کاهش توجه مردم مقدمه رشد خاموش ابتلا به کرونا در آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- تداوم بیش از ۶ ماهه و نزدیک ۲۰۰ روزه شیوع بیماری کرونا در کشور و آذربایجان غربی، نوعی خستگی را علاوه بر کادر درمانی در بین آحاد مردم ایجاد کرده که این امر اثر خود را در کاهش پیگیری اخبار گذاشته و نوعی بی توجهی در این خصوص وجود دارد که موجب رشد خاموش ابتلا به این بیماری به ویژه در آذربایجان غربی شده است.

به گزارش ایرنا، حدود ۲۰۰ روز از پیدایش نخستین موارد کرونا مثبت در کشور و اضطراب و نگرانی شهروندان و مسوولان در خصوص شیوع این بیماری می‌گذرد که در این مدت، این بیماری به دغدغه اصلی مسوولان عالی رتبه کشوری، مسوولان استانی، خانواده ها و اقشار مختلف تبدیل شده است.

با وجود اینکه در روزهای ابتدایی، تعداد مبتلایان در کشور و آذربایجان غربی روند ثابت با تعداد کمی را تجربه می‌کرد، در خیزهای مختلفی، تعداد افراد مبتلا به کرونا افزایش یافت و روز به روز بر شمار مبتلایان و حتی جان باختگان کرونایی اضافه شد.

طی هفته های ابتدایی تابستان امسال، وضعیت آذربایجان‌غربی در شیوع بیماری کرونا بسیار نامناسب شده بود و کمتر کسی تصور می‌کرد که در کمتر از یک ماه، روند برعکس شود.

مهمترین عامل این تغییر روند، توجه مردم به توصیه های بهداشتی مسوولان، کارشناسان و متخصصان در خصوص رعایت موارد ایمنی و پروتکل های مربوط به بیماری کرونا بود.

طی روزهای اخیر، به گواه مدیران حوزه های بهداشتی، شاهد افزایش نگران کننده تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در آذربایجان غربی به ویژه ارومیه بوده ایم که می تواند آغازی بر روند افزایشی در این حوزه باشد.

مردم اجازه ایجاد روند افزایشی شیوع بیماری کرونا در آذربایجان غربی را ندهند

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به کاهش استفاده از ماسک در استان و خطرناک بودن آن، گفت: این امر برای کنترل بیماری کرونا کافی نیست.

دکتر جواد آقازاده اضافه کرد: در حال حاضر وضعیت هشدار در خصوص شیوع بیماری کرونا را در استان شاهد هستیم که این وضعیت می تواند به سرعت به سمت قرمز تغییر یافته و روزهای بدی را برای استان رقم بزند.

وی گفت: در صورت بی توجهی مسوولان و مردم نسبت به این بیماری و رعایت‌نکردن پروتکل‌های بهداشتی، فاز جدیدی از بیماری آغاز خواهد شد که تعداد مبتلایان و بیماران بد حال افزایش می یابد.

افزایش تدریجی تعداد مبتلایان و بستری های ناشی از شیوع کرونا در آذربایجان غربی

مسوول کمیته اطلاع‌رسانی ستاد دانشگاهی مبارزه با کرونای آذربایجان‌غربی نیز در این خصوص گفت: تعداد مبتلایان و بستری های ناشی از کرونا در استان طی روزهای اخیر افزایش یافته و بستری شدگان در بیمارستان ها به ۴۳۲ نفر رسیده که البته ۲۵۷ نفر از آنان، مشکوک به ابتلا  هستند.

علی‌احمد آقاپور افزود: از این تعداد، ۱۲۵ نفر بستری شده در آی سی یو و ۲۸ نفر تحت دستگاه ونتیلاتور هستند.

وی با اشاره به فوت ۹۰۰ نفر در آذربایجان غربی بر اثر شیوع بیماری کرونا اضافه کرد: از این تعداد ۲۱۲ نفر شامل حدود ۲۴ درصد در ارومیه، ۱۷۰ نفر شامل حدود ۱۹ درصد در خوی و ۱۲۲ نفر شامل نزدیک به ۱۴ درصد در مهاباد هستند.

وی اظهار کرد: بیشترین موارد فوتی نسبت به جمعیت نیز در آذربایجان غربی مربوط به شهرهای مهاباد، خوی، تکاب، بوکان و میاندوآب است.

مسوول کمیته اطلاع‌رسانی ستاد دانشگاهی مبارزه با کرونای آذربایجان‌غربی ادامه داد: در حالی که تعداد بستری های روزانه در آذربایجان غربی در اواخر مرداد حتی به حدود ۳۰ نفر نیز رسیده بود، در حال حاضر این رقم به نزدیک ۸۰ نفر رسیده که امیدواریم این روند افزایشی تداوم نیابد.

البته مردم، با وجود افزایش تعداد مبتلایان و تداوم فوتی های ناشی از کرونا، دیگر توجه زیادی به این بیماری ندارند و علاوه بر استفاده کم از ماسک، موارد ایمنی دیگر را نیز زیاد رعایت نمی کنند.

اکبر محمدزاده یکی از شهروندان ارومیه‌ای با اشاره به اینکه روند استفاده از ماسک در بین شهروندان کم شده، گفت: من به عنوان یکی از اصناف، همواره نگران این امر هستم ولی بسیاری از شهروندانی که برای خرید به مغازه من مراجعه می کنند، ماسک استفاده نمی کنند.

وی اضافه کرد: البته برخی از هم صنفی ها و همسایه های مغازه من نیز از ماسک استفاده نمی کنند و دلیل  آن را خسته شدن از دست ماسک می دانند.

به گزارش ایرنا، تاکنون افزون بر ۲۸ میلیون نفر در دنیا و بیش از ۳۰۰ هزار نفر در ایران به کرونا مبتلا شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha