کشاورزی و گردشگری تیران و کرون از ۷ سال گذشته رونق یافت

اصفهان- ایرنا- معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار تیران و کرون گفت: کشاورزی و گردشگری این شهرستان از هفت سال گذشته به صنعت تبدیل و رونق پیدا کرده است.

شهرام آذرپی روز شنبه در گفت و گو اختصاصی با ایرنا افزود: توسعه مساحت گلخانه‌ای بیش از ۳۰۰ درصد افزایش یافت و در زمان حاضر ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت گلخانه اختصاص دارد.

وی بیان‌ کرد: توسعه کشت گلخانه‌ای و گیاهان دارویی موجب اشتغالزایی در این عرصه، افزایش تولید و مهاجرت از شهر به روستا شده و زندگی روستایی را رونق داده و با توجه به شرایط کم آبی چنین اقدامی عرصه کشاورزی را حفظ کرده است.

وی توزیع تسهیلات بانکی، ارایه مشاوره و حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری را از جنبه های حمایتی برای افزایش مساحت گلخانه ها برشمرد و یادآور شد: برای کاهش مصرف سوخت در گلخانه ها از مشعل های استاندارد و به روز استفاده می‌شود.

وی به ظرفیت های خاص گردشگری این منطقه اشاره  و بر ضرورت توجه همه جانبه به این بخش تاکید کرد و گفت:  سالانه ۲۰۰ هزار نفر گردشگر از ظرفیت گردشگری، تاریخی و طبیعی منطقه استفاده می‌کنند.

به گفته آذرپی ۱۰ درصد از ترددهای جاده‌های استان اصفهان به دلیل موقعیت جغرافیایی در راه‌های این شهرستان انجام می‌شود که با توسعه زیرساخت‌ها و حمایت از طرح‌های گردشگری، مسافرین از خدمات این منطقه استفاده می‌کنند.

وی اضافه ‌کرد: اجرای پروژه‌های گردشگری در منطقه گردشگری چشمه مرغاب، ساماندهی و توسعه شهر زیرزمینی روستای‌ کردعلیا، اجرای طرح‌های گردشگری در پنج روستا، ایجاد ایستگاه‌های نوروزی، برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری در راستای رونق صنعت گردشگری انجام شده است.

معاون فرماندار تیران و کرون به توسعه زیرساخت‌ها اشاره ‌کرد و گفت: گازرسانی، برق رسانی و شبکه مخابراتی به ترتیب ۸۰، ۲۰ و ۷۰ درصد توسعه یافته و این خدمات به بخش‌های مختلف رسیده است.

وی توسعه راه و جاده‌های اصلی و فرعی و کاهش نقاط پرحادثه مثل جاده تیران به سامان، توسعه زیرساخت‌های روستایی و اجرای پروژه مجتنع‌های آبرسانی روستایی را از دیگر خدمات دولت در هفت سال گذشته بیان‌ کرد.

وی افزایش نظارت و کارشناسی فنی بر ساخت و سازهای روستایی را عامل کاهش ۷۰ درصدی تخلفات ساختمان سازی در شهرستان اعلام‌ کرد و گفت: اقدامات عمرانی و خدماتی در روستاهای تیران و کرون بر اساس کار کارشناسی و نظارت تیم‌های مهندسی انجام شده و فعالیت احساسی و مقطعی و سلیقه‌ای کاهش یافته است.

شهرستان تیران و کرون با سه شهر و بیش از ۴۰ روستا و بیش از ۷۲ هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد و دارای ۱۴ اثر تاریخی ثبت شده است.

این شهرستان در مسیر استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری و شهرستان‌های غرب اصفهان قرار گرفته است.

قلعه تاریخی، حمام، مسجد و خانه‌های قدیمی روستای جاجا و شهر زیر زمینی، قبرستان ارامنه روستای کرد علیا یکی دیگر از ظرفیت های گردشگری شهرستان است.

صنعت گردشگری در استان اصفهان در هفت سال گذشته با رویکرد هدایت مسافران به سمت شهرستان  متوازن شده به طوری که ۵۰ درصد مسافران و گردشگران استان به شهرستان‌ها سفر و از ظرفیت های تاریخی، طبیعی و گردشگری آن استفاده می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =