لیبیایی‌ها درباره برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی به توافق رسیدند

تهران-ایرنا- طرف‌هایی لیبیایی با دست‌یابی به نقشه راهی برای حل بحران سیاسی این کشور، درباره برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی به توافق رسیدند.

به گزارش شبکه خبری المیادین، طرف‌های متخاصم لیبیایی که در شهر مونترو سوئیس و با دعوت «مرکز بشردوستانه گفت‌وگو» و حضور هیأت سازمان ملل در لیبی گردهم آمده بودند، به نقشه راهی برای حل بحران این کشور دست یافتند.

در این نشست‌ها که بین ۷ تا ۹ سپتامبر ( 17 تا 19 شهریور) برگزار شد، نمایندگان دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فائز السراج و نمایندگان پارلمان طبرق به ریاست عقیله صالح مورد حمایت ژنرال خلیفه حفتر و نیز شخصیت‌های تاثیرگذار سیاسی در لیبی حضور داشتند.

حاضران بر سر بندهایی برای آغاز گفت‌وگوی سیاسی به توافق رسیدند و بنابه گزارش خبرنگار المیادین، سازمان ملل قصد دارد این طرف‌ها را به زودی برای انجام گفت‌وگوهای لیبیایی-لیبیایی- به ژنو دعوت کند.

بندهایی که طرف‌هایی لیبیایی بر سر آن به توافق رسیدند به شرح زیر است: 

۱.مرحله مقدماتی حل و فصل فراگیر که برهه زمانی مشخصی است که هدف از آن فراهم کردن شرایط مناسب برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری طی ۱۸ ماه و طبق قانون اساسی مورد توافق است.

۲. قوه مجریه بار دیگر تشکیل شود. این قوه شامل شورای ریاستی است که متشکل از یک رئیس و دو معاون خواهد بود و دولت وحدت ملی جدای از این شورای ریاستی است.

۳. اعضای شورای ریاستی و نخست‌وزیر دولت وحدت ملی در چارچوب گفت‌وگوهای سیاسی انتخاب می‌شوند.

۴. نخست‌وزیر دولت خود را مشخص و برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان معرفی می‌کند.

۵.تشکیل دولت وحدت ملی بر اساس وحدت لیبی و تنوع جغرافیایی سیاسی و اجتماعی آن صورت می‌گیرد.

۶.پارلمان و شورای عالی دولت با نامزدی اشخاصی برای مناصب ارگان‌های حساس و مهم و مشخص شدن روند انتخابات در برهه زمانی معقول و تعیین شده توافق می‌کنند.

۷. در مرحله آماده‌سازی برای حل‌وفصل‌های فراگیر، نهادهای اجرایی و پارلمان به مجرد فراهم شدن شرایط امنیتی و لوژستیکی در شهر سرت، به این شهر منتقل می‌شوند.

۸.تلاش برای بازگشت امن آوارگان به کشور و جبران ضررو زیان‌های آن بدون ضایع شدن حق دادخواهی آن‌ها انجام خواهد شد.

این در حالی است استفانی ویلیامز نماینده ویژه سازمان ملل در لیبی از توافق میان طرف‌های لیبیایی استقبال کرد و حسن نیت آن‌ها را برای استفاده از این فرصت و کنار گذاشتن اختلافاتشان جهت رسیدن به راه حل سیاسی و آغاز گفت‌وگوهای سیاسی ستود. 

سفارت آمریکا در لیبی نیز از مذاکرات سازنده طرف‌های لیبیایی در سوئیس استقبال کرد و از تلاش‌های هیات نمایندگی سازمان ملل در این راستا قدرانی کرد.

این در حالی است که پیشتر یک هیات از پارلمان لیبی و یک هیات از شورای عالی دولت به مغرب رفته و مذاکرات خود را در از ۱۶ شهریور در شهر بوزنیقه ( شمال مغرب) و با میانجیگیری رباط و تحت نظر سازمان ملل شروع کردند.

هدف از این مذاکرات هدف پایان دادن به بحران لیبی با محوریت مناصب حاکمیتی بوده است.

لیبی چند سالی است که درگیر جنگ داخلی و متعاقب آن، نبرد نیابتی گسترده میان نیروهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است که در این میدان، کشورهایی نظیر روسیه، مصر، فرانسه، عربستان، امارات و یونان در برابر ترکیه، ایتالیا و قطر قرار گرفته‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =