۱۲ هزار صفحه خورشیدی امسال بین خانوارهای عشایری توزیع می‌شود

شاهرود – ایرنا – رییس سازمان امور عشایری ایران گفت: امسال ۱۲ هزار و ۳۰۰ پنل خورشیدی با هدف تسهیل در دسترسی عشایر به انرژی در کل کشور توزیع می‌شود.

کرمعلی قندالی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: یکی از وظایف اساسی سازمان امور عشایری برای جامعه هدف تامین زیرساخت ها از جمله راه ، آب و انرژی است.

وی با بیان اینکه در حوزه انرژی طرحی به نام جایگزینی سوخت فسیلی در دستور کار است، تصریح کرد: بخشی از سوخت با  تامین نفت سفید و کپسول گاز انجام می شود و بخشی دیگر از محل جایگزینی انرژی خورشیدی صورت می گیرد.

قندالی  با بیان اینکه هم اکنون  ٣۵ هزار خانوار از انرژی خورشیدی  استفاده می کنند ، اظهار داشت: تا پایان امسال ۱۲ هزار و ۳۰۰ خانوار به این پنل ها مجهز می شوند  و برای سال آینده هم همین میزان در دستور کار است.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ١۴٠٠ تعداد ۵۵ هزار خانوار مجهز به این سیستم ها خواهند شد، ابراز داشت: این تعداد ،  ٢٧ درصد خانوارهای عشایری کل کشور را تشکیل می دهند.

به گفته وی پیش بینی می شود تا پایان سال ١۴٠١ تعداد ۷۵ هزار خانوار از این سیستم ها بهره ببرند.

رییس سازمان امور عشایری کشور تامین آب را یکی  دیگر از دغدغه های مسوولان سازمان متبوعه خواند و گفت: در سال ۱۳۹۸ اعتباری بالغ بر ٢۵٣میلیارد تومان  و امسال هم ١٨٠ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای تامین آب و شبکه های مربوطه تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۸ از این محل ۴۱۴ طرح با برخورداری ١٧ هزار خانوار از آب آشامیدنی سالم اجرا شد، افزود: امسال ۱۶۶ طرح آب آشامیدنی برای برخورداری هفت هزار خانوار عشایری در کل کشور تعریف شده است.

به گفته وی با اجرای این طرح از سال گذشته تا پایان امسال ٢۵ هزار خانوار عشایری از آب آشامیدنی سالم برخوردار می شوند.

قندالی با اشاره به اینکه در حوزه راه در کل کشور، ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری وجود دارد، تصریح کرد:تمامی این راه ها نقشه برداری شده و امسال اطلس راه های عشایری کشور منتشر می شود.

وی در خصوص تولید، بهره وری و اشتغال در حوزه عشایری هم گفت: در این راستا مطابق با بند ب ماده ۵٢ قانون احکام دائمی، سالانه یک درصد از ورودی صندوق توسعه ملی، برای پرداخت تسهیلات به صورت سرمایه در گردش به عشایر تعلق می گیرد.

رییس سازمان امور عشایری کشور با اشاره به اینکه در سال  ٩٨ مبلغ ۴٢٠ میلیارد تومان تسهیلات از این محل برای زنجیره تولید گوشت قرمز اختصاص یافت، تصریح کرد: امسال هم حدود ۶٠٠ میلیارد تومان با سود ١٠ درصد برای مناطق کم برخوردار و ١۴ درصد برای دیگر مناطق اختصاص داده می شود.

وی ادامه داد: با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی در کل کشور حدود هفت هزار هکتار کشت گیاهان دارویی در سامانه عشایری به ثبت رسیده که در افق سال  ۱۴۰۰ به حدود١٠ هزارهکتار خواهد رسید تا به عنوان یک ظرفیت بسیار خوب از حوزه سرزمینی عشایری برای موضوع گیاهان دارویی استفاده شود.

قندالی با بیان اینکه حمایت از صنایع دستی و گردشگری عشایری در دستور کار است، افزود:با توجه به اینکه عشایر در حوزه های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جزو جمعیت موثر جامعه هستند و مشارکت پذیری بسیار بالایی دارند، همه ظرفیت ها برای نگهداشت این جمعیت در مناطق مستقر  و بهره وری از منابع تولید و اشتغال و افزایش درآمدشان است .

وی تعداد دام سبک عشایر را ٢٣ میلیون راس برشمرد و اظهار داشت: این تعداد ٢٨ درصد دام سبک کشور را شامل می‌شود .

به گفته وی عشایر کشور سالانه ١٩۵ هزار تن گوشت تولید می کنند که این میزان ۲۵ درصد سهم تولید کشور است.

قندالی ادامه داد: جمعیت عشایر بر اساس سرشماری سال ١٣٨٧، ٢١٣ هزار خانوار و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است.

وی تاکید کرد: سال گذشته با هماهنگی مرکز آمار برای اولین بار در کشور، بحث سرشماری ثبتی مبنا توسط سازمان عشایر با هماهنگی مرکز آمار انجام شد که در سامانه ثبت  ٣٣٢ هزار خانوار با جمعیتی حدود یک میلیون و ٣٠٠ هزار نفر ثبت شد.

جمعیت عشایر شهرستان شاهرود بیش از سه هزار تن  ، ۹ طایفه عشایری شهرستان دارای ۱۴۱ هزار و ۲۲۵ راس دام سبک، بیش از یک هزار راس دام سنگین و یکهزار و ۷۰۹ نفر شتر هستند.
عشایر شاهرود، با تولید ۲ هزار و ۸۴ متر مربع دست بافته، ۲۱.۱ درصد از تولید صنایع دستی استان سمنان را به خود اختصاص داده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =