۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن نهاده دامی وارد کشور شد

بجنورد- ایرنا- رییس کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: بتازگی ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن ذرت و سویا وارد کشور شده است که بیش از ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن ذرت و بقیه سویا است.

سیدجواد ساداتی نژاد روز پنجشنبه در کارگروه اقتصادی اشتغال و سرمایه گذاری خراسان شمالی با محوریت بخش کشاورزی اظهار داشت: این نهاده ها با ارز دولتی وارد شده، بنابراین باید نظارت قوی در توزیع آن وجود داشته باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی ضعیف بوده است گفت: تاکنون هیچ دولتی بالای پنج درصد در بخش کشاورزی سرمایه گذاری نکرده، با وجود اینکه بیشترین شاغلان مربوط به این حوزه هستند اما بیشتر سرمایه گذاری ها در حوزه صنعت بوده است.

ساداتی نژاد اظهار داشت: این در حالی است که بخش کشاورزی در تحریم بر خلاف سایر بخش ها با چالش اساسی مواجه نشد، با وجود اینکه در حوزه صادرات در تمامی بخش ها کاهش داشته ایم صادرات محصولات کشاورزی رشد مثبت داشت.

وی از اختصاص یارانه به وارادات نهاده های دامی انتقاد کرد و افزود: یارانه باید به انتهای زنجیره تولید اختصاص داده شود و یا در اختیار تولید کننده باشد اگر همین روال در کشور ادامه داشته باشد در ماه های آینده برای تامین گوشت با چالش مواجه می شویم.

ساداتی نژاد به قیمت محصولات کشاورزی که به صورت تضمینی خریداری می شوند اشاره کرد و افزود: چرا باید ضعیف ترین قشر محصولش را ارزان بفروشد.

وی افزود: برای سال زراعی پیش رو اگر قیمت خرید تضمینی گندم از ۴۵ هزار ریال کمتر باشد کشاورزان دیگر استقبالی برای کشت این محصول نخواهند داشت.

رییس کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به گرانی گوشت قرمز اشاره کرد و افزود: در شرایط کنونی مردم بیشتر گوشت مرغ استفاده می کنند که متاسفانه در این بخش نیز دچار مشکل شده ایم.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در سفری یک روزه به شهرستان اسفراین، از روندعلاج بخشی سد بیدواز و شهرک گلخانه ای ساریگل این شهرستان دیدن کرده و در نشستی با مسوولان حوزه کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست، مسائل این بخشها را بررسی کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =