مدارس استان زنجان در روزهای کرونایی به لحاظ بهداشتی پایش می‌شوند

زنجان- ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: از زمان بازگشایی مدارس در استان تاکنون بازدیدهای دقیق و سخت گیرانه‌ای از سوی کارشناسان بهداشتی استان انجام شده است که این مهم تا پایان شهریور و بصورت ۱۰۰ درصدی در همه مدارس پایش خواهد شد.

دکتر محمد رضا صائینی شامگاه پنجشنبه در ستاد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا استان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس استان، افزود: پایش های بهداشتی مدارس شهر زنجان زمان بر بوده و در این زمینه درصد جلوگیری از همزمانی رفت و آمد دانش آموزان و ازدحام در ساعات شروع و پایانی به تفکیک شهرستانها سلطانیه ۷۳ درصد، ایجرود ۱۰۰ درصد، ماهنشان ۳۱ درصد، طارم ۶۹ درصد، خرمدره ۸۷ درصد، خدابنده ۴۶  درصد، ابهر ۸۸ و زنجان ۷۵ درصد که میانگین استانی ۷۱ درصد بوده است.

این مسؤول ادامه داد: درصد رعایت دفع پسماند مدارس به شیوه بهداشتی مدارس در شهرهای سلطانیه ۴۸ درصد، ایجرود ۹۲ درصد، ماهنشان ۲۵ درصد، طارم ۷۰ درصد، خرمدره ۴۷ درصد، خدابنده ۸۰ درصد، ابهر ۸۱ درصد، شهر زنجان ۶۲ درصد و میانگین استانی در این شاخص ۶۳ درصد است.

وی با بیان اینکه شاخص یاد شده در سامانه سیب ثبت شده است اظهار داشت: در این رابطه نمره استان در ستاد ملی کرونا بطور رسمی ۶۳ درصد اعلام شده که در مقایسه با کشور آمار چندان خوبی نیست و باید اقدامات جدی تری در این خصوص انجام شود.

صائینی درصد موارد رعایت فاصله گذاری اجتماعی دانش آموزان در مدارس شهرهای سلطانیه و ایجرود را به ترتیب ۸۴ و حدود ۹۹ درصد اعلام کرد و افزود: همین شاخص در شهرهای ماهنشان ۷۹ ، طارم ۸۱ ، خرمدره ۸۸، خدابنده ۷۳ ابهر ۸۹ و زنجان ۷۸ درصد و میانگین استانی ۹۷ درصد است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی  استان زنجان ادامه داد : میزان درصد رعایت غربالگری مشکوک به بیماری کرونا با توجه به برنامه هوشمند نسبت به موارد بیماری مورد پایش قرار گرفته که در این خصوص سلطانیه ۵۵ درصد، ایجرود ۷۹ درصد، ماهنشان ۶۳ درصد، طارم ۶۸، خرمدره  ۷۹ درصد، خدابنده ۷۱  درصد، ابهر ۷۷ درصد، شهر زنجان ۶۲ و  در مجموع میانگین استان ۶۹ درصد اعلام شده است.

وی، با بیان اینکه رعایت بهداشت و حفاظت فردی دانش آموزان نیز در شهرهای سلطانیه ۶۷ درصد، ایجرود ۸۸ درصد و ماهنشان ۵۴ درصد بوده است، اظهار داشت: این شاخص در شهرهای طارم ۷۵ درصد، خرمدره ۷۹ درصد، خدابنده ۷۲ درصد، ابهر ۷۶ درصد، زنجان ۷۰ درصد و متوسط استانی نیز ۷۳ درصد اعلام شده است.

صائینی افزود: درصد رعایت بهداشت و استفاده از ابزار و تجهیزات در کلاس های درس در شهر سلطانیه پایین و بالاترین آن به ایجرود اختصاص دارد که میانگین استانی ۷۷ درصد اعلام شده است.

وی اضافه کرد: درصد رعایت بهداشت در مدارس از قبیل ضد عفونی ها و گندزدایی در استان زنجان ۷۸ درصد است که این مهم باید به شاخص ۱۰۰ درصدی برسد که در این میزان رعایت آداب بهداشتی در بین دانش آموزان پایین ترین شاخص به شهر سلطانیه به میزان ۵۴ درصد، ایجرود ۸۱ درصد، ماهنشان ۵۵ درصد و میانگین استانی ۵۸ درصد است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان، میزان رعایت دستورالعمل‌های مراقبت و کنترل بیماری کرونا توسط اولیای مدارس را در شهرهای سلطانیه ۶۸ درصد و ایجرود ۹۲ درصد اعلام کرد و گفت: میانگین استانی در این شاخص ۷۶ درصد بوده است.  

وی با تاکید بر اینکه وضعیت مدارس استان بر اساس چک لیست هایی روزانه توسط کارشناسان استان پایش می شود اضافه کرد: این شاخص پس از استخراج در سامانه سیب بارگذاری می شود.

این مسؤول با اشاره به حداکثر حضور دانش آموزان در کلاس‌های درس به تعداد ۱۰ نفره خاطرنشان کرد: برای کاهش مشکلات احتمالی دانش آموزان به ۲ گروه تقسیم بندی می شوند تا پروتکل ها به طور دقیق رعایت شود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =