سرمایه‌گذاری خارجی ۳۲۰ میلیون دلاری در منطقه آزاد ارس

تبریز - ایرنا - مدیرعامل سازمان منطقه آزادارس گفت: در هفت سال فعالیت دولت تدبیر و امید ۳۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در این منطقه انجام شد که این رقم در مدت مشابه قبل از آن ۴۳ میلیون دلار بود.

محسن نریمان، روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از بزرگترین مجتمع گلخانه ای کشور در منطقه آزاد ارس و ۱۱ پروژه دیگر در بخش فولاد، تولید ظروف آشپزخانه و پوشاک که با دستور رییس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسیدند، افزود: از ابتدای آغاز به کار دولت آقای روحانی همچنین ۷۳ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی در این منطقه انجام شده که این رقم در مدت مشابه قبل از آن یکهزار میلیارد ریال بود.

وی اضافه کرد: تراز تجاری منهای ۹ میلیون دلار این منطقه در سال ۹۵، در سایه اعمال سیاست های دولت تدبیر و امید در سال ۹۸ از مرز ۳۴۰ میلیون دلار عبور کرد.

نریمان ادامه داد: در سال ۹۵ در منطقه آزاد ارس، واردات بر صادرات پیشی گرفته بود در حالی که در سال ۹۸، صادرات این منطقه به بیش از ۴۳۰ میلیون دلار افزایش یافت و واردات حداقل شد و به ۹۰ میلیون دلار رسید.

نریمان، با بیان اینکه میزان صادرات این منطقه در دوران دولت تدبیر و امید از ۳۶۰ میلیون دلار مدت مشابه به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار افزایش یافت، ادامه داد: میزان صادرات این منطقه در سال های ۹۵ و ۹۶ که آهنگ تحریم ها کندتر بود حدود ۳۹۲ میلیون دلار بود که این میزان در سال های ۹۷ و ۹۸ با وجود تندتر و شدیدتر شدن تحریم ها به ۶۶۰ میلیون دلار رسید.

وی با اشاره به دوران شیوع ویروس کرونا، یادآوری کرد: در راستای مبارزه با این ویروس تولید کنندگان و فعالان اقتصادی این منطقه وارد میدان شده و ۲۱ طرح تولیدی در زمینه های تولید پارچه مخصوص ماسک، لباس بیمارستانی، مواد ضدعفونی کننده و الکل اتانل راه اندازی کردند و خط تولید خود را از تولید عطر، ادکلن، لوازم آرایشی و کیف و کفش به تولید مواد مذکور تغییر دادند.  

مدیرعامل منطقه آزادارس گفت: امروز ۱۲ پروژه بخش خصوصی با سرمایه گذاری ۴ هزار و ۱۳۲ میلیارد ریال و سرمایه گذاری ارزی ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار و ۷۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو با اشتغالزایی یک هزار و ۳۹ نفر با دستور رییس جمهوری در این منطقه به بهره برداری می رسد.

نریمان، مجموع سرمایه گذاری ریالی این واحدها را ۲۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: در این مراسم بزرگترین پروژه کشت گلخانه ای شیشه ای خاورمیانه به روش هیدروپونیک با استفاده از فناوری روز دنیا از سوی شرکت ارس تارلا امیر در وسعت ۸۰ هکتار به بهره برداری می رسد.

وی اظهار داشت: این مجتمع گلخانه ای دارای ظرفیت تولید سالانه ۲۴ هزار و ۲۰۰ تن بوده که با سرمایه گذاری ریالی یک هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال و سرمایه گذاری ارزی ۷۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو زمینه اشتغال ۶۵۰ نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده است.

مدیرعامل منطقه آزادارس با بیان اینکه پیش از آغاز دولت تدبیر و امید هیچ گلخانه ای در منطقه آزاد ارس وجود نداشت، گفت: با افتتاح این پروژه هم اکنون ۵۵ واحد گلخانه ای فعال به مساحت حدود ۲۰۰ هکتار وجود دارد که با افزایش وسعت گلخانه ها به ۱۶۰ هکتار این منطقه به قطب تولید محصولات گلخانه ای کشور تبدیل خواهد شد.

نریمان، با اشاره به پروژه مجتمع فولاد آذرآبادگان ارس، ادامه داد: این مجتمع در فاز اول بهره برداری سالانه ۷۵ هزار تن شمش فولادی و میلگرد تولید می کند و برای آن ۲ هزار و ۳۲ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری ارزی انجام شده و برای ۱۷۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

وی یادآوری کرد: با زیرساخت های موجود در این پروژه با سرمایه گذاری یک میلیون دلاری تا پایان سال می تواند ظرفیت خود را به ۲ برابر و ۱۵۰ هزار تن شمش فولادی و میلگرد برساند.

نریمان، واحد تولید ارس متال برای تولید مقاطع فولادی نبشی،واحد تولید صبای نوآوران پاک ارس برای تولید ظروف آشپزخانه، واحد تولید گلخانه ساقه یشیل نعمت ارس، آغ سوی ارس، قادر شیخبگلو، گلشهر جنوب ارس و تعاونی پاکان دشت ارس را از دیگر پروژه های آماده بهره برداری امروز این منطقه به دستور رییس جمهوری اعلام کرد.

وی اظهار امیدواری کرد: در یک سال آینده و تا پایان دولت تدبیر و امید ۲۵ پروژه تولیدی به بهره برداری می رسد. 

منطقه آزاد ارس با مرکزیت جلفا در ۱۳۲ کیلومتری شمال غرب تبریز بیش از ۵۰ هزار وسعت هکتار دارد و با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان از طریق گمرکات جلفا، نوردوز و خداآفرین ارتباط دارد. 

منطقه آزاد ارس سهل ترین راه دسترسی ایران به بازار اوراسیا است، ضمن اینکه فاصله آن با مرزهای ترکیه کمتر از ۱۲۰ کیلومتر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha