وضعیت اقتصادی خوشنویسان کرمانشاهی خوب نیست

کرمانشاه- ایرنا- رییس انجمن خوشنویسان کرمانشاه بااشاره به اینکه وضعیت اقتصادی هنرمندان خوشنویس استان خوب نیست، گفت: مردم کرمانشاه باید آثار خوشنویسی و سنتی خود را بشناسند تا با خرید آنها بخشی از مشکلات هنرمندان هم حل شود.

عبدالله جواری روز جمعه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: در کرمانشاه از آثار هنر خوشنویسی زیاد استقبال نمی‌شود و باید با برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و معرفی هنرمندان این عرصه به جامعه، به موضوع اقتصاد در هنر خوشنویسی هم توجه ویژه صورت گیرد.

وی دستیابی به وضعیت اقتصادی بهتر را وابسته به همت خود خوشنویسان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اطلاع‌رسانی همه ارگان‌های مرتبط دانست و اظهار داشت: اگر امروز استان‌های شیراز و اصفهان در زمینه اقتصاد هنر پیشرو هستند به دلیل فرهنگ مردم آن منطقه و آشنایی بیشتر مردم عادی با آثار هنری و هنرمندان استان خودشان است.

استاد جواری، مسایل اقتصادی را برای هنرمندان بسیار مهم توصیف کرد و گفت: در کرمانشاه با وجود استعدادها و ظرفیت‌های فراوانی که در زمینه خوشنویسی داریم اما مردم اطلاع چندانی از این هنر ندارند و آگاهی مردم هم موجب تحول در وضعیت اقتصادی هنرمندان می‌شود تا بتوانند با علاقه و انگیزه بیشتری به خلق آثار ناب خوشنویسی روی بیاورند.

اکنون ۴۰۰ دانش‌آموخته ممتاز و ۶۰ دانش‌آموخته فوق ممتاز داریم

این خوشنویس کرمانشاهی بااشاره به برگزاری آزمون خوشنویسی در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه و برگزاری کلاس‌های مختلف از مبتدی تا سطح عالی در همه شهرستان‌های استان گفت: سال ۱۳۶۰ انجمن خوشنویسی را با یک کلاس احداث کردم اما امروز ۳۵ کلاس مختلف در سطح استان دایر است.

رییس انجمن خوشنویسان استان کرمانشاه، در خصوص تعداد دانش‌آموختگان در کلاس‌های خوشنویسی هم گفت: هم‌اکنون ۴۰۰ دانش‌آموخته ممتاز، ۶۰ دانش‌آموخته فوق ممتاز و هزاران خوشنویس در رده پایین‌تر از ممتاز و علاقه‌مند به این عرصه در حال فعالیت و خلق اثر هستند.

استاد جواری در خصوص ویژگی‌های هنر خوشنویسی هم گفت: این هنر یکی از هنرهای اصیل ایرانی است بخصوص خط نستعلیق که خط خاص مردم ایران است.

وی خوشنویسی را ذات هنر ایرانی‌ها دانست و ادامه داد: همه ما ایرانی‌ها خوب نوشتن را دوست داریم اما برای اینکه مردم را با این هنر بیشتر آشنا کنیم نیازمند هماهنگی و همکاری بیشتری هستیم.