۹ طرح تعاونی در استان زنجان به بهره برداری رسید

زنجان - ایرنا - به مناسبت هفته تعاون ۹ طرح تعاونی استان زنجان در زمینه‌های ورزشی، تولیدی و کشاورزی همزمان با ۳۸۳ طرح تعاونی در سراسر کشور با دستور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

همزمان با هفته تعاون به منظور تجلیل از شرکت‌های تعاونی برتر و شناسایی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بخش تعاون، پانزدهمین دوره معرفی تعاونی‌های برتر با توجه به شرایط ویژه شیوع بیماری کرونا به صورت محدود و یا رعایت پروتکل های بهداشتی و از طریق ویدیو کنفرانس با حضور معاون اول رییس جمهوری برگزار شد و از سه تعاونی برتر استان در سطح ملی و ۱۳ تعاونی برتر استانی تجلیل شد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان در این مراسم  با گرامیداشت هفته تعاون و تبریک این روز به تعاونگران و قدردانی از زحمات آنان افزود: تعاونگران در جهش تولید منطقه و استان نقش مهمی دارند و در لایه‌های مختلف اقتصادی تاثیرگذار هستند،
محمدرضا یوسفی ابراز امیدواری کرد، روزی شاهد بالا رفتن سهم تعاونگران در اقتصاد و پیشرفت کشور طبق پیش بینی های انجام شده باشیم. 
وی در ارتباط با جشنواره تعاونی‌های برتر خاطرنشان کرد: ابتدا کارگروه علمی استانی آن تشکیل و از تعاونی ها در سامانه جامع هوشمند بخش تعاون ثبت نام شد و در این سامانه هوشمند داوری دستی را حذف کردیم که پس از اجرای این فرایند ۱۳ تعاونی در ۱۳ گرایش به عنوان تعاونی برتر انتخاب و سه مورد از این تعاونی ها هم در سطح ملی برتر شدند. 
این مسوول اظهار داشت: با وجود اینکه تعداد تعاونی‌های فعال استان نسبت به تعاونی‌های فعال کشوری ۱.۲ درصد بود با این حال نسبت تعداد تعاونی های برتر ملی استان ما نسبت به کل کشور ۱۲.۵درصد است که نشان از درخشش تعاونی‌های استان دارد.
وی با اشاره به اینکه در جشنواره تعاونی های سال ۹۹ در کشور، شرکت تعاونی چکاد صنعت فلاح ابهر به عنوان سفیر تعاون استان زنجان انتخاب شد، بیان کرد: برای تشویق تعاونی‌های فعال استان ۳۰ شرکت را در سطح استان براساس شاخص‌هایی انتخاب کردیم تا انگیزه فعالیت بین تعاونی‌ها افزایش یابد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: بر اساس منویات مقام معظم رهبری و تاکید بر توسعه تعاونی ها وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقداماتی در دستور کار قرار داد که شفافیت یکی از این اقدامات بود که زمینه مشارکت و توسعه تعاونی‌ها را فراهم می‌کند در واقع با نظام خودکنترلی، اعضای تعاونی به عنوان بازرس در هر زمان می‌توانند از روند فعالیت تعاونی اطلاع یابند.
یوسفی تاکید کرد: ایجاد مراکز نوآوری و حمایت از تعاونی‌های دانش بنیان و نوآور که استان زنجان بین ۱۰ استان پایلوت پیشتاز است و نسبت به ایجاد مرکز نوآوری و توسعه تعاون اقدام کرده که این مرکز خدمات گسترده ای به شرکت های تعاونی ارائه خواهد داد.
وی یادآور شد: تقویت و توانمندسازی تعاونی های بانوان، جوانان، توان یابان و دهک های پایین جامعه در دستور کار است که با در اختیار قرار دادن تسهیلات ارزان قیمت از تشکیل این تعاونی ها و مشاغل خانگی حمایت می کنیم و با تشکیل ۳۵ تعاونی در این زمینه برای هزار نفر از بانوان در حوزه اشتغال خانگی فرصت فعالیت فراهم شده است.
این مسوول تصریح کرد: تعاونی های استان به زودی می توانند در بستر سامانه جامع هوشمند بخش تعاون مجامع خود را به صورت الکترونیکی برگزار کنند که همین موضوع از تشریفات ‌دست و پا گیر تا حد بسیاری می کاهد.
به گزارش ایرنا، در هفته تعاون امسال تعداد ۹ تعاونی در زمینه استخر ورزشی سرپوشیده، تحویل بیش از ۲۵۰ واحد آپارتمانی تعاونی‌های مسکونی، مرغداری، تولید محصولات گلخانه‌ای و تولیدات صنعتی با ۳۰۵ نفر عضو، سرمایه‌گذاری ۲۷۶ میلیارد ریالی همزمان با طرح هایی از سراسر کشور با دستور معاون اول رییس جمهوری به بهره‌برداری رسید.
برای افتتاح این طرح ها مبلغ ۶۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات از محل اعتبارات اشتغال روستایی و سایر منابع بانک ها به تعاونی ها پرداخت شده و این طرح ها زمینه اشتغال ۱۴۰ نفر را فراهم کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =