۲۱ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۳
کد خبرنگار: 906
کد خبر: 84034968
۰ نفر

برچسب‌ها

مرکز تخصصی اقتصاد مقاومتی استان مرکزی گشایش یافت

اراک - ایرنا - مسئول سازمان بسیج سازندگی استان مرکزی گفت: نخستین مرکز تخصصی اقتصاد مقاومتی این استان از سوی بسیج سازندگی در چهلمین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس گشایش یافت.

«امید محترمی» روز جمعه در جمع خبرنگاران در اراک، افزود: یکی از اساسی‌ترین بسترهای برای تحقق اقتصادمقاومتی حرکت بر محور کشاورزی و دامپروری به‌عنوان پیشانی اقتصاد مردمی در کشور است و با توجه به ظرفیت‌های فراوان  این بخش در دیار آفتاب، ضرورت تقویت بیش از پیش این موضوع در دستور کار قرار گرفت.

وی بیان کرد: مقوله آموزش و توانمندسازی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی یکی از ارکان اصلی برای حرکت در بستری صحیح قلمداد می‌شود و در همین راستا سازمان بسیج سازندگی این استان به‌عنوان  دستگاه اجرایی در مسیر جهش تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام به  ایجاد دهکده اقتصادمقاومتی ساوه با پایه آموزش، توانمندسازی و ایجاد اشتغال کرده است.   

محترمی اظهار داشت: سازمان بسیج سازندگی دستگاه مردم پایه و در خدمت مردم است که یکی از مهمترین سنگرهای خدمت رسانی در عرصه‌های گوناگون محرومیت زدایی محسوب شده و فعالیت‌های قابل توجهی را انجام داده است و در هر برهه از زمان بر اساس مقتضیات کشور و نیز مبتنی بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب در عرصه‌های سازندگی، محرومیت‌زدایی و بحران‌ها وارد اقدام شده است.

وی گفت: بسیج سازندگی استان مرکزی با اتکا به تجربیات ارزنده سالیان قبل و با استفاده از همکاری و همراهی دستگاه‌های دولتی همکار و متولی در سال جهش تولید با شکلی متفاوت و با هدف افزایش کارآمدی و ایجاد زنجیره تولید پا به عرصه اشتغالزایی گذاشت تا بتواند روح تازه‌ای در کالبد اشتغال و تولید استان جاری کند و با ارایه طرحی نو و کاربردی مشکلات پیشروی اشتغال را از میان بردارد.  

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان مرکزی اضافه کرد: با مطالعات صورت گرفته ریشه اصلی معضلات اشتغال و تولید استان شناسایی و برای هر یک از آن‌ها راه‌حل‌های موجود، بررسی و تدوین شد. 

محترمی بیان کرد: بسیج سازندگی از سال ۹۳  بر اساس فرامین رهبر معظم انقلاب و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌طور جدی وارد میدان خدمت رسانی شده و با اعطای بیش از  ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات مستقیم، آموزش و توانمندسازی بیش از ۵۰ هزار نفر، تشکیل ۵۲۰ صندوق قرض‌الحسنه اشتغال زا توانسته است بیش ازچهار هزار و ۵۰۰ گارگاه تولیدی، خانگی و صنایع تبدیلی را با ایجاد فرصت اشتغال برای ۹ هزار و ۵۰۰ نفر را در استان عملیاتی کند.

وی عنوان کرد: با آمایش صورت گرفته بیش از ۷۰درصد این مشاغل همچنان پایدار است و همه این اقدامات گام‌هایی استوار در مسیر ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی و نهضت جهش تولید بوده و  بخش قابل توجهی از بهبود فضای کسب و کار، افزایش میزان حضور جوانان در میدان کار و تولید و معرفی الگوهای موفق اقتصادی توسط  این سازمان پدید آمده است.

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان مرکزی افزود: در نتیجه مطالعات صورت گرفته مشخص شد که برای حل مشکلات مطروحه، به سه دسته اقدامات اصلی نیاز است که در صورت اجرایی نشدن هر یک از این اقدامات، رفع معضلات مورد نیاز به شکل مطلوب صورت نخواهد گرفت.

محترمی عنوان کرد: این سه دسته شامل، اقدامات تقنینی( رفع مشکلات قانونی، از طریق ارائه مصادیق موانع تولید به مجلس شورای اسلامی)، اقدامات تبینی ( گفتمان سازی عمومی در جهت ترویج فرهنگ کار و تلاش) و اقدامات ترویجی ( اجرای برنامه ها و فعالیت های تولیدی به صورت علمی و تخصصی) است.

وی گفت: سازمان بسیج سازندگی با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی، نهادهای حمایتی، گروه های جهادی تخصصی و اقشار بسیج برای هر یک از موارد اشاره شده، برنامه‌های کاربردی لازم را تدوین و اجرا کرده است.

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان مرکزی ادامه داد: در خصوص دسته سوم اقدامات (ترویجی) سازمان بسیج سازندگی استان با شناسایی مجموعه‌های بلا استفاده استان مرکزی برنامه‌ریزی لازم را برای تبدیل آن‌ها به مراکز تولیدی و آموزش با محوریت تحقق اقتصادمقاومتی قرار داده است.

محترمی اظهار داشت: در همین راستا بسیج سازندگی استان مرکزی در چهلمین سالگرد با شکوه و مقتدرانه دفاع مقدس و با تاسی از روحیه جهاد و از خودگذشتگی که در جای جای فرهنگ ارزشمند دفاع مقدس نمود عملیاتی دارد به دنبال ایجاد ۶ دهکده اقتصادمقاومتی در شهرستان‌های ساوه، اراک، محلات، شازند، دلیجان و خنداب با رویکرد ایجاد اشتغال و توانمندسازی افراد جویای کار است.

وی گفت:  با توجه به اینکه سالانه در بسیج سازندگی بیش از ۱۰هزار نفر در قالب آموزش‌های مختلف این سازمان در سراسر استان حضور پیدا می‌کنند و از تسهیلات اهدایی بهره می‌برند، برای تقویت آموزش‌های صورت گرفته و حضور متقاضیان در بستر واقعی و عملی این دهکده اقتصادمقاومتی در عرصه‌های ۱۴گانه واحدهای تولیدی و صنایع تبدیلی بنا نهاده شده است.

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان مرکزی اضافه کرد: در این دهکده ضمن تقویت بسترهای ایجاد اشتغال در منطقه به دنبال افزایش بهره وری از پتانسیل‌های نهفته با اتکا به علوم جدید و دانش‌های نوین است.

استان مرکزی با دارا بودن ۱۲ شهرستان دارای بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =