۲۰ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۶
کد خبرنگار: 1049
کد خبر: 84033745
۱۲ نفر

برچسب‌ها

صنعت و کشاورزی ارس در مسیر بالندگی

تبریز - ایرنا - افتتاح ۱۲ طرح صنعتی و کشاورزی در منطقه آزاد ارس به دستور رییس جمهوری، حکایت از روندی است که این منطقه در مسیر بالندگی صنعتی و کشاورزی در پیش گرفته است.

به گزارش ایرنا، با اینکه منطقه آزاد ارس بسیار دیرتر از مناطق آزاد دیگر گام در مسیر پیشرفت گذاشت، اما سیر رشد و ترقی آن در حوزه های مختلف صنعت و کشاورزی به ویژه در هفت سال اخیر فعالیت دولت تدبیر و امید، صعودی بوده و در این مدت طرح های سرمایه‌گذاری بزرگی توسط بخش خصوصی در این منطقه انجام گرفته است. 

در تبیین بزرگی کارهای عمرانی انجام شده در منطقه آزاد ارس، شاید اشاره به این نکته خالی از لطف نباشد که جلفا به عنوان قلب تپنده آن که تا سالیانی قبل به «شهر بدون گورستان» معروف بود، اکنون به شهری زیبا و مدرن تبدیل شده که مراکز تجاری، صنعتی، کشاورزی و زیرساخت های گردشگری و رفاهی آن، مخاطبانی در سرتاسر ایران زمینه و خارج از مرزهای ملی دارد. 

همه این دستاوردها، مرهون سرمایه گذاری های کلان میلیارد دلاری  است که در حدود ۱۵ سال فعالیت منطقه آزاد ارس در آن انجام شده و امروزه این منطقه را از گذرگاه وارداتی به منطقه ای با ظرفیت های بالای صادراتی تبدیل کرده است، به گونه ای که تنها در سال گذشته ۵۱۸ میلیون دلار کالا از آن به مقصد بیش از ۱۰ کشور جهان انجام شد. 

واقعیت این است که منطقه آزاد ارس به رغم تحریم های نامشروع آمریکا و متحدانش و محدودیت های تجاری و اقتصادی ناشی از آن، در سال های گذشته همواره بستر تغییر و تحولات بنیادین در حوزه های عمرانی و صنعتی بوده، به طوری که تنها هفته دولت امسال، هفت طرح صنعتی و کشاورزی با سرمایه گذاری ۶ هزار و ۵۱۲ میلیارد ریالی بخش خصوصی و یک طرح در زمینه صنعت گردشگری با سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد ریالی در سازمان منطقه آزاد ارس، افتتاح و با بهره برداری از آنها برای ۲۳۰ نفر شغل ایجاد شد.

منطقه آزاد ارس در تداوم مسیر بالندگی خود در حوزه های صعتی و کشاورزی، امروز نیز شاهد افتتاح ۱۲ طرح با سرمایه گذاری ریالی چهار هزار و ۱۳۲ میلیارد ریالی و سرمایه گذاری ارزی ۷۰.۵ میلیون یورویی و ۴.۴ میلیون دلاری بود که نتیجه آن علاوه بر توسعه هر چه بیشتر زیرساخت های صنعتی و کشاورزی، اشتغالزایی مستقیم برای یکهزار و ۳۲ نفر از جوانان تحصیلکرده و جویایی کار این سرزمین است.

گلخانه «تارلا امیر» منطقه آزاد ارس، بزرگترین و مجهزترین گلخانه خاورمیانه 

 افتتاح گلخانه ۷۰.۵ میلیلون یورویی

امروز با دستور رییس جمهوری، مجتمع گلخانه ای ۸۰ هکتاری به روش هیدروپونیک با ظرفیت تولید سالانه ۲۴ هزار و ۲۰۰ تن انواع محصولات گلخانه ای و ۲۰ میلیون واحد نشاء و گیاه توسعه یافته با استفاده از فناوری روز دنیا و حداقل مصرف آب برای صادرات به ویژه به کشورهای اوراسیا به بهره برداری رسید.

میزان سرمایه گذاری ریالی اجرای این مجتمع گلخانه ای یک هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال و میزان سرمایه گذاری ارزی آن ۷۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو بوده و با اجرای آن برای ۶۵۰ نفر به صورت مستقیم زمینه اشتغال ایجاد شده است.

سطح زیرکشت این مجتمع ۵۷ هکتار بوده که در ۲ فاز و در مدت ۲۸ ماه اجرا شده و طول لوله گذاری و سیستم آبیاری و گرمایش آن یک هزار و ۸۰۰ کیلومتر است که ظرفیت تولید سالانه ۲۴ هزار و ۲۰۰ تن گوجه فرنگی را دارد.

مدیرعامل مجتمع گلخانه ۸۰ هکتاری به روش هیدروپونیک منطقه آزاد ارس می گوید: این پروژه در سال جهش تولید به بهره برداری می رسد و وسعت پروژه های شرکت ارس تالار امیر در منطقه آزاد ارس ۱۳۰ هکتار بوده و در آن ها برای بیش از یک هزار نفر زمینه اشتغال فراهم شده است.

ابراهیمی، می افزاید: در این پروژه ها سالانه ۴۰ هزار تن انواع محصولات تولید می شود و ۸۵ درصد تولیدات این شرکت مانند سال های گذشته به کشورهای حوزه اوراسیا به ویژه روسیه صادر شود.

وی یادآوری کرد: در این مجتمع گلخانه ای از آخرین فناوری های روز دنیا استفاده شده و این مجتمع به عنوان الگوی تخصصی مورد توجه علاقه مندان، محققان و سرمایه گذاران قرار گرفته است.مجتمع فولاد آذرآبادگان ارس از دیگر طرح های مورد بهره برداری است که فاز اول آن دارای ظرفیت تولید ۷۵ هزار تن شمش فولادی و میلگرد بوده و پس از تکمیل فاز اول ظرفیت تولید سالانه آن از ۳۲۰ هزار تن به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال می رسد.

برای اجرای این پروژه ۲ هزار و ۳۲ میلیارد ریال به صورت ریالی و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به صورت ارزی سرمایه گذاری شده و برای ۱۷۰ نفر به صورت مستقیم زمینه اشتغال ایجاد شده است.

۵ واحد تولیدی گلخانه ای به روش هیدروپونیک از دیگر طرح های مورد بهره برداری در منطقه آزاد ارس بود که با بهره برداری از آن واحدها بیش از ۷۴۰ تن انواع صیفی جات با استفاده از فناوری روز دنیا و حداقل مصرف آب تولید می شود.

برای اجرای این واحدها ۶۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و ۴۴ نفر در این واحدها به صورت مستقیم مشغول به کار شده اند.

ایجاد ۱۷۵ فرصت شغلی جدید با افتتاح طرح های صنعتی - تولید در ارس

امروز همچنین واحد تولیدی ظروف سرامیکی نچسب و لوازم برقی آشپزخانه صبای نوآوران پاک ارس نیز با ظرفیت تولید ۴۰۰ تن ظروف سرامیکی و نچسب آشپزخانه و انواع لوازم آشپزخانه برقی در قالب ۷۲ هزار دستگاه به بهره برداری رسید.

با بهره برداری از این واحد تولیدی برای ۲۰ نفر زمینه اشتغال مستقیم فراهم شده و برای اجرای آن ۸۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال سرمایه گذاری شده است.

بهره برای از ۳ واحد تولیدی پوشاک از دیگر طرح های مورد بهره برداری در منطقه آزاد ارس است که این واحدها توان تولید انواع پوشاک مردانه و پسرانه، تاری پودی، دوخته شده به ظرفیت ۷۱۴ هزار عدد و انواع لباس نوزاد، کودک و زیر زنانه و مردانه با ظرفیت بیش از ۳۶۰ هزار عدد را دارد.

برای اجرای این واحدهای تولیدی ۱۷۸ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده که با بهره برداری از آن ها برای ۱۱۵ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

امروز با دستور رییس جمهوری کشورمان واحد تولیدی مقاطع فولادی ارس متال پروداکشن با ظرفیت تولید ۴۰ هزار تن مقاطع فولادی ساده کربنی و کم آلیاژی به شکل نبشی ( ال) نیز به بهره برداری رسید.

برای اجرای این واحد تولیدی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری ارزی انجام شده و با بهره برداری از این واحد تولیدی برای ۴۰ نفر زمینه اشتغال مستقیم فراهم شده است. 

منطقه آزاد ارس با مرکزیت جلفا در ۱۳۲ کیلومتری شمال غرب تبریز بیش از ۵۰ هزار وسعت هکتار دارد و با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان از طریق گمرکات جلفا، نوردوز و خداآفرین ارتباط دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =