کلینیک های خدمات یکپارچه شکستگی در ۴ شهر راه اندازی شد

تهران- ایرنا- رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران به راه اندازی کلینیک های خدمات یکپارچه شکستگی در چهار شهر اشاره کرد و گفت: این برنامه در شهرهای تهران، گرگان، ساری و کاشان به صورت آزمایشی در حال اجراست.

به گزارش روز پنجشنبه پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دکتر افشین استوار، گسترش این برنامه را گام موثری در راستای کاهش بار وارده ناشی از استئوپروز و شکستگی های ناشی از آن در کشور دانست و آمادگی همکاری این مجموعه را با دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای استقرار این نظام اعلام کرد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: در ایران نیز با توجه به شیوع بالای استئوپروز و افزایش سن جمعیت، راه اندازی این خدمات ضروری بنظر می رسد. از این رو در برنامه ای مشترک با دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، فعالیت های مرتبط شامل تدوین گایدلاین کشوری و شیوه نامه های اجرایی راه اندازی مراکز در مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تهران آغاز شده و ضمن مرور متون مرتبط و استخراج موارد مورد نیاز، نرم افزار ثبت ارائه خدمات در مراکز طراحی شده است.

استوار، استقرار نظام پیشگیری از شکستگی های ثانویه ناشی از پوکی استخوان در کشور را گام موثری در کاهش موارد شکستگی مجدد در بیماران مبتلا به استئوپروز، افزایش کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به استئوپروز و کاهش مرگ و میر در بیماران مبتلا به استئوپروز اعلام کرد.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد از شکستگی های استئوپروتیک در بین کسانی اتفاق می افتد که سابقه یکبار شکستگی ناشی از پوکی استخوان داشته اند، گفت: آگاهی، تشخیص و درمان پوکی استخوان که مسبب ایجاد شکستگی می باشد حتی در پیشرفته ترین کشورهای دنیا مورد غفلت قرار گرفته و تنها به درمان شکستگی اکتفا می شود.

استوار افزود: یکی از اقدامات مهم بین المللی در این زمینه راه اندازی خدمات جامع در قالب نظام یکپارچه پیشگیری از شکستگی (Fracture Liaison Services) می باشد که در دنیا با نام اختصاری FLS شناخته می شود.

وی با بیان اینکه این برنامه بمنظور شناسایی و درمان بیمارانی که به دلیل پوکی استخوان دچار شکستگی های اولیه شده اند طراحی شده و در بسیاری از کشورهای دنیا در حال اجراست گفت: هدف از طراحی و استقرار این نظام، شناسایی موارد و اطمینان از ارزیابی عوامل خطر شکستگی و در صورت لزوم درمان مناسب پوکی استخوان در بیماران دچار شکستگی اولیه ناشی از آن است.

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم خاطر نشان کرد: مطالعات متعددی نشان دهنده هزینه اثر بخشی این بسته خدمتی هستند لذا این بسته خدمتی توسط بسیاری از کشورها بومی سازی شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =