هزینه هنگفت واشنگتن برای موشک‌های هسته‌ای در بحبوحه گسترش کرونا

تهران- ایرنا- نیروی هوایی آمریکا هزینه هنگفت ۱۳.۳ میلیارد دلاری را برای توسعه موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای اختصاص داده که در بحبوحه شیوع ویروس کرونا با مخالفت منتقدان روبرو شده است.

به گزارش ایرنا از روزنامه واشنگتن پست، نیروی هوایی آمریکا روز سه شنبه یک قرارداد ۱۳.۳ میلیارد دلاری را در جهت مهندسی و توسعه برای جایگزینی موشک بالستیک قاره‌پیمای مینوتمن ۳ تخصیص داده است. این سلاح به صورت مداوم در مدت نیم قرن به عنوان یک بخش کلیدی از برنامه هسته‌ای آمریکا بوده است.

منتقدان هزینه هنگفت واشنگتن بر روی این پروژه را خطرناک و در بحبوحه گسترش ویروس کرونا آن را بیهوده می‌دانند.

جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا هم گفته بود که اگر در ماه نوامبر(آبان) به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، از این پروژه حمایت می‌کند. از این رو پروژه مزبور مورد حمایت دو حزب آمریکا است.

این درحالی است که درست یک روز پیش از این موضوع، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به رهبران پنتاگون به علت مشارکت در جنگ‌ها برای درآمدزایی از طریق قراردادهای دفاعی حمله کرده بود. ترامپ بارها نسبت به هزینه هنگفت نگهداری زرادخانه هسته‌ای بزرگ گلایه کرده است، اما بودجه‌های دفاعی وی همیشه حامی نوسازی برنامه هسته‌ای بوده است.

برای پیشبرد پروژه این قرارداد به شرکت صنایع دفاعی و هوافضای نورثروپ گرامن اعطا شده و تخمین زده می‌شود که دست کم ۸۵ میلیارد دلار هزینه در برداشته باشد. این شرکت اعلام کرد که این قرارداد هشت سال کاری زمان می‌برد و در ایالت یوتا و چند ایالت دیگر از جمله آلاباما، نبراسکا، کولورادو، کالیفرنیا، آریزونا و مریلند اجرا می‌شود.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که نوسازی حوزه هسته‌ای اولویت اصلی و کلیدی برای بخش دفاعی کشور است. موشک بالستیک بین قاره‌ای جدید به عنوان یک بخش از پروژه جایگزینی حوزه هسته‌ای پیش بینی می‌شود. اسپر از جمله این موشک‌ها به موشک‌های زیردریایی بالیستیک نیروی دریایی، یک بمب افکن جدید نیروی هوایی، یک موشک کروز هسته‌ای و یک سامانه کنترل و فرماندهی اشاره کرد که انتظار می‌رود مجموع کل آن به ۱.۲ تریلیون دلار برسد.

هرچند منتقدان می‌گویند که ۱۳.۳ میلیارد قرارداد برای نورثروپ گرامن بیشتر با مقاصد سیاسی دنبال می‌شود تا ضرورت‌های نظامی.

ویلیام جی. پری وزیر دفاع دولت بیل کلینتون رئیس جمهوری اسبق آمریکا گفت: کشور ما با چالش‌های امنیتی از جمله همه گیری جهانی (کرونا) روبرو است که تقریبا جان ۲۰۰ هزار آمریکایی را گرفته است و نباید ذخایر محدود خودمان را برای تسلیحات هسته‌ای جدیدی هزینه کنیم که نیازی به آنها نداریم و همچنین امنیت ما را کاهش می‌دهد.

وی اضافه کرد که به جای هزینه میلیارد دلاری بر روی موشک‌های جدید هسته‌ای که نیازی به آنها نداریم، باید بر روی جلوگیری از جنگ هسته‌ای ناگهانی تمرکز کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =