انجام روزانه دو پرواز به ایرانشهر به دلیل تعطیلی فرودگاه کنارک

استان‌ها - ایرنا - معاون حمل و نقل و ترانزیت منطقه آزاد چابهار با اشاره به تعطیل شدن فرودگاه کنارک با تصمیم نیروی هوایی ارتش گفت: با رایزنی انجام شده با یکی از شرکت‌های هواپیمایی روزانه دو پرواز به فرودگاه ایرانشهر انجام می‌شود تا خدمت رسانی به مردم دچار وقفه نشود.

«سعید چلندری» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره مشکل پیش آمده برای انجام پروازهای شرکت های هواپیمایی به فرودگاه کنارک اظهار داشت: با توجه به اینکه منطقه آزاد چابهار فاقد فرودگاه مستقل می‌باشد، پروازها از طریق فرودگاه کنارک که یک فرودگاه نظامی است و خارج از محدوده منطقه است ، انجام می شد.

وی با بیان اینکه در دهه های گذشته تاکنون منطقه آزاد چابهار هزینه‌های ترمینال مسافری و سایر هزینه های جاری و عمرانی فرودگاه کنارک را تقبل و پرداخت کرده است، اظهار داشت: برای نمونه سال گذشته برای بازسازی ترمینال مسافری این فرودگاه ۷.۵ میلیارد تومان از سوی منطقه آزاد چابهار هزینه شد و به تازگی نیز ۱.۵ میلیارد تومان برای امور تاسیساتی وسرمایشی فرودگاه اختصاص یافته است.

چلندری اظهار داشت: یازدهم شهریور ماه فرودگاه کنارک بدون اطلاع رسانی به منطقه آزاد چابهار در نامه‌ای به شرکت‌های هوایی اعلام کرد که به دلیل نارسایی و پوسیدگی لوله‌های سوخت، پروازها تا اطلاع ثانوی در این فرودگاه تعطیل است.

وی افزود: پس از این نامه، در گفت و گویی که با مسئولان فرودگاه انجام و به آنان پیشنهاد شد به جای تعطیل کردن فرودگاه، شرایط جدید برقرار شود زیرا برخی مدل‌های هواپیما که به این منطقه پرواز دارند، نیازی به سوخت گیری در فرودگاه را ندارند .

معاون حمل و نقل و ترانزیت منطقه آزاد چابهار ادامه داد: با این حال طی تماسی که با مدیریت فرودگاه داشتم ایشان اعلام کردند که باند فرودگاه دچار ترک خوردگی شده است؛  پس از آن، از فرودگاه درخواست کردیم که با یک باند موجود خدمات دهی به پروازها را انجام دهد تا باند دوم بهسازی شود اما پاسخی به ما داده نشد.

چلندری اظهار داشت: پس از آن از طریق معاون عملیات پروازی یکی از شرکت هواپیمایی اطلاع یافتیم که دستگاه کمک ناوبری فرودگاه کنارک را هم خاموش کرده اند و علت آن وجود اشکال اعلام شده در صورتیکه تا آن لحظه گزارشی مبنی بر خطا و انحراف در عملکرد دستگاه از سوی ایرلاین ها عنوان نشده بود از این رو به آنها اعلام کردیم می توان با همکاری شرکت فرودگاهها وناوبری کشور مشکل را رفع کرد که این موضوع نیز بی نتیجه ماند.

وی افزود: علیرغم اطلاع رسانی به منطقه آزاد چابهار، در همان روز ۱۱ شهریور ماه این سازمان در نامه‌ای به فرمانده نیروی هوایی ارتش ضمن بیان اهمیت فرودگاه کنارک در توسعه منطقه چابهار و رفع محرومیت ها و نقش آن در خدمت رسانی به مردم، آمادگی خود را برای رفع مشکلات فرودگاه کنارک اعلام کرد به طوری که پروازها متوقف و تعطیل نشود بلکه به صورت محدود جریان داشته باشد.

معاون منطقه آزاد چابهار اضافه کرد: پس از آن در تاریخ ۱۳ شهریور ماه جلسه شورای تامین شهرستان کنارک بمنظور جلوگیری از تعطیلی فرودگاه تشکیل شد و صورتجلسه را برای منطقه آزاد ارسال کردند.

وی ادامه داد: بلافاصله پس از این تصمیم در مکاتبه با سازمان هواپیمایی کشوری، نیروی هوایی و فرمانداری کنارک، منطقه آزاد چابهار آمادگی خود را برای حل مشکلات با تمام توان و امکانات در حداقل زمان اعلام کرد که باز هم پاسخی دریافت نشد.

ادامه همکاری مشروط به توقف احداث فرودگاه چابهار است

چلندری اظهار داشت: دو روز بعد در پانزدهم شهریور ماه جانشین نیروی هوایی ارتش سفری به منطقه داشت؛ مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در گفت و گو با وی خواستار کمک وی برای رفع مشکل و تداوم خدمات رسانی به مردم شد که جانشین نیروی هوایی ارتش این کار را به توقف احداث فرودگاه جدید چابهار مشروط کرد.

وی با یادآوری اینکه احداث فرودگاه چابهار بر اساس مصوبه دولت با سرعت به پیش می رود اظهار داشت: مجدداً در تاریخ ۱۶ شهریور ماه شرکت عقاب عسلویه (بهره بردار ومدیریت فرودگاه کنارک )در نامه‌ای به شرکت های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کردند با توجه به اینکه منطقه آزاد چابهار امنیت پروازها را تامین نکرده و به رفع مشکلات فرودگاه اهمیت نمی دهد، مشکلات مربوطه را با تلاش پرسنل نیروی هوایی مرتفع کردیم و پروازها تا بیستم شهریور ادامه می‌یابد و اگر مشکل حل نشود، فرودگاه تعطیل می‌شود.

وی ادامه داد: ادعای اهمال در تامین امنیت پروازها از سوی منطقه آزاد چابهار در حالی مطرح می شود که طبق قانون شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران  وسازمان هواپیمایی کشوری متولی امنیت پروازها در کشور است و در فضای کنترلی(TMA)فرودگاه کنارک و داخل فرودگاه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است. لذا ضمن ارسال پاسخ نامه آن شرکت به ریاست محترم سازمان هواپیمایی کشوری وبدون اعلام به ایرلاین‌ها به منظور جلوگیری از خدشه دار شدن وجه نظام مجدداً اعلام شد این سازمان امادگی خود را برای رفع مشکلات احتمالی بوجود آمده اعلام می نماید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha