۱۰۰ درصد مطالبات زعفرانکاران تایباد پرداخت شد

مشهد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی تایباد گفت: ۱۵ تن و ۵۰۰ گرم زعفران خشک در فصل خرید این محصول به صورت تضمینی از کشاورزان این شهرستان خریداری و ۱۰۰ درصد بهای آن پرداخت شده است.

محمد میری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال زراعی کنونی سطح زیرکشت زعفران در تایباد با افزایش ۶۵۰ هکتاری به ۶ هزار و ۸۵۰ هکتار رسید که نسبت به سال زراعی گذشته هفت درصد بیشتر شده است.

وی ادامه داد: کشت زعفران در این شهرستان به صورت پراکنده است با این وجود به ازای هر هکتار کشت این محصول ۱۳۰ نفر- روز از مرحله کاشت تا برداشت زعفران در این منطقه مشغول کار می‌شوند.

مدیر جهاد کشاورزی تایباد گفت: برداشت گل زعفران در کشتزارهای این منطقه طی سال زراعی گذشته به ۴۸۰ کیلوگرم در هر هکتار رسید و در مجموع سال گذشته افزون بر ۳۲ تن زعفران خشک در این شهرستان تولید شد.

میری افزود: کشت زعفران با توجه به نیاز کمتر به آب با استقبال شدید کشاورزان رو به رو شده است و به همین خاطر تامین کودهای شیمیایی و ریزمغذی مورد نیاز، استفاده از روشهای نوین آبیاری، مبارزه با علفهای هرز، جلوگیری از چرای دام در مزارع و ارائه راهنماییها و توصیه‌های فنی در راستای حمایت از زعفرانکاران صورت می‌گیرد.

وی همچنین از توزیع هزار تن انواع کود بین زعفرانکاران این خطه طی سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: برداشت این محصول همه ساله از اوایل آبان آغاز و تا اواسط آذر ماه ادامه می‌یابد.

او ادامه داد: در سال زراعی جاری در ۲۱ درصد از کشتزارهای این محصول در تایباد روش‌های نوین آبیاری اجرا شده است.

۸۵ درصد جمعیت شهرستان تایباد به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و این شهرستان هفت هزار بهره بردار بخش کشاورزی و ۴۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی دارد.

مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =