۹۸ درصد عناب ایران در خراسان جنوبی تولید می‌شود

بیرجند - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: کشاورزان خراسان جنوبی با تولید ۹۸ درصد عناب ایران قطب تولید این محصول در کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، غلامرضا قوسی اظهار داشت: مرغوبیت عناب خراسان جنوبی آن قدر زیاد است که ۲ رقم عناب سیوجان و ماژان ثبت ملی شده و حرف اول را در کشور می‌زند.

وی بیان کرد: پیش بینی می‌شود امسال هفت هزار تن عناب خشک از باغات خراسان جنوبی برداشت شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: برداشت عناب در خراسان جنوبی از مردادماه آغاز می‌شود که بیشتر بهره‌برداران محصول خود را به صورت تازه خوری و مقداری برای خشک کردن استفاده می‌کنند اما امسال به دلیل شرایط آب و هوایی شاهد کاهش ۳۰ درصدی عناب در استان هستیم.

وی با بیان اینکه فصل تازه خوری عناب تا اواخر مهرماه ادامه دارد گفت: ۹ هزار نفر بهره‌بردار عناب در خراسان جنوبی هستند.

قوسی اظهار داشت: بیشترین سطح عناب در خراسان جنوبی از آن شهرستان‌های خوسف، بیرجند و سربیشه است و امسال به علت وزش بادهای شدید و ریزش گل‌ها، گرمای هوا و زودرس بودن میوه عناب، تولید این محصول کاهش یافته است.

خراسان جنوبی علاوه بر عناب، رتبه اول سطح زیرکشت و تولید زرشک را در کشور دارد و رتبه دوم زعفران را به خود اختصاص داده است.

کشت عناب و زرشک با توجه به سازگاری با کم‌آبی و شرایط آب و هوایی در خراسان جنوبی گسترش یافته است و این محصولات دارای خواص ارزشمند غذایی و دارویی هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =