الکاظمی و بارزانی بر ادامه گفت و گو برای حل اختلافات تأکید کردند

بغداد - ایرنا - «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق و «نچیروان بارزانی» رییس اقلیم کردستان این کشور بر ادامه حل اختلافات میان اربیل و بغداد در چارچوب قانون اساسی تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، الکاظمی که به اقلیم کردستان عراق سفر کرده است امروز (جمعه) در نشست با نچیروان بارزانی با وی در باره مسائل مورد اختلاف اربیل و بغداد گفت و گو کرد.

دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه ای نوشت که پرونده های مشترک میان بغداد و اربیل و ضرورت وحدت نظر در مقابل چالش های پیش روی کشور از محورهای مورد بحث در نشست دو طرف بود.

همچنین در این دیدار که در اربیل برگزار شد تحولات سیاسی عراق و منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

دو طرف بر اهمیت ادامه مذاکرات و گفت‌وگو برای رفع اختلافات تأکید کردند و قانون اساسی را محور حل همه اختلاف ها و بهترین راهکار دستیابی توافق و خدمت‌رسانی به ملت عراق دانستند.

هماهنگی امنیتی میان نیروهای مسلح عراق برای جلوگیری از فعالیت دوباره داعش، برقراری ثبات، بازگشت آوارگان و برگزاری انتخاباتی که بیانگر اراده و گزینش آزادانه ملت عراق باشد از دیگر موضوع های مورد بحث در این دیدار بود.

الکاظمی که صبح پنجشنبه به اقلیم کردستان عراق سفر کرده است، علاوه بر اربیل از استان دهوک و گذرگاه مرزی  «ابراهیم الخلیل» در منطقه «زاخو» بازدید کرد.

او پس از دیدار با نیچروان بارزانی راهی سلیمانیه شد.

نخست وزیر عراق روز گذشته نیز با «مسعود بارزانی» رهبر حزب دمکرات کردستان عراق و «مسرور بارزانی» نخست وزیر اقلیم دیدار و گفت‌وگو کرد.

الکاظمی در دیدار با رهبر حزب دمکرات کردستان عراق گفت: اقلیم کردستان عراق بخش اساسی و مهم کشور است.

وی بر اهمیت هماهنگی مواضع دولت مرکزی و اقلیم تاکید کرد و افزود که فرصت برای ارتقای جایگاه عراق در صحنه بین المللی فراهم شده است.

الکاظمی با اشاره به اهمیت پیشبرد اصلاحات به عنوان پروژه ای ملی اظهار کرد که گفت وگو و قانون اساسی تنها چتری است که آینده عراق یکپارچه و باثبات را تامین می کند.

نخست وزیری همچنین در دیدار با مسرور بارزانی گفت که‌ «تجربه همکاری امنیتی و مسئولیت مشترک نیروهای مسلح در مقابله با گروه تروریستی داعش وحدت ملی را تقویت و پیروزی را امکان پذیر کرده است.»

وی با بیان اینکه حاکمیت عراق عاملی است که همه ما را به عنوان شهروندان عراق دور هم جمع می کند و نباید کنار گذاشته شود اظهار داشت که اکنون فرصت برای تقویت همکاری های مشترک و تلاش برای خدمت به شهروندان عراق علاوه بر شتاب در روند آماده سازی برگزاری انتخابات زودهنگام که بیان صادقانه اراده ملت عراق را تضمین می کند، فراهم است.

در همین حال امروز پیش از دیدار الکاظمی با نچیروان بارزانی، سخنگوی رسمی اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که اربیل آماده تحویل روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت به دولت مرکزی بغداد و همچنین حل و فصل دیگر اختلافات است.

«جوتیار عادل» گفت که سفر «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر به اقلیم کردستان عراق در زمان مناسب و مهمی انجام شده چون طرفین در حال مذاکرات جدی برای حل اختلافات خود هستند.

وی مهم‌ترین پرونده‌های مورد بحث در سفر الکاظمی به اربیل را موضوع بودجه، مناطق مورد مناقشه و پرونده نیروهای پیشمرگ اعلام کرد و افزود که پیشرفت‌های مهمی در مذاکرات حاصل شده اما همچنان راهی طولانی در پیش است.

بغداد و اربیل بر سر موضوع‌های درآمدها و فروش نفت، حقوق کارکنان، بودجه اقلیم کردستان عراق و مناطق مورد مناقشه با یکدیگر اختلاف دارند.

مقام های اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی بغداد در ماه های گذشته با هدف حل اختلاف های خود چندین دور با یکدیگر مذاکره کرده اند اما این مذاکرات تا کنون به نتیجه دلخواه دو طرف و توافق نینجامید است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =