تعهد کاری، واژه‌ای کمیاب در قاموس برخی پیمانکاران در قزوین

قزوین – ایرنا – بدعهدی برخی شرکت‌های پیمانکاری در اجرای تعهدات کاری باعث شده تا بیشتر طرح‌های زیربنایی استان قزوین مانند آب و ساختمان با اتلاف وقت و هزینه روبرو شود.

اگر فرآیند انجام یک کار فنی و اجرایی را ارگانیکی درنظر بگیریم، شرکت‌های پیمانکاری به عنوان ابزار و بازوان اصلی آن شناخته می‌شوند.

این شرکت‌ها به شکل حقوقی یا حقیقی وارد میدان شده و اقدامات مختلفی را بر اساس نوع قرارداد با دستگاه‌های دولتی به اجرا می‌گذارند؛ موضوعات مختلفی مانند ساختمان، راه و ترابری، صنعت و معدن، تاسیسات و تجهیزات، کشاورزی، آب،  مرمت آثار باستانی، کاوش‌های زمینی، ارتباطات،  نفت و گاز و نیرو معمولا از سوی شرکت‌های پیمانکاری انجام می‌شود.

گاهی اوقات کمبود منابع مالی، بی‌تعهدی شرکت‌های پیمانکاری و خلاصه عوامل محیطی و انسانی در اجرای یک طرح سبب می‌شود تا فرآیند تکمیل طرح‌ها طولانی شده و نارضایتی متعددی در جامعه ایجاد کند.

اگر بخواهیم ظاهر ماجرا را قضاوت کنیم، معمولا دستگاه دولتی یا همان کارفرما مسؤول سستی و اهمال در تکمیل یک طرح است، اما وقتی موضوع بیشتر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، خواهیم دید که شرکت‌های پیمانکاری نقش بسزایی در اتلاف وقت و هزینه ایفا می‌کنند.

وقتی یک طرح به درازا می‌انجامد، نه تنها باعث نارضایتی عموم می‌شود، بلکه با افزایش لحظه‌ای هزینه‌ها امکان سرانجام رسانیدن آن تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد.

در چنین شرایطی شکایت پیمانکار و دستگاه دولتی به میان می‌آید، اما شکایت و به طور کلی طرح دعوی در مراجع قضایی،عموماً فرآیند زمانبری است و ممکن است پیمانکاران و دستگاه‌های دولتی از این روش به دلیل طولانی بودن زمان رسیدگی منصرف شوند؛ خیلی‌ها معتقدند که اقدامات دیگری مانند مذاکره و رایزنی می‌تواند زودتر به نتیجه مطلوب برسد.

بی‌تعهدی در اجرای سیستم نوین آبیاری

مصطفی کلهر شورای یکی از روستاهای طارم سفلی به خبرنگار ایرنا گفت: چندسال پیش کشاورزان و روستاییان این منطقه تصمیم گرفتند برای انتقال آب و همچنین اجرای سیستم نوین آبیاری در ۵۳۵ هکتار اقدام کنند.

وی اضافه کرد: قرار بود در این طرح بخشی از هزینه‌ها به صورت تسهیلات، بخشی به شکل خودیاری و مابقی کارها به دست شرکت پیمانکار انجام شود و نهایتا پس از ۲ سال طرح به بهره‌برداری برسد، اما اکنون پس از گذشته سه سال و صرف کلی هزینه، پیمانکار هنوز تعهدات خودش را انجام نداده است.

کلهر بیان داشت: کارهایی که پیمانکار طرح انجام داده به قدری بی کیفیت است که هنوز با گذشت مدتی کوتاه، لوله‌های کارگذاری شده به سطح زمین آمده و برخی تجهیزات نیز در حال فرسودگی است.

این شورای روستا ادامه داد: در شرایطی که شرکت پیمانکاری به تعهدات خودش عمل نکند، به طور حتم روستاییان نیز از پرداخت مبالغ خودیاری امتناع کرده و این طرح همچنان به درازا می‌کشد.

کلهر خاطرنشان کرد: خیانت شرکت پیمانکاری به روستاییان قابل بخشیدن نیست و مسؤولان قضایی باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند.

سرگردانی اعتبارات سال ۹۸ در دست پیمانکاران

یک کارشناس امور بانکی و سرمایه‌گذاری داخلی به خبرنگار ایرنا گفت: درحالی که بیش از ۷۷ طرح آب و خاک از تسهیلات دولتی برخوردار شده‌اند، اما متاسفانه به علت کم کاری پیمانکاران و بی میلی بهره برداران به شکل خود رها شده و هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده است.

رضا ملکی افزود: خیلی از این طرح‌ها که قرار بود در پایان سال ۹۸ تکمیل و افتتاح شوند، اکنون از سوی شرکت‌های پیمانکاری بلاتکیف هستند.

وی با بیان اینکه برخی از طرح‌ها در کم‌تر از ۶ ماه احداث و بهره برداری می‌شوند، اظهار داشت: نظارت بر کار پیمانکاران اگرچه از سوی شرکت ناظر باید صورت پذیرد، اما این رویه کافی و تضمین کننده طرح‌ها نیست و چه بسا خود شرکت‌های ناظر نیز گاهی اوقات بی تعهدی می‌کنند.

ملکی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های قضایی و نظارتی به شکل بازرسی باید روی کار پیمانکاران نظارت کرده و اجازه ندهند که تسهیلات دولتی از سوی دولت بلاتکیف بماند.

خمسه رییس سازمان جهاد کشاورزی قزوین: طرح های دارای اعتبار سال ۹۸ باید تا پایان دی ماه سال جاری به اتمام رسیده و در دهه فجر افتتاح شوند.

فاطمه خمسه رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز چندی پیش در نشستی با موضوع پیگیری طرح‌های تولیدی استان قزوین گفته بود که طرح های دارای اعتبار سال ۹۸ باید تا پایان دی ماه سال جاری به اتمام رسیده و در دهه فجر افتتاح شوند.

وی اضافه کرد: هیچ نوع طرح بالای ۳۰ درصدی از سال ۹۸ نباید بدون افتتاح بماند؛ چراکه پذیرفتنی نیست در شرایط و اوضاع اقتصادی کشور یک شرکت پیمانکاری در اجرای تعهدات خودش سستی کند.

خمسه تاکید کرد: تمام طرح‌های سال ۹۸ که اکنون از سوی پیمانکاران با کندی پیش می رود باید تا دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.

یک شرکت پیمانکاری: اگر همه چیز هم طبق برنامه پیش برود، با این حال نوسانات نرخ ارز و تحریم سبب می شود تا پیمانکار زیر حجم عظیمی از مطالبات گیر کند.

مقصر پیمانکار نیست؛ مصالح و تجهیزات روز به روز گران می‌شود

کمال رضوانیان یکی از پیمانکاران حوزه آب و راه به خبرنگار ایرنا گفت: در این ۱۰ سال گذشته فشار کار روی پیمانکاران به اندازه تمام طول انقلاب بود.

وی اضافه کرد: شرایط تحریم از یک سو و از سوی دیگر نبود تجهیزات و گرانی مصالح ساختمانی سبب شد تا یک شرکت پیمانکاری نتواند بر اساس محاسبات خویش کارها را از پیش ببرد.

رضوانیان بیان داشت: وقتی با جهاد کشاورزی، اداره کل راه و شهرسازی و حتی آب منطقه‌ای قرارداد پیمانکاری منعقد می‌کنیم، اگر همه چیز هم طبق برنامه پیش برود، با این حال نوسانات نرخ ارز و تحریم سبب می شود تا پیمانکار زیر حجم عظیمی از مطالبات گیر کند.

این پیمانکار خاطرنشان کرد: عده‌ای تصور می‌کنند که شرکت پیمانکاری از قصد و عمد کارها را به درازا می‌کشاند، درحالی که اگر هزینه های یک شرکت پیمانکاری را در طول اجرای طرح مدنظر قرار دهید، می بینید که هزینه های اجرایی، پول کارگر و تغییر یا اصلاح یک طرح به نفع شرکت نبوده و تمام شدن هرچه سریع تر این طرح‌ها در اولویت قرار دارد.

رضوانیان در واکنش به این که چرا برخی کارهای انجام شده از سوی شرکت پیمانکاری بی کیفیت است، گفت: شرکت‌های پیمانکاری براساس میزان تجارب خودشان و سطح علمی رتبه بندی شده و طرح‌ها را تحویل می‌گیرند، ممکن است در برخی مواقع طرهای بسیار خاص به شرکت‌های تازه تاسیس و کم تجربه سپرده شود.

دستگاه‌های دولتی نباید اجازه دهد که طرح طولانی شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: معمولا برای انجام یک طرح از سوی شرکت پیمانکاری ضمانت نامه لازم اخذ می‌شود و دستگاه های دولتی نیز موظف است که با نظارت خودش مراحل را به پیش ببرد.

علی فرخ زاد اضافه کرد: اگر قرارداد بین شرکت پیمانکار و دستگاه دولتی به درستی تنظیم شود، پیمانکار موظف است که کارها را به طور کامل انجام دهد و تا زمانی که طرح تکمیل نشود حق دریافت هزینه نداشته باشد.

فرخ زاد معاون عمرانی استاندار قزوین: پیمانکار موظف است که کارها را به طور کامل انجام دهد و تا زمانی که طرح تکمیل نشود حق دریافت هزینه نداشته باشد.

وی تاکید کرد: اگر یک شرکت پیمانکاری قبل از تکمیل و بهره برداری یک طرح تمام هزینه های خودش را دریافت کرده باشد، کارفرما یا همان دستگاه دولتی تخلف کرده و قابل رسیدگی است.

معاون عمرانی استاندار قزوین خاطرنشان کرد: حسن انجام تعهدات و کار در کنار تنظیم یک قرارداد محکم و قوی می‌تواند از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کند، از طرفی قوانین و ضوابط شرکت های پیمانکاری به حدی قوی دیده شده که کارفرما یا همان دستگاه دولتی به راحتی می تواند از اهرم های خودش در مواقع انحراف استفاده کند.

نیم نگاه : به نظر می‌رسد در برخی از طرح‌ها، دولت چوب ندانم کاری پیمانکاران را می‌خورد و ادامه این روند باعث می‌شود تا چهره نظام و انقلاب به خاطر سرانجام نرسانیدن طرح‌ها مخدوش شود.

بهتر است که در اجرای طرح‌های دولتی، از سازمان بازرسی و دستگاه قضایی یک نفر به عنوان نماینده در قرادادهای پیمانکاری دخیل باشد و در مواقع بحرانی اجازه ندهد مسیر طرح به انحراف کشانیده شود.

از طرفی حضور عوامل قضایی و بازرسی در انجام یک طرح برای آحاد جامعه آسودگی خیال به همراه آورده و حواشی را به شدت کاهش می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =