتغالزایی به زنان منزلاب پرداخت شده است، افزود: به تمام روستاییان متقاضی اشتغال که دارای شرایط حداقلی بوده‌اند تسهیلات پرداخت شده و در حال حاضر این آمادگی وجود دارد که به همه افرادی که به دنبال شغل هستند مشاوره، راهنمایی و تسهیلات ارائه دهیم.

مدنی درباره اثرات اشتغالزایی بنیاد برکت در منزلاب نیز گفت: طرح‌های اشتغالزایی بنیاد علاوه بر ارتقای معیشت و سطح زندگی، رونق کسب و کار را نیز به دنبال داشته بگونه ای که پذیرش گردشگر در این روستا با وجود شیوع کرونا، با افزایش ۱۰ درصدی مواجه بوده است.

وی یادآور شد: مشاغل برکت مهاجرت معکوس را نیز در منزلاب به دنبال داشته و جمعیت روستا از ۹۹۵ نفر به ۱۵۰۰ نفر رسیده و در اثر رونق کسب و کار و افزایش جمعیت، قیمت خانه و ملک در این روستا افزایش یافته است.

مدیرعامل بنیاد برکت اظهار داشت: یکی از اهداف این بنیاد از اشتغالزایی در روستاها، بازگرداندن جوانان و خانواده‌هایی است که مهاجرت کرده و در حاشیه شهرها ساکن شده‌اند.

وی با اشاره به تفاهمنامه سه ساله میان ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و استانداری سیستان و بلوچستان گفت: در قالب این تفاهمنامه، ۲۴ هزار طرح با ظرفیت ایجاد اشتغال ۷۴ هزار شغل و با اعتبار ۶۰ هزار میلیارد ریال در مناطق محروم استان ایجاد می‌شود.

مدنی افزود: تاکنون ۱۰ هزار و ۶۵۳ طرح در سیستان و بلوچستان اجرا شده و امسال نیز اجرای هفت هزارو ۵۰۰ طرح دیگر را در این استان متعهد شده‌ایم.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد طرح‌های اجتماع ‌محور انجام شده در سیستان و بلوچستان در حوزه تامین پروتئین از دام سبک، ۹ درصد در زمینه دام سنگین، هشت درصد در زمینه طیور، پنج درصد در حوزه دانش ‌بنیان و ۹ درصد در حوزه صنایع دستی بوده است.

مدیرعامل بنیاد برکت خاطرنشان کرد: در امور زیربنایی و فرهنگی نیز یک ‌هزار و ۵۱۲ طرح با اعتباری بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال در استان عملیاتی شده است.

روستای منزلاب از توابع شهرستان زاهدان در ۲۵ کیلومتری زاهدان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =