رییس اداره تعاون : شهرستان مهریز با کمبود کارگر ساده مواجه است

یزد - ایرنا - رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان مهریز گفت: یکی از مهمترین مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی منطقه کمبود شدید نیروی کارگر ساده است که با وجود فراهم بودن زمینه های مناسب اشتغال، دچار مشکل هستیم.

امیرعباس دهقانی‌زاده عصر پنجشنبه به مناسبت هفته تعاون ( ۱۳ الی ۱۹ شهریور ) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای جذب کارگر در واحدهای صنعتی تاکنون کار اطلاع رسانی از سوی رسانه‌های گروهی صورت گرفته ولی هنوز در این زمینه مشکل وجود دارد.

نرخ بیکاری مهریز ۹.۴ درصد است

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری شهرستان ۹.۴ درصد است و بعد از میبد با ۹/۲ درصد در جایگاه دوم از لحاظ کمترین آمار بیکاری در استان قرار داریم ولی بیشتر افراد متقاضی کار در منطقه دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و تعدادی نیز دانش آموخته دکتری  هستند که زمینه برای جذب آنها به عنوان کارگر ساده وجود ندارد.

این مسوول اظهار کرد:  هم‌اکنون زمینه لازم و کافی برای جذب و اشتغال نیروی کارگر ساده در سطح منطقه وجود دارد اگر همین وضعیت ادامه یابد قطعا شاهد جذب افراد دیگری از سایر مناطق کشور برای فعالیت در واحدهای تولیدی و صنعتی و جبران مشکل نیروی کار در شهرستان خواهیم بود.

صنایع پاک حمایت می شود

دهقانی زاده گفت: ایجاد صنایع پاک و کم آبخواه و تعاونی ها و شرکت های دانش بنیان در اولویت شهرستان قرار داردکه زمینه برای مشارکت و سرمایه گذاری علاقه مندان در این مورد وجود دارد که می توانند در این زمینه به نحو مناسب برای تولید و اشتغال استفاده کنند.

۳۰ هزار نفر جامعه کارگری مهریز است

وی افزود: در مجموع حدود ۳۰ هزار نفر جزو جامعه گارگری شهرستان هستند که در بخش های تعاون و صنعت در شهر و مناطق روستایی مشغول به کار هستند و رویکرد اصلی توجه به جذب دانش آموختگان متخصص بر حسب نیاز واحدهای تولیدی است .    

هم اکنون یک‌هزار و ۱۶۲ کارگاه کوچک و بزرگ با حضور ۹ هزار و ۷۴۶ نفر در شهرستان فعال است  و در شهرک‌های صنعتی شهید چمران ، ۱۹۶ هکتاری ، هرفته ، ناحیه صنعتی بهادران و شهرک سنگ و یزد مهر افزون بر چهار هزار نفر اشتغال دارند.

با توجه به سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی سهم ۲۵ درصد برای تعاونی‌ها در اقتصاد ایران تا پایان برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است.

مطابق قانون اساسی فعالیت اقتصادی ایران متشکل از بخش‌های دولتی، خصوصی و تعاونی است که در حال حاضر بیشترین (حدود ۷۵ درصد) فعالیت در اختیار بخش دولتی است و سهم بخش تعاون در برنامه توسعه ششم باید به ۲۵ درصد برسد که سهم کنونی با این عدد تا حدود زیادی فاصله زیاد دارد.

مرکز این شهرستان  ۵۵ هزار نفری در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =