۲۱ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۰
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 84034779
۰ نفر

برچسب‌ها

الجعفری: پرونده تسلیحات شیمیایی سوریه باید بسته شود

تهران-ایرنا- بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در نشست شورای امنیت سازمان ملل که به صورت مجازی برگزار شد، با تاکید بر امحای کامل تسلیحات شیمیایی سوریه، بر بسته شدن نهایی این پرونده تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، الجعفری در نشستی درباره برنامه تسلیحاتی سوریه گفت:‌سوریه به همه تعهدات خود در این باره پایبند است و همه تسلیحات شیمیایی خود را بر روی کشتی آمریکایی امحا کرده است.

وی در ادامه بر بستن نهایی این پرونده تاکید کرد.

الجعفری با اشاره به اینکه سازمان منع تسلیحات شیمیایی امحای همه تسلیحات شیمیایی سوریه را تایید کرده، تاکید کرد که سوریه به تمام تعهدات خود عمل کرده و از سال ۲۰۱۴ هیچ‌گونه برنامه یا سلاح شیمیایی نداشته است.

وی در ادامه گفت: از زمان تصویب قطعنامه شماره ۲۱۱۸ شورای امنیت در سپتامبر ۲۰۱۳، برخی از اعضای این شورا ماهانه جلساتی را درخصوص تسلیحات شیمیایی سوریه برگزار کردند، ‌ جلسات بی فایده و بدون هدف که نتیجه‌ای جز باج‌خواهی از سوریه و متحدانش در پرونده شیمیایی نداشته است.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل ضمن اعتراض به حضور نماینده ترکیه در این نشست تصریح کرد: هیات کشورم اعتراض شدید خود را به حضور نماینده نظام حامی تروریسم ترکیه در این جلسه ابزار می‌کند. همچنین اعضای شورای اذعان دارند که اگر حمایت نظام ترکیه از گروه‌های تروریستی نبود این گروه‌ها نمی‌توانستند دست به جنایت‌های بیشتر از جمله استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه بزنند.  

الجعفری گفت: شورای امنیت پرونده آنچه مکانیسم مشترک تحقیق (جی آی ام) نامیده می‌شود را در نوامبر ۲۰۱۷ و به دلیل اقدامات باطل و غیرحرفه‌ای آن در نتیجه فشارهای آمریکا، انگلیس و فرانسه بست.  

وی با اشاره به یکی از  گزارش‌های (جی آی ام) که در آن سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی در حادثه خان شیخون متهم کرده بود، گفت که کارشناسان جی آی ام، ‌ از اصلاحات و واژگان مشکوک و نامشخص در این گزارش استفاده کردند.

در سال‌های اخیر ادعای حملات شیمیایی در مناطق مختلف سوریه به ابزار تبلیغاتی و بهانه‌جویی برخی از کشورهای غربی علیه دولت سوریه تبدیل شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =