اعلام آمادگی اربیل برای تحویل روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت به بغداد

بغداد - ایرنا - سخنگوی اقلیم کردستان عراق تاکید کرد که اربیل آماده تحویل روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت به دولت مرکزی بغداد و همچنین حل و فصل دیگر اختلافات است.

به گزارش ایرنا از وبگاه عراقی میدل ایست نیوز، «جوتیار عادل» روز جمعه گفت این سفر «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر به اقلیم کردستان عراق در زمان مناسب و مهمی انجام شده چون طرفین در حال مذاکراتی جدی برای حل اختلافات خود هستند.

الکاظمی صبح پنجشنبه برای دیدار و گفت‌وگو با مقام های اقلیم کردستان عراق به اربیل سفر کرد. 

سخنگوی اقلیم کردستان عراق افزود که سفر الکاظمی نخستین  دیدار از نوع خود است و وی از استان دهوک و گذرگاه مرزی  «ابراهیم الخلیل» در «زاخو» دیدن کرد و قرار است به سلیمانیه نیز سفر کند.

عادل تأکید کرد که مهم‌ترین پرونده‌های مورد بحث در سفر الکاظمی به اربیل موضوع بودجه و مناطق مورد مناقشه و پرونده نیروهای پیشمرگ است و افزود که پیشرفت‌های مهمی در مذاکرات حاصل شده اما همچنان راهی طولانی در پیش است.

او گفت که فضای مثبت و سازنده حاکم بر مذاکرات موجب خوش‌بینی درباره نتایج آن و رسیدن به راه حلی مورد توافق طرفین است.

سخنگوی اقلیم کردستان عراق تأکید کرد که اربیل آماده تحویل روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت به دولت مرکزی و اداره مشترک گذرگاه‌های مرزی با بغداد بر اساس قانون اساسی است.

نخست وزیر عراق روز گذشته با «مسعود بارزانی» رهبر حزب دمکرات کردستان عراق و «مسرور بارزانی» نخست وزیر اقلیم دیدار و گفت‌وگو کرد. 

الکاظمی در دیدار با رهبر حزب دمکرات کردستان عراق گفت: اقلیم کردستان عراق بخش اساسی و مهم کشور است.

وی بر اهمیت هماهنگی مواضع دولت مرکزی و اقلیم تاکید کرد و افزود که فرصت برای ارتقای جایگاه عراق در صحنه بین المللی فراهم شده است.

الکاظمی با اشاره به اهمیت پیشبرد اصلاحات به عنوان طرح ملی اظهار کرد که گفت وگو و قانون اساسی تنها چتری است که آینده عراق یکپارچه و باثبات را تامین می کند.

نخست وزیری همچنین در دیدار با مسرور بارزانی گفت که‌ «تجربه همکاری امنیتی و مسئولیت مشترک نیروهای مسلح در مقابله با گروه تروریستی داعش وحدت ملی را تقویت و پیروزی را امکان پذیر کرده است.»

وی با بیان اینکه حاکمیت عراق عاملی است که همه ما را به عنوان شهروندان عراق دور هم جمع می کند و نباید کنار گذاشته شود اظهار داشت که اکنون فرصت برای تقویت همکاری های مشترک و تلاش برای خدمت به شهروندان عراق علاوه بر شتاب در روند آماده سازی برگزاری انتخابات زودهنگام که بیان صادقانه اراده ملت عراق را تضمین می کند، فراهم است.

الکاظمی امروز (جمعه) با «نیچروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت و گو می کند.

بغداد و اربیل بر سر موضوع‌های درآمدها و فروش نفت، حقوق کارکنان، بودجه اقلیم کردستان عراق و مناطق مورد مناقشه با یکدیگر اختلاف دارند.

مقام های اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی بغداد در ماه های گذشته با هدف حل اختلاف های خود چندین دور با یکدیگر مذاکره کرده اند اما این مذاکرات تا کنون به نتیجه دلخواه دو طرف و توافق نینجامید است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =