چین لغو ویزای دانشجویان از سوی آمریکا را نقض حقوق بشر خواند

پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به لغو ویزای یک هزار محقق و دانشجوی چینی از سوی آمریکا، این اقدام را نقض حقوق بشر خواند.

به گزارش ایرنا «جائو لیجیان» روز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی در پکن با انتقاد از تصمیم ایالات متحده برای لغو ویزای برخی از اتباع چین از این اقدام به عنوان "آزار و شکنجه سیاسی آشکار" نام برد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که به دلیل نگرانی های امنیتی ویزای بیش از ۱۰۰۰ شهروند چین را از ماه ژوئن لغو کرده است.
 

این مقام وزارت خارجه چین اظهار داشت که حق دارد اقدامات بیشتری را در قبال اقدام واشنگتن انجام دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته اعلام کرد با استناد به اعلامیه تاریخ ۲۹ مه ریاست جمهوری، مبنی بر متوقف کردن ورود دانشجویان چینی، روادید بیش از یک هزار شهروند چین را باطل کرده است.
بر این اساس، ورود دانشجویان و پژوهشگران چینی به دلایل امنیتی تعلیق شد. 
چاد ولف، سرپرست امنیت داخلی امریکا پیش از این هم گفته بود که واشنگتن با هدف جلوگیری از سرقت اطلاعات روادید فارغ التحصیلان و پژوهشگران چینی مشخصی را که با راهبرد نظامی چین ارتباط دارند لغو می کند.


او در سخنانی دوباره اتهامات آمریکا مبنی بر اقدامات تجاری ناعادلانه و جاسوسی صنعتی چین، از جمله تلاش برای سرقت تحقیقات مربوط به ویروس کرونا اشاره کرد.


 چاد دانشجویان چینی را متهم کرد که از روادید دانشجویی برای سوءاستفاده از فضای آکادمیک آمریکا استفاده می کنند.
با افزایش آشکار تنش ها بین استرالیا و چین، استرالیا هم روادید دو پژوهشگر چینی را که به صورت موقت در این کشور مشغول انجام تحقیقات بودند لغو کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =