نظارت اجتماعی موثرترین راه برای پیشگیری از فساد است

اهواز-ایرنا- معاون اجتماعی و مطالبه گری ستاد امر به ‌معروف و نهی از منکر خوزستان با تاکید بر این که مسئولان باید موضوع شفافیت را جدی بگیرند گفت: مسائل و مشکلات بسیاری در شهرهای استان وجود دارد که موثرترین راهکار رفع آنها، تقویت حضور مردم و فراهم آوردن امکان نظارت اجتماعی است.

به گزارش ایرنا حجت‌الاسلام محسن ریسمان سنج روز پنجشنبه در آیین رونمایی از نخستین سامانه شفافیت مالی در شهرداری امیدیه در جمع خبرنگاران با این اینکه تاریکی بستر مناسب را برای فساد و ناامنی فراهم می کند،اظهار داشت: شفاف شدن و روشنایی موجب از بین رفتن فساد و تقویت امنیت اجتماعی می‌شود.

وی افزود: در مکتب امیرالمؤمنین(ع) و پیامبر(ص) ارتباط مردم با مسئولان به راحتی برقرار بود و اکنون نیز در جامعه اسلامی باید ضمن اینکه این ارتباط تقویت شود، در زمینه شفاف سازی نیز با الگو گرفتن از مکتب اهل بیت(ع) قدم های موثر برداریم.

معاون اجتماعی و مطالبه گری ستاد امر به ‌معروف و نهی از منکر خوزستان ادامه داد: مسئولان هیچ رسالتی غیر از خدمت به مردم ندارند و در شرایط کنونی  مردم باید مسئولان را بدون هراس امربه‌معروف و نهی از منکر کنند.

وی تصریح کرد: امید است رونمایی از نخستین سامانه شفافیت مالی در شهرداری امیدیه الگویی برای سایر شهرداری های کشور و دستگاه های مختلف باشد؛ پنهان کردن مسائل مالی زمینه فساد را فراهم می سازد و شفاف سازی می تواند سد محکمی مقابل فساد ها باشد.

سامانه شفافیت راه‌های فساد و تخلفات انسانی را کاهش ‌می دهد

همچنین رئیس شورای شهرستان امیدیه در این خصوص گفت: نرم‌افزار (امیدیه) در نوع خود کم‌نظیر است و فعالیت این سامانه اکنون در سطح شهرستان امیدیه آغاز شده و امید است به زودی در سطح استان گسترش یابد.

محمدرضا آغاجاری افزود: اقدمات آزمایشی این نرم‌افزار در ۲ ماه گذشته انجام‌شده و نقاط ضعف آن نیز برطرف شده که در ادامه کار با به‌روزرسانی‌های جدید امکانات جدیدتری به آن افزوده خواهد شد.

وی تصریح کرد: اکنون با اجرای این نرم‌افزار ساختاری ایجاد می‌شود که راه‌های فساد و تخلفات انسانی کاهش ‌یافته و درآمدهای شهرداری نیز افزایش می یابد.

شهردار امیدیه نیز در این زمینه گفت: در شهرهای خوزستان باوجود سرمایه‌های ارزشمند کمبودهایی را در حوزه رفاه اجتماعی شاهد هستیم که با برنامه ریزی و ایده های نو می توانیم از فرصت ها و سرمایه ها به خوبی استفاده کنیم.

وی افزود: اگر بتوانیم تنها ۱۰ درصد دارایی خود را به سرمایه و خدمات اجتماعی تبدیل کنیم بهترین شرایط را نسبت به شهرهای دیگر خواهیم داشت.

مطالبه گری اجتماعی راهی موثر برای رفع مشکلات جامعه 

شهردار امیدیه توانمندی اجتماعی را یکی از عوامل موثر در کاهش فقر برشمرد و گفت: مردم هراندازه در حوزه اجتماعی مطالبه گری داشته و نسبت به حقوق خودآگاهی داشته باشند در آن جامعه باوجود مشکلات و عدم سرمایه با دارایی خود می‌توانند، پیشرفت بیشتری داشته باشند.

اسماعیل شریفات تصریح کرد: در گذشته بسیاری از اموال شهرداری امیدیه به دلیل نبود سامانه‌ای جامع برای اداره اموال و املاک حیف و میل شدند و همچنان پیگیر بازگشت این سرمایه‌ها به شهرداری هستیم که رونمایی از سامانه شفافیت مالی، گامی موثر در این جهت است.

بنا بر این گزارش ، در این نرم افزار بیش از ۱۵ خدمت اصلی و بیش از ۴۰ خدمت فرعی به شهروندان شهر امیدیه ارائه می شود و اعلام اموال شهردار و مدیران شهرداری، قرادادها ، مناقصات، اموال و دارایی های شهرداری امیدیه برای نظارت شهروندان، از جمله امکانات این نزم افزار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =