۲۰ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۹
کد خبرنگار: 2105
کد خبر: 84033780
۰ نفر

برچسب‌ها

مجوز ۱۶ نشریه محلی در کردستان لغو شد

سنندج - ایرنا - رییس اداره امور فرهنگی، مطبوعات و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون مجوز ۱۶ نشریه محلی غیرفعال براساس ماده ۱۶ قانون مطبوعات در این استان لغو شد.

عیسی فلاحی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه تعداد نشریات دارای مجوز استان در سال گذشته ۱۲۹ نشریه بود، اظهار داشت: طی دوره‌های مختلف در سال گذشته مجوز ۱۲ نشریه بر طبق ماده ۱۶ قانون مطبوعات لغو شد.

وی با اعلام اینکه از ابتدای امسال نیز مجوز ۱۶ نشریه دیگر در استان لغو شد، افزود: از سال گذشته تاکنون ۲۸ نشریه در استان لغو مجوز شده تا تعداد رسانه‌های دارای مجوز استان به ۱۰۱ رسانه برسد.

رییس اداره امور فرهنگی، مطبوعات و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به اینکه مجوز  هفت فصلنامه، چهار دوهفته نامه، پنج هفته‌نامه، ۱۰ ماهنامه، یک دوماهنامه و یک روزنامه در استان لغو شده است، گفت: بیشتر این نشریاتی که لغو مجوز شدند از زمان صدور پروانه انتشار تاکنون ضریب نشر آنها کمتر از پنج درصد بوده است.

وی اضافه کرد: در ارتباط با لغو مجوز ۲، سه نشریه‌ هم خطاهایی انجام شده است که در حال مکاتبه با معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ارائه مستندات لازم در خصوص انتشار منظم آنها هستیم.

فلاحی یادآور شد: نشریه‌ای هم در استان وجود دارد که در گذشته فعال بوده ولی طی چندماه اخیر به دلیل مشکلاتی که برای مدیر مسوول آن پیش آمده منتشر نشده است وعدم فعالیت چنین رسانه‌ای توجیه لازم را دارد و همه تلاش خود را برای بازگرداندن مجوز انتشار آن خواهیم کرد.

رییس اداره امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه بیشتر صاحبان امتیاز این نشریاتی که لغو مجوز شدند هدف آنها انجام فعالیت مطبوعاتی نبوده و فقط تمایل داشتند نشریه‌ای به نام آنها ثبت شود، افزود: معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول سال چندین مرتبه به این نشریات برای افزایش ضریب انتشارشان مهلت داده بود ولی این نشریات هیچ اقدامی در این راستا انجام ندادند.

فلاحی تاکید کرد: هر نشریه‌ای که چاپ می‌شود نسخه الکترونیکی آن توسط چاپخانه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌شود و وزارتخانه هم بر همین اساس فعالیت نشریات را می‌سنجد.

وی با اشاره به اینکه نظرخواهی از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها برای لغو مجوز نشریات انجام نمی‌شود، گفت: یکی از مهمترین دلایلی که منجر به لغو مجوز این نشریات شده کم کاری صاحبان و مدیران مسوول آنها است.

رییس اداره امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اظهار داشت: براساس ابلاغ معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها  از مهرماه سال جاری هم به نشریاتی که ضریب انتشار آنها کمتر از ۸۰ درصد باشد یارانه و آگهی تبلیغاتی تعلق نمی‌گیرد.

‌ماده ۱۶  قانون مطبوعات: صاحب امتیاز موظف است ظرف شش ماه پس از صدور پروانه، نشریه مربوطه را منتشر کند و در غیر این صورت با یک بار اخطار کتبی‌و دادن فرصت پانزده روز دیگر در صورت عدم عذر موجه اعتبار پروانه از بین می‌رود، عدم انتشار منظم نشریه در یک سال نیز اگر بدون عذر موجه (به‌تشخیص هیأت نظارت) باشد، موجب لغو پروانه خواهد بود.

‌تبصره - نشریه‌ای که سالانه منتشر می‌شود (سالنامه) از ماده فوق مستثنی بوده و در صورت عدم نشر ظرف یک سال بدون عذر موجه پروانه‌صاحب امتیاز لغو خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =