۲۱ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۲۶
کد خبرنگار: 2062
کد خبر: 84033703
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید ۲ میلیون تن علوفه در خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: بیش از ۲ میلیون تن علوفه طی سال زراعی جاری در مراتع این استان تولید می‌شود.

علیرضا صحرایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به آمار ارائه شده در طرح‌های مرتعداری تصویب شده در کمیته فنی استان، میانگین تولید علوفه در بلند مدت با میانگین بارندگی ۲۲۱ میلیمتر، ۲۵۰ کیلوگرم در هکتار برآورد شده است.

وی با بیان اینکه مقدار برداشت مجاز علوفه ۵۰ درصد و معادل ۱۲۵ کیلو گرم در هکتار است ادامه داد: با توجه به افزاش بارندگی در سال زراعی گذشته که در این استان حدود ۲۹۶ میلیمتر برآورد شده است تولید علوفه امسال بیش از دو میلیون تن برآورد می‌شود که ۵۰ درصد آن قابل برداشت است.

مدیرکل منابع طبیعی استان خراسان رضوی گفت: بیشترین تولید علوفه در واحد سطح با توجه به شرایط اکولوژیکی در شهرستان‌های درگز و کلات این استان است.

وی در باره مشارکت مردم در احیا و اصلاح مراتع نیز افزود: هم اکنون ۲۰ سازمان مردم نهاد مرتبط با منابع طبیعی در این استان وجود دارد و تعدادی تشکل نیز در شهرستانهای استان با این اداره کل همکاری مستقیم دارند.

صحرایی با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد بهره‌برداران و جوامع محلی در اجرای طرح‌های مشارکتی آبخیزداری مشارکت دارند ادامه داد: در حال حاضر در اجرای طرح‌های حفاظتی بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ همیار طبیعت در کنار عشایر و بهره‌برداران استان در راستای حفاظت از عرصه‌های مرتعی و جنگلی فعالیت و همکاری می‌کنند.

وی مساحت مراتع استان را بیش از ۶.۵ میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: مراتع کم‌تراکم با بیش از چهار میلیون هکتار بیشترین درصد را به خود اختصاص داده‌اند و مراتع متوسط و متراکم رده‌های بعدی را دارند.

از مجموع ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار مساحت خراسان رضوی هشت میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی و حوزه فعالیتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان است.

از این میزان یک میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار با فعالیت ۷۲ هزار خانواده بهره‌بردار به صورت مشارکتی حفاظت و صیانت می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =