رییسی: تنقیح قانون از ضرورت‌های مهم کشور است

 شهرکرد- ایرنا- رییس قوه قضاییه گفت: قانون هر سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه را موظف کرده تا قوانین مربوط به حوزه‌های خود را تنقیح کنند تا از بروز برداشت‌ها و تفسیرهای مختلف جلوگیری شود اما در این خصوص تاخیر شده است.

حجت‌الاسلام ابراهیم رییسی عصر پنجشنبه در نشست شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری افزود: مساله مهم در کشور که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز می‎باشد، اجرای درست قانون است و در این میان اگر قانونی مشکل دارد مرجع مشخصی برای رسیدگی و اصلاح آن وجود دارد.

وی، اجرای ضعیف قانون را ارجح از بی‌قانونی دانست و افزود: هر مدیریتی باید همراه با نظارت باشد و همواره باید تلاش کرد تا قوانین در جای خود و به درستی اجرا شود تا از بروز تبعیض و فساد جلوگیری شود.

رییسی با بیان اینکه مردم کشور از کمبودها نالان نیستند بلکه تبعیض و بی‌عدالتی موجب آزار آنها می‌شود، تصریح کرد: باید تا می‌توان با مردم سخن گفت و موضوعات مختلف را برای آنها شفاف‌سازی کرد تا مردم عدالت را حس کنند.

رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ۶ برنامه توسعه در کشور اجرا شده است اما اگر نحوه اجرای این برنامه‌ها را به خوبی آسیب‌شناسی کنیم، مشخص می‌شود که به چه میزان به وظایف و تکالیف قانونی خود عمل کرده‌ایم.

رییسی، تحقق عدالت و مبارزه با فساد را از آرمان‌ها و اصول مهم انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد و گفت: در رهنمودهای امام راحل و بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری به این موضوع به خوبی پرداخته شده است و مسئولان به عنوان سربازان نظام موظف به تحقق این مهم هستند.

وی با بیان اینکه مردم کشور با تبعیض و بی‌عدالتی سرسازگاری ندارند، تصریح کرد: از مطالبات و خواسته‌های مهم مردم مبارزه با تبعیض و فساد است و در این راستا مسئولان باید تمام توان خود را به کار گیرند.

رییسی در ادامه به مساله آب استان چهارمحال و بختیاری و مطالبات مردم این استان اشاره کرد و گفت: اگرچه در همین خصوص کارگروهی زیرمجموعه قوه قضاییه به ریاست حجت‌الاسلام اژه‌ای (معاون اول دستگاه قضا)تشکیل و تاکنون جلساتی برگزار شده و مطالبات استان‌های مرتبط با موضوع آب شنیده شده است اما مرجع قانونی رسیدگی به این موضوع، شورای عالی آب است از همین رو به وزیر نیرو تکلیف می‌شود تا هرچه سریع‌تر جلسه‌ای تشکیل داده و با نگاه عادلانه و همه‌جانبه در خصوص آب این استان‌ها تعیین تکلیف کند.

رییس قوه قضاییه افزود: وزیر نیرو به سرعت شورای عالی آب را تشکیل دهد و با نگاه آگاهانه در خصوص مساله آب استان‌های چهارمحال و بختیاری، اصفهان و ۲ استان دیگر تصمیم‌ عادلانه‌ای گرفته و به طور شفاف به مردم اعلام شود.

رییسی ادامه داد: این استان ظرفیت‌های بسیاری در حوزه گردشگری، صنایع تبدیلی و تکمیل زنجیره‌ تولید دارد که مدیران باید با اختیارات خود و از آن مهمتر ابتکار عمل با بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها مشکلات این استان به ویژه بیکاری را برطرف کنند.

رییس دستگاه قضاییه تاکید کرد: نبود اعتبارات لازم و مشکلات ساختاری نباید بهانه‌ای برای پیشبرد مطلوب برنامه‌های این استان باشد چرا که موفقیت در حوزه‌های مختلف در گرو مدیران باکفایت است و خلاقیت و ابتکار مدیر در این خصوص نقش تعیین کننده‌ای دارد.

رییسی با بیان اینکه «ما می‌توانیم» شعار نیست بلکه یک موضوع کاملا عملیاتی است که نمود آن را می‌توان در سیره سردار شهید قاسم سلیمانی مشاهده کرد، افزود: ظرفیت ما می‌توانیم از همه مشکلات گره‌گشایی می‌کند.

وی به آلودگی نفتی چشمه سرخون شهرستان اردل این استان اشاره کرد و گفت: این موضوع یک امر پیچیده‌ای نیست که نتوان آن را رفع کرد هرچند نباید اجازه داده می‌شد که امروز به مساله تبدیل شود و بی‌شک به دست کارشناسان فنی برطرف می‌شود.

رییسی ادامه داد: در همین راستا هرچه سریع‌تر کارگروهی با مسئولیت حجت‌الاسلام ارژه‌ای تشکیل می‌شود تا با جمع‌آوری اطلاعات و اسناد و مدارک لازم و کار تحقیقاتی جامع، این دغدغه و مشکل مردم سرخون برطرف شود.

وی به پرونده کشتارگاه جونقان این استان و روند بررسی آن در دادگاه تجدیدنظر نیز اشاره کرد و گفت: این پرونده نمونه بازری است که نشان می‌دهد خصوصی‌سازی با تمام اهمیتی که برای کشور دارد به درستی اجرا نشده است.

رییسی به مشکلات کارگران اخراجی یکی از واحدهای تولیدی این استان نیز اشاره کرد و گفت: نباید کارگران باسابقه بدون دلیل اخراج شوند و به جای آنها کارگران جدید را استخدام کرد بلکه پیشنهاد می‌شود کارخانه‌ها با توسعه خط تولید خود ضمن حفظ کارگران باسابقه نیروهای جدید را نیز استخدام کنند.

رییس قوه قضاییه در پایان ایجاد یاس و ناامیدی در بین مردم و مسئولان را راهبرد دشمن دانست و خاطرنشان کرد: با عملیاتی کردن شعار «ما می‌توانیم» و با تلاش و توکل بر خدا به راه خود ادامه می‌دهیم.

به گزارش ایرنا، رییس قوه قضاییه در سفر یکروزه خود به استان چهارمحال وبختیاری در نشست مسوولان قضایی استان ،نشست با کشاورزان و دامداران و همچنین شورای اداری شرکت کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =