مردم کرمانشاه: نمایندگان برای رفع دغدغه‌های مردم برنامه داشته باشند

کرمانشاه- ایرنا- تلاش برای رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم براساس برنامه یکی از انتظارات اصلی مردم کرمانشاه از نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و معتقدند در شرایط فعلی که مردم با مشکلات اقتصادی روبرو هستند انتظار می‌رود قدم‌های عملی برای رفع این مشکلات برداشته شود.

رفع مشکل بیکاری، ایجاد اشتغال، افزایش درآمد، کمک به ارتقای سطح معیشت و توسعه و آبادانی استان کرمانشاه از مهمترین خواسته های مردم است و می‌گویند نمایندگان مردم در هم افزایی و همراهی با مسوولان اجرایی می‌توانند گره از مشکلات کشور باز کنند.

این افراد اعلام کردند: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باتوجه به جایگاه قانونگذاری و نظارتی که دارند می‌توانند در توسعه و پیشرفت کشور و استان خود نقش‌آفرین باشند.

نمایندگان مجلس فقط به فکر خود و اطرافیانشان نباشند

«مهدی» که اولین رای خود را به صندوق انداخته بود، گفت که برای دخالت در سرنوشت کشورش رای می‌دهد و از نمایندگان انتظار دارد که وقتی به مقامی می‌رسند به حرف مردم گوش بدهند، مشکلات مردم را درک کنند و فقط به فکر خودشان و اطرافیانشان نباشند.

وی اظهار داشت که نماینده کرمانشاه باید در بین مردم باشد و شناخت خوبی از مشکلاتشان داشته باشدتا بتواند در مجلس و در برابر دیگر نمایندگان از حق مردم دفاع کند.

«علی» ۲۳ ساله که شغل آزاد داشت از لزوم ارتباط حوزه صنعت و دانشگاه گفت و افزود: باید برای استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی استان از دانشجویان استفاده کنند تا افراد شایسته‌ای مشغول کار شوند. امروز در هر خانه‌ای چند تحصیل‌ کرده بیکار وجود دارد و شاید تنها شهری باشیم که افرادی که درس نخواندند مورد تحسین دیگران قرار می‌گیرند.

وی ساده زیستی و عدم ریخت و پاش در ستادهای انتخاباتی را مورد نظر مردم دانست و گفت: مردم انتظار دارند کاندیداها برنامه ارایه دهند تا مردم براساس آن نماینده خود را انتخاب کنند.

وی در خصوص لزوم پایش کاندیدهای انتخابات هم گفت: نباید هرکسی با هر مدرکی برای نمایندگی کاندید شود و این نمایندگان باید در زمینه‌های مختلف گزینش شوند تا هر کسی به خود اجازه ثبت نام ندهد. 

نمایندگان مجلس باید شجاعت داشته باشند

«محمد» هم بعد از انداختن رای خود به صندوق گفت: مردم ما تحت فشار اقتصادی هستند و از نمایندگان می‌خواهیم که کمی به فکر مردم باشند و با شجاعت تمام از حق مردم دفاع کنند.

وی از عملکرد نمایندگان در دوره‌های گذشته رضایت نداشت و افزود: نمایندگان باید شجاعت حرف زدن داشته باشند و در مجلس از حق مردم دفاع کنند. من مستاجرم و با روزی ۵۰ هزار تومان نمی‌دانم کرایه خانه را بدهم یا قسط و یا خرج و هزینه‌های زندگی را، کرمانشاه مردم بسیار خوبی دارد و انتظار داریم نمایندگان به فکر مردم هم باشند.

بیژن ۳۱ ساله که به همراه همسر و دخترش از شعبه اخذ رای بیرون آمد، گفت: متاسفانه ما هیچ اطلاع دقیقی از وظایف یک نماینده نداریم و رسانه‌ها و صدا و سیما هم در زمینه آگاهی دادن به مردم ضعیف عمل کردند و انتظاری که از نمایندگان دارم این است که با دادن وعده و وعیدهایی که در حوزه اختیاراتشان نیست، وجهه خود را خراب نکنند.

وی تصریح کرد: در دوره‌های گذشته نمایندگان ما نتوانستند انتظارات را برآورده کنند و ما کماکان رتبه یک بیکاری کشور را داریم.

«مراد» ۳۷ ساله هم که با دوست خود در انتخابات شرکت کرده بود گفت: الان وظیفه نماینده فقط این است که برای خود و اطرافیانش کاری انجام بدهد و دلسوز مردم نیستند.آنها در مجلس هیچ فعالیتی ندارند و طبق شنیده‌ها وقت خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند و شاهد حرف منم وضعیت شهر کرمانشاه و امکانات آن است که می‌بینید و نیازی به توضیح اضافه ندارد.

نماینده مجلس باید بتواند برای طرح‌های کرمانشاه بودجه بگیرد
«محبی» کارگری که در خط راه‌آهن کرمانشاه به خسروی کار می‌کند از نمایندگان خواست تا به وعده‌های خود عمل کنند و مردم را فراموش نکنند و مانند نمایندگان گذشته نباشند.

محبی ۴۵ ساله گفت: نماینده باید بتواند حرف بزند و برای طرح‌های کرمانشاه بودجه بگیرد مثلا همین پروژه راه‌آهن که روزی ۸۰۰ نفر در آن مشغول کار بودند الان با ۲۵۰ نیرو کار می‌کند و وقتی هم سوال می‌کنیم که چرا کارگرها را بیرون می‌کنید، می‌گویند که بودجه نداریم.

وی اظهار داشت: این نظام مبتنی بر ارزش‌ها، زحمات و تلاش مردم است، همه شاهد بودیم در ۲۲ بهمن و در شهادت سردار سلیمانی این مردم سنگ تمام گذاشتند پس حق و لیاقت مردم خیلی بالاست و نمایندگان باید قدر این مردم را بدانند و از نهاد مردم و دل سوخته مردم باشند.

وی اضافه کرد: کرمانشاه ۲ هزار روز درگیر جنگ و بمباران بود و از حق خود از ثروت کشور کمترین بهره را برده است و نمایندگان باید بدانند که اشغال کردن صندلی مجلس هنر نیست و این مردم امروز با مشکلات اقتصادی فراوانی مواجه هستند و این نمایندگان باید حقوق از دست رفته مردم را به آنها برگردانند.

این کارمند دولت با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی استان کرمانشاه گفت: امروز ظرفیت‌های اقتصادی کرمانشاه از بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس بیشتر است اما متاسفانه عدم برنامه‌ریزی و شایسته سالاری باعث شده که کرمانشاه در بیکاری و اعتیاد و بسیاری دیگر از آسیب‌های اجتماعی در رتبه‌های نخست کشور باشد.

مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۲۱ شهریور در ۲ حوزه انتخابیه کرمانشاه و اسلام‌آبادغرب و دالاهو برای انتخاب ۲ نماینده دیگر استان آغاز شد.

دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه با بیان اینکه تعداد شعب اخذ رای در این ۲ حوزه انتخابیه نسبت به دور نخست انتخابات کاهش پیدا نکرده است، گفت: در حوزه کرمانشاه ۶۰۰ شعبه و در حوزه اسلام آبادغرب و دالاهو ۱۸۳ شعبه جمع آوری آرا مردم را برعهده دارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، با آرای ۶۶۱ هزار نفر از مردم استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه، دوم اسفند ۱۳۹۸ تکلیف ۶ کرسی از هشت کرسی نمایندگی استان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مشخص شد اما رقابت در ۲ حوزه و بر سر ۲ صندلی دیگر به مرحله دوم کشید.

در دور نخست عبدالرضا مصری و محمد رشیدی از حوزه انتخابیه کرمانشاه، آرش زره‌تن لهونی از حوزه انتخابیه پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی، علی رضایی از حوزه انتخابیه کنگاور، صحنه و هرسین، سید جواد حسینی کیا از سنقروکلیایی و شهریار حیدری از حوزه انتخابیه قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب راهی خانه ملت شدند.

اما رقابت سلمان محمدی‌بابازیدی و ابراهیم عزیزی برای یک کرسی باقی‌مانده در شهرستان کرمانشاه و مجتبی بخشی‌پور و نادر نادری در حوزه اسلام‌آباد غرب و دالاهو به دور دوم کشید.

ابتدا بنا بود که انتخابات دور دوم ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ برگزار شود اما شیوع ویروس کرونا همه چیز را به هم ریخت و این انتخابات را هم پنج ماه عقب انداخت و به ۲۱ شهریور موکول کرد.