تولید بیش از ۱۰۰ هزار تن چغندر قند از مزارع اشنویه

مهاباد- ایرنا- سرپرست جهاد کشاورزی اشنویه گفت: هزار و ۴۲۵ هکتار از مزارع این شهرستان به کشت چغندر قند در سال زراعی جاری اختصاص یافته است که پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱۰۰ هزار تن محصول از این مزارع برداشت شود.

نجم‌الدین احمدی روز پنجشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی محصول چغندر قند برای سال جاری ۶۵۲ تومان با عیار ۱۶ درصد تعیین شده است افزود: محصول چغندرقند این شهرستان پس از برداشت تحویل کارخانه‌های قند نقده، ارومیه، خوی و پیرانشهر می‌شود.

وی اضافه کرد: برداشت این محصول سه ماه به طول می‌انجامد که برای بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم در این شهرستان اشتغالزایی ایجاد خواهد کرد.

سرپرست جهاد کشاورزی اشنویه ادامه داد: میزان کشت چغندرقند نسبت به سال گذشته در راستای برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه و جایگزین کردن محصولات کم‌آب بر، ۲۴ درصد کاهش یافته و کشاورزان به تولید و کشت محصولات کم‌آب‌بر ترغیب شده‌اند.

احمدی میانگین برداشت این محصول در این شهرستان را حدود ۷۰ تن در هکتار اعلام کرد و گفت: استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار، انجام آزمون خاک، آب و تغذیه کود، رعایت اصول صحیح کشت، داشت و برداشت و حمل به موقع به کارخانه‌های قند تاثیر بسزایی در افزایش کمیت و کیفیت و عیار قند تولیدی دارد.

وی افزود: به منظور کاهش مصرف آب در راستای سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه در مزارع چغندرقند از روش آبیاری به صورت نوار تیپ استفاده شده که در صورت آموزش کشاورزان و رعایت اصول فنی، بسیار موثر است.

وی ادامه داد: مهمترین مشکل چغندرکاران شهرستان، پرداخت نشدن به موقع مطالبات آنها توسط کارخانه‌های قند استان است که مراتب به سازمان جهادکشاورزی و فرمانداری منعکس شده و هماهنگی لازم در خصوص حل این مشکل صورت گرفته ‌است.

چغندرقند گیاهی است از تیره اسفناج که به صورت گیاهی یک ساله کشت می‌شود، این محصول در آب‌ و هوای کوهستانی از رشد و کیفیت خوبی برخوردار است و سازگاری وسیعی به شرایط محیط متنوع دارد، به سرما و گرما نسبتا مقاوم است تحمل خشکی را دارد و به شوری خاک نیز مقاوم است.

شهرستان اشنویه دارای ۳۴ هزار هکتار زمین مستعد کشاورزی است که از این مقدار حدود ۲۳ هزار هکتار به کشت محصولات زراعی اختصاص می‌یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =