فرماندار بیجار: رعایت پروتکل‌های بهداشتی اصل شرکت در انتخابات است

سنندج - ایرنا - فرماندار و رییس ستاد انتخابات بیجار با اشاره به اینکه حفظ سلامت مردم مقدم بر هر چیزی است، گفت: این ستاد بر اساس دستورالعمل‌های انتخابات اصل شرکت در این همایش سیاسی را رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا می‌داند.

علی‌اکبر ورمقانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه امروز مردم این شهرستان همپای برخی نقاط کشور به منظور شرکت در دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پای صندوق رای حاضر می‌شوند، اظهار داشت: ستاد انتخابات یکی از اصول برگزاری  را رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پای صندوق‌های رای می‌داند و نسبت به تحقق اهداف این امر تاکید دارد.
وی اضافه کرد: در شعب اخذ رای حداقل فاصله ۲ متری بین عوامل شعب رعایت خواهد شد و شرکت کنندگان نیز باید از ماسک استفاده کنند همچنین مهمور کردن اثر انگشت نیز اجباری نیست.
ورمقانی یادآور شد: تمام شعب اخذ رای ثابت و سیار دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این شهرستان به دستگاه احراز هویت الکترونیکی مجهز هستند.
وی افزود: پیشگیری از آرای تکراری، شناسایی شناسنامه‌های جعلی و افراد فوت شده و ممانعت از حضور افرادی که فاقد شرایط رای دادن هستند از جمله ویژگی‌های احراز هویت الکترونیکی است.   
ورمقانی تاکید کرد: تمام رای دهندگان مرحله دوم فقط در حوزه انتخابیه‌ای که در مرحله اول انتخابات رای داده‌اند حق شرکت خواهند داشت و کسانی که در مرحله اول در هیچ یک از حوزه‌های انتخابیه کشور رای نداده باشند نیز می‌توانند در مرحله دوم انتخابات شرکت کنند.
فرماندار بیجار با بیان اینکه ۷۵ هزار تعرفه برای جمع‌آوری آرای واجدین شرایط در این شهرستان پیش‌بینی و تامین شده است، گفت: با توجه به شرایط کرونایی، رای‌دهندگان در زمان حضور در پای صندوق‌های رای علاوه بر زدن ماسک از تجمع خودداری کرده و فاصله فیزیکی را رعایت کنند.  
ورمقانی از شرکت کنندگان در انتخابات خواست حضور در شعب اخذ رای را به ساعات آخر رای‌گیری موکول نکنند و افزود: مردم در طول روز به شعبه‌های رای‌گیری مراجعه کنند چرا که به احتمال زیاد زمان انتخابات (۸:۰۰ تا ۱۸:۰۰) تمدید نشود.
وی یادآور شد: ۱۱۲ شعبه اخذ رای در شهرستان بیجار آرای مردم را در دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی جمع آوری می‌کنند و در هر شعبه بین ۱۵ تا ۱۹ نفر در قالب عوامل اجرایی، نظارت، بازرسی و انتظامی حضور دارند.
فرماندار بیجار اضافه کرد: از این ۱۱۲ شعبه اخذ رای، ۳۹ مورد آن ثابت و ۷۳ صندوق نیز سیار پیش‌بینی شده و واجدان شرایط رای در این شهرستان باید نماینده خود در مجلس شورای اسلامی را از بین ۲ کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخاب کنند.
ورمقانی به گندزدایی شعب اخذ رای در روز گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: ۲ هزار و ۲۰۰ نفر برای برگزاری دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیجار در قالب عوامل اجرایی، نطارت، نمایندگان فرماندار و مامور انتظامی مشارکت دارند.
در دور اول انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در بیجار، ۵۸ درصد واجدان شرایط شرکت داشتند و پیش‌بینی می‌شود در دور دوم نیز میزان مشارکت همین حدود باشد.
قرار بود دور دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲۹ فروردین امسال برگزار شود که بدلیل شیوع ویروس کرونا به ۲۱ شهریور موکول شد.
بر اساس نتایج شمارش آرای حوزه انتخابیه شهرستان بیجار در مرحله اول ۳۷ هزار و ۲۷۴ رای صحیح داشت که حمدالله کریمی (نماینده دور دهم) با کسب ۶ هزار و ۸۴۷ رای و علیرضا زندیان با پنج هزار و ۸۳۴ رای نتوانستند آرای لازم را کسب کنند در نتیجه انتخابات در این حوزه به مرحله دوم کشیده شد.
استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ کرسی در مجلس شورای اسلامی است که در انتخابات دوم اسفند تکلیف پنج کرسی‌ شامل ۲ کرسی حوزه سنندج، کامیاران و دیواندره، یک کرسی سقز و بانه، یک کرسی قروه و دهگلان و یک کرسی مریوان و سروآباد مشخص شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =