ترانزیت و معدن ۲ اولویت مهم توسعه سیستان و بلوچستان است

زاهدان- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ترانزیت و معدن ۲ اولویت مهم توسعه استان است به طوریکه شکوفایی ظرفیت معادن می‌تواند جایگزین مناسبی برای فروش نفت در شرایط فعلی کشور باشد.

به گزارش ایرنا احمدعلی موهبتی روز پنجشنبه در نشست معاون اقتصادی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل شستا پیش نویس سند توسعه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

وی در این نشست اظهارداشت: حضور با برنامه در جلسات شورای معاونین وزارتخانه‌ها از جمله سیاست‌هایی است که تاکنون اجرا شده و این امر منجر به فضاسازی در سطح ملی و اتخاذ تصمیمات مطلوب برای استان شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: حضور شستا و هر سرمایه گذار دیگر در استان باید با نگاه تأمین سود اقتصادی باشد چراکه در غیر اینصورت محکوم به شکست می‌شود و این شکست مانع از سرمایه‌گذاری‌های دیگر در استان می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت موظف به تامین زیرساخت‌هاست، افزود: اجرای پروژه‌های راه‌آهن و گاز در جهت سرمایه گذاری و اقتصادی شدن پروژه‌ها کمک بزرگی است.

موهبتی ادامه داد: با عنایت به اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار در حوزه معدن در استان اختصاص داده که انتظار است شستا نیز در این مبحث وارد شده و با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سرمایه‌گذاری‌های حوزه معدن مشارکت کند.

وی ادامه داد: وجود منابع معدنی در مرز نیز می‌تواند زمینه مشارکت قرارگاه خاتم الانبیا و شستا را در برای سرمایه‌گذاری در این مناطق فراهم کند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: اگر این مشارکت‌ها در حوزه معدن عملی شوند و بخش خصوصی نیز در بحث معادن کوچک مقیاس وارد شود در دهه فجر می توانیم فرآوری مس را به عنوان جایگزینی برای فروش نفت در شرایط تحریم اقتصادی کشور و تحریم فروش نفت داشته باشیم.

 معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اظهارداشت: وضعیت سیستان و بلوچستان به گونه‌ایست که بخشی از استان هنوز با تأمین نیازهای اساسی مواجه است اما از سوی دیگر در کنار تامین نیازهای اساسی اولیه، ظرفیت‌های توسعه‌ای بسیار خوبی در استان وجود دارد که باید شکوفا شود.

 میرزایی ادامه داد: سطح و دامنه توجه به سیستان و بلوچستان در سطح ملی برای کمک به استان بی‌سابقه است و این موضوع ساماندهی شده و از پراکندگی به نظم خوبی رسیده‌ایم که موازی کاری و فعالیت‌های بی حاصل انجام نشود.

 وی اظهارداشت: توسعه و تقویت مراکز بهداشت و درمان بعد از تامین زیرساخت‌های آبرسانی حتما در اولویت تامین نیازهای اساسی جنوب سیستان و بلوچستان است.

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: صنایع دریایی و شیلات، صنایع معدن،ترانزیت،کشت محصولات گرمسیری و خرما از مهمترین ظرفیت‌های استان برای سرمایه‌گذاری است.

وی اظهارداشت: اگر در بحث تامین آب آشامیدنی بهداشتی نهضت نذر آب راه بیندازیم و با همت خیران در نقاطی که هوتک و چاه آب وجود دارد با نصب دستگاه تصفیه آب، دسترسی به آب سالم با اعتبار بسیار کمی امکان پذیر می‌شود و اجرای آن بهتر از آبرسانی با تانکر خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =