واکسیناسیون رایگان طیور بومی استان مرکزی علیه نیوکاسل کلید خورد

اراک - ایرنا - رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: واکسیناسیون طیور بومی و روستایی در این استان علیه بیماری نیوکاسل آغاز شد.

دکتر «حسن اثنا عشری» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۷۵۰ هزار قطعه طیور بومی در ۸۶۲ روستای ۱۲ شهرستان استان مرکزی در مرحله سوم این طرح تا پایان آبان‌ ماه امسال به‌صورت رایگان علیه بیماری نیوکاسل ایمن سازی می‌شوند.

وی ادامه داد: واکسیناسیون طیور بومی استان مرکزی علیه بیماری نیوکاسل با مشارکت ۱۴ گروه متشکل از ۴۲ نفر از کارشناسان اداره کل دامپزشکی این استان در روستاهای استان اجرا می‌شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: سومین مرحله طرح واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل با اولویت روستاهای پرتراکم و اطراف مرغداری‌ها انجام شده و پیش‌بینی می شود در این طرح تمامی طیور بومی و روستایی در شهرستان‌های استان علیه این بیماری ایمن‌سازی شوند.

دکتر اثنا عشری گفت:  ۴۶۸ هزار قطعه طیور بومی و روستایی این استان در مرحله نخست و ۷۲۶ هزار قطعه در مرحله دوم اجرای طرح واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل با دریافت واکسن، علیه این بیماری ایمن‌سازی شدند.

وی ادامه داد: نیوکاسل از جمله بیماری‌های مهم پرندگان است که در صورت ابتلای پرنده به آن، تلفات بالایی را در صنعت مرغداری کشور و استان به همراه دارد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی ضمن تاکید بر رعایت موارد بهداشتی خاطرنشان کرد: استفاده از واکسن مناسب از جمله موثرترین راه‌های پیشگیری از بیماری نیوکاسل برای پیشگیری از شیوع این بیماری در بین جمعیت طیور استان است.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۹۶۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =