۲۱ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۸
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84034858
۰ نفر

برچسب‌ها

امضای نخستین یادداشت تفاهم همکاری پسابرگزیت بین انگلیس و ژاپن

لندن – ایرنا – هم زمان با اوج‌گیری اختلافات میان انگلیس و اتحادیه اروپا درباره نحوه اجرای برگزیت و آینده همکاری‌های تجاری و امنیتی میان دو طرف، لندن و توکیو روز جمعه نخستین یادداشت تفاهم عمده در زمینه توسعه همکاری‌های تجاری برای دوره پسابرگزیت را امضا کردند.

به گزارش ایرنا، این همکاری که در کلیات میان وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس و وزیر امور خارجه ژاپن تفاهم، سبب خواهد شد تا حجم مراودات تجاری میان دو کشور در حدود ۱۵.۲ میلیارد پوند بیشتر شود. سطح کنونی مراودات تجاری دو کشور در حدود ۲۹ میلیارد پوند در سال گزارش شده است. 

دولت انگلیس امیدوار است از این طریق، اقتصاد کشور که بر اثر بحران کرونا و برگزیت در سه سال گذشته کوچک شده، ۱.۵ میلیارد پوند رشد کند.

«لیز تراس» وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس می‌گوید که این تفاهم فصل جدیدی از همکاری‌های تجاری میان دو طرف را رقم خواهد زد.

وی این توافق را به لحاظ راهبردی نیز حائز اهمیت خواند و مدعی شد که به این ترتیب انگلیس در مرکز شبکه مدرن توافق‌های تجارت آزاد با متحدان و دوستان هم‌فکر قرار خواهد گرفت.

توافق یادشده در واقع قرار است با با پایان روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که سه ماه دیگر خاتمه می‌یابد، جایگزین توافق تجاری ژاپن با اتحادیه شود.

این تحول در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات تجاری انگلیس با اتحادیه اروپا برای دوره پسابرگزیت به کندی پیش می رود. اتحادیه اروپا اصلی ترین شریک تجاری انگلیس به شمار می‌رود، اما دو طرف در ۷ ماه گذشته هنوز درباره نحوه آینده همکاری‌های تجاری و امنیتی به توافق نرسیده‌اند.

در همین حال انگلیس به تازگی با طرح بازنگری توافق برگزیت، شوک تازه‌ای را به روابطش با اتحادیه اروپا وارد کرده است. نخست وزیر انگلیس لایحه‌ای را با هدف آنچه «تضمین پویایی و امنیت بازار داخلی» این کشور نامید، منتشر کرده و از نمایندگان مجلس خواسته تا از آن حمایت کنند. او با ارائه این لایحه قصد دارد تا پروتکل ایرلند شمالی را که ژانویه گذشته با اتحادیه اروپا درباره آن توافق کرد، نادیده بگیرد.

اتحادیه اروپا این اقدام را خلاف موازین بین‌الملل شناسایی کرده و تهدید به تحریم انگلیس کرده است.

به گزارش ایرنا، با اینکه همه کشورهای اروپایی در بحران اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا به سر می برند، اما آمار و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که انگلیس از هر نظر در بدترین وضعیت به نسبت تمام کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =