تعداد آهو در منطقه چشمه گل تربت‌جام افزایش یافت

مشهد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست تربت‌جام گفت: شمار آهوان در منطقه "چشمه گل" این شهرستان طی سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است.

جواد دامن پاک روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سایت پرورش آهو در تربت‌جام به منظور پیشگیری از انقراض نسل آهو در سال ۱۳۸۸ با رها سازی ۱۰ راس آهو فعالیت خود را آغاز کرد.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ نیز در ۲ مرحله ۲۷ راس آهو در مناطق مستعد این شهرستان رهاسازی شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست تربت‌جام گفت: در سال جاری نسل یازدهم آهو در این منطقه متولد شده و در حال حاضر هفت راس از این گونه جانوری در این سایت در حال نگهداری است که فضای مناسبی را برای انجام تحقیقات علمی برای دانش آموزان، دانشجویان و محققین فراهم کرده است.

وی افزود: دشت چشمه گل تربت‌جام باتوجه به وسعت و گونه های جانوری مختلف که در آن در حال پرورش هستند به منطقه شکار و تیراندازی ممنوع به اداره کل حفاظت محیط زیست پیشنهاد داده شده است.

دامن پاک ادامه داد: مطالعات و تحقیقات در زمینه گونه های علفخوار بویژه آهو، ایجاد سایت مناسب گردشگری و تماشای حیات وحش، ایجاد اشتغال پایدار از طریق جذب امکانات و توسعه فعالیت های گردشگری برای روستاییان از جمله اهداف راه اندازی سایت پرورش آهو در منطقه چشمه گل این شهرستان است.

وی گفت: این سایت ۱۷ هکتار مساحت دارد که در سال ۱۳۸۸ به عنوان سایت برتر استان خراسان رضوی معرفی شد.

شهرستان تربت‌جام با بیش از ۵۲ هزار هکتار جنگل و گیاهانی از جمله ارس، تاغ و گز ظرفیت بسیار از نظر جاذبه های توریستی و اکوتوریستی دارد.

پلنگ، آهو، قوچ، میش، کفتار، گرگ، انواع گونه های خزنده و پرنده از گونه های مهم جانوری این شهرستان هستند.

شهرستان ۲۴۰ هزار نفری تربت‌جام در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =