پاکستان در اجلاس شانگهای بر لزوم اجرای برجام تاکید کرد

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه پاکستان روز پنجشنبه طی سخنرانی در نشست سازمان همکاری شانگهای در مسکو بر لزوم اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، «شاه محمود قریشی» که ریاست هیات پاکستانی به عنوان عضو دائم در نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکار شانگهای به میزبانی دولت روسیه را برعهده داشت، مواضع اسلام‌آباد در بحث توافق هسته‌ای ایران را تبیین کرد.

وی اظهار داشت: دولت پاکستان بر لزوم اجرای موثر توافق هسته‌ای ایران یا برنامه جامع اقدام مشترک تاکید می‌کند و حامی مواضع همتایان خود در مجمع شانگهای است.

وزیر امور خارجه پاکستان تاکید کرد: ما در بحث توافق هسته‌ای ایران شریک مواضع سایر اعضای سازمان همکاری شانگهای هستیم.

وی همچنین در بحث تحولات منطقه‌ای، لزوم همکاری مشترک علیه تروریسم و افراط گرایی به موضوع افغانستان اشاره کرد و افزود: روند مذاکرات داخلی میان گروه‌های افغان بدون چالش نخواهد بود اما باید نسبت به خرابکاری مخالفان صلح در داخل و خارج از افغانستان هوشیار بود.

شاه محمود قریشی گفت که پاکستان مشتاقانه در انتظار شروع رایزنی گروه تماس سازمان شانگهای در بحث افغانستان با هدف تسهیل روند صلح و آشتی در این کشور است.

وی افزود که پاکستان قویاً از برنامه‌های سازمان همکاری شانگهای برای همکاری جهت پایداری صلح و ثبات در منطقه، تلاش برای دستیابی به منافع مشترک، ارتباطات منطقه‌ای و همکاری ضدتروریستی حمایت می‌کند.

بیست و چهارم خردادماه سال گذشته سران کشورهای عضو سازمان شانگهای در بیانیه پایانی نوزدهمین اجلاس خواهان انجام تعهدات امضاکنندگان برجام شدند.

نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای ۲۳ و ۲۴ خرداد ۹۸ با حضور سران ۱۱ کشور از جمله روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند، پاکستان و جمهوری اسلامی ایران در شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار شد.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی بین دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه سیاسی، اقتصادی و امنیتی بنیان گذاشته شد. چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای اصلی و ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha