روزنامه چینی مقاله سفیر آمریکا را چاپ نکرد؛ پمپئو عصبانی شد

پکن-ایرنا- خودداری روزنامه مردم چین از انتشار مقاله سفیر آمریکا در پکن، باعث خشم «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا شد؛ همزمان چین از این اقدام خود دفاع کرده است.

به گزارش ایرنا وزارت امور خارجه چین روز جمعه اعلام کرد که اتهامات جدید وزیر امور خارجه آمریکا در مورد خودداری یک روزنامه چین از انتشار مقاله سفیر آمریکا در پکن، نادرست است و این مقاله به دلیل محتویات شرورانه ضد چین، حق انتشار نیافته است.  

خودداری روزنامه مردم از چاپ مقاله سفیر آمریکا در چین در حالی است که این روزنامه چند هفته قبل مقاله «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران را به صورت کامل چاپ کرده بود.

«جائو لی جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه در ارتباط با عدم انتشار مقاله سفیر آمریکا در روزنامه مردم گفت که هدف ایالات متحده از انتشار این مقاله در رسانه های چین تخریب چهره چین بوده است و مقاله منتسب به «تری برانستاد»  سفیر ایالات متحده در چین، پر از اشتباه، متناقض با واقعیت ها و پر از رنگ و لعاب های شرورانه علیه چین است و پکن آن را محکوم می کند.

او خاطر نشان کرد: درست مانند رسانه های آمریکایی و هر رسانه دیگر، روزنامه «مردم»  نیز حق تصمیم گیری در مورد انتشار مقاله ها و زمان انتشار آنها را دارد و حق دارد تغییرات و ویرایش های لازم را در آنها انجام دهد.

روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین هم در بیانیه ای آورده است: «این اقدام ایالات متحده، مخرب و تحریک آمیز بوده و به طور جدی از واقعیت ها منحرف شده است».

در بیانیه آمده است که منتشر نکردن مقاله ای با اشتباهات واقعی که مملو از اظهارات متعصبانه است،  مطابق با عملکرد حرفه ای صنعت روزنامه نگاری و همچنین هنجارهای بین المللی است.

پمپئو روز گذشته /پنجشنبه/ در توئیتر خود نوشت که حزب کمونیست چین از عدم برخورد منصفانه آمریکا شکایت می کند اما از انتشار مقاله "برانستاد" سفیر آمریکا در چین در روزنامه مردم جلوگیری کرد. در حالی که سفیر آنها آزاد است در هر رسانه آمریکایی مطلب منتشر کند.

روز ۲۶ اوت سفارت آمریکا در پکن با روزنامه مردم درباره انتشار مقاله تا قبل از چهارم سپتامبر وارد مذاکره شد و افزود که «سفارت ایالات متحده احساس می کند اهمیت ویژه ای دارد که این مقاله به صورت کامل و بدون هیچ گونه ویرایشی چاپ شود».

روزنامه مردم در پاسخ گفت که مقاله پر از روزنه است و با واقعیت ها مغایرت دارد همچنین با استانداردهای روزنامه مردم برای انتخاب و چاپ مقالات مطابقت ندارد و اگر آمریکا می خواهد مطلب منتشر شود باید بر اساس واقعیات بوده و تجدید نظرهای اساسی در آن صورت گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =