میزان خرید گندم در آذربایجان شرقی ۱۷ درصد افزایش یافت

تبریز- ایرنا - مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به تولید ۶۷۰  هزار تن گندم در استان گفت: تاکنون ۲۶۰ هزار تن توسط شرکت غله به صورت توافقی، خرید تضمینی شده است که رشد ۱۷ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

جلال رحیم‌زاده روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به پرداخت چهار هزار و ۸۱۵ میلیارد ریال از وجه گندم خریداری شده از کشاورزان استان، گفت: ۷۳ درصد از وجوه گندم خریداری شده پرداخت شده است.

وی با بیان این‌که در آستانه آغاز کشت پاییزه محصولات در سال زراعی جدید هستیم، گفت: در راستای تامین بذر لازم کشت پاییزه سال زراعی جدید، ۱۰ شرکت تولید کننده بذر گندم در استان فعالیت می‌کنند که با همکاری این شرکت‌ها توانستیم تاکنون ۱۲ هزار تن بذر گندم را تامین کنیم و این میزان بذر پس از مرحله ضدعفونی و آماده سازی به دست کشاورزان خواهد رسید.

رحیم‌زاده ادامه داد: تنوع ارقام محصول گندم دیم در استان خوب است اما در مورد گندم آبی این‌گونه نیست و امیدواریم در سال زراعی آینده شاهد تنوع رقم گندم آبی در حد پنج رقم باشیم.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی می‌تواند نیاز گندم سالانه خود را تامین کند و در سطح کشور، از لحاظ تولید گندم دارای رتبه پنجم است،  گفت: هشترود، چاراویماق، میانه، مراغه، سراب، بستان آباد، اهر و کلیبر از کانون های تولید گندم به خصوص گندم دیم استان محسوب می شوند.

وی با اشاره به اینکه برای امسال تولید ۸۵۰ هزار تن گندم در استان پیش بینی شده بود، کاهش بارش و وقوع خسارت های طبیعی موجب کاهش میزان تولید شد.

رحیم زاده در خصوص خسارت‌های وارد شده به مزارع گندم استان در سال زراعی گذشته، خاطرنشان کرد: آذربایجان شرقی در مهرماه سال گذشته کمترین بارندگی را با حدود ۵۰ میلی متر در بین سایر استان‌ها داشت که این امر باعث آسیب به مزارع دیم شد؛ ضمن اینکه در فروردین و اردیبهشت ماه امسال در اثر افت دما، محصول گندم استان دچار سرمازدگی و خسارت شد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: وزش باد گرم در خرداد ماه نیز باعث ایجاد تنش خشکی در برخی مزارع شد و میزان محصول را کاهش داد.

در سال گذشته ۵۴۰ هزار هکتار از اراضی استان به زیر کشت گندم رفته بود که ۶۶ هزار هکتار مزارع آبی و بقیه دیم بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =