نماینده مجلس: سالانه ۲۴ درصد محصولات کشاورزی ضایع می‌شود

بجنورد- ایرنا- رییس کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: سالانه ۲۴ درصد از محصولات کشاورزی به ارزش ۴۰۰ هزار میلیارد ریال ضایع می‌شود.

سیدجواد ساداتی نژاد پنجشنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران استان خراسان شمالی با بیان اینکه صنایع تبدیلی و تکمیلی در سطح کشور توسعه نیافته است، گفت: فراوری محصولات کشاورزی هم بسیار ضعیف است و به همین علت بخش زیادی از سرمایه های کشاورزان از دست می رود.

وی همچنین با بیان اینکه این وضعیت در استان های مختلف متفاوت است افزود: در استان خراسان شمالی وضعیت صنایع تبدیلی و تکمیلی بسیار ضعیف است.

وی اظهار داشت: حدود ۵۰ درصد از تولیدات محصولات کشاورزی در سطح کشور شانس فراوری دارند که باید تلاش کنیم با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی این میزان را افزایش دهیم تا ضایعات این بخش کاهش یابد.

وی به افزایش قیمت نهاده ها و کودهای کشاورزی اشاره کرد و افزود: گرانی نهاده ها هزینه های تولید را بسیار بالا برده است که نگران تولید در این حوزه هستیم.

وی گفت: اگر قیمت خرید محصولات اساسی کشاورزی را افزایش ندهیم نباید انتظار داشته باشیم که کشاورز در سال آینده این محصولات را کشت کند.

وی افزود: قیمت واردات یک کیلوگرم گندم هم اکنون ۵۰ هزار ریال است به همین دلیل پیشنهاد کمیسیون کشاورزی دست کم ۴۵ هزار ریال برای خرید تضمینی هر کیلوگرم در سال آینده است.

وی اظهار داشت: شورای قیمت گذاری و سیاست گذاری محصولات اساسی کشاورزی تشکیل می شود در این شورا که برای نخستین بار کشاورز در آن مشارکت می کند، قیمت گذاری محصولات واقعی تر خواهد شد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در سفری یک روزه به شهرستان اسفراین، از روندعلاج بخشی سد بیدواز و شهرک گلخانه ای ساریگل این شهرستان دیدن کرده و در نشستی با مسوولان حوزه کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست، مسائل این بخشها را بررسی کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =