حوزه های علمیه بخشی از زمان خود را به مسایل اجتماعی اختصاص دهند

کرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج با تاکید بر اینکه حوزه‌های علمیه باید قسمتی از زمان خود را به مسایل اجتماعی اختصاص دهند، گفت: حوزه‌های علمیه باید در محدوده خود منشا آثار و برکات علمی و اجتماعی باشند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج، آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه آغاز سال تحصیلی  حوزه علمیه استان البرز افزود: امروز دین‌شناسی که باحوصله و سعه‌صدر و با هنرمندی و استفاده از شیوه‌های نوین بتواند پاسخ سؤالات نسل جوان را دهد، کم است.

وی با اشاره به اینکه کسی که علم دارد می‌تواند علم را به دیگری آموزش دهد، ادامه داد: در بحث انذار نیز کسی که از خداوند متعال ترسیده باشد می‌تواند دیگران را نیز بترساند بنابراین باید از انذار بهره ببریم تا بتوانیم آن را انتقال دهیم.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه با تاکید بر اینکه اگر انسان خداترس شد زیر بار ظلم و ترس دیگران نمی‌رود، گفت: کسانی که خوف و نسبت به جامعه جهانی موضع‌گیری دارند و مردم کشورشان را خوار می‌کنند تحت تعلیم انبیاء نبوده‌اند.

وی با اشاره به ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)  از ایشان به‌عنوان یکی از برترین کسانی که خداترس بود نام برد و یادآور شد: در شراشر وجود حضرت حسین (ع) و شهدای کربلا رشادت بود که برای امروز ما این درس مهم را دارد که با هیچ بیگانه‌ای سر تسلیم نداشته باشید و خودتان را ذلیل نکنید.

رییس شورای سیاست‌گذاری امور مساجد استان البرز با تأکید بر اینکه عالم ربانی مرعوب هیچ مکتب و سیاست کاری نمی‌شود، گفت: عالمان ربانی چون آیت‌الله مدرس که خداترس بودند نگذاشتند که جامعه‌شان ذیل شود و آن را نجات دادند.

وی یادآورشد: اگر آینده‌ی جامعه انقلابی ما به سمت تمدن نوین اسلامی است در کنار امیر نیکوکار و طبیب بصیر به فقیه خداترس پرهیزکار کار که تمام دین را بلد است نیازمندیم که امام صادق (ع)  نیز از آن به‌عنوان اولین مورد نام بردند.

رییس شورای سیاستگذاری  حوزه‌های علمیه استان البرز با تأکید بر اینکه مقدمات «فقیه عالم خداترس» از دوران تحصیل فراهم می‌شود، گفت: باید پرهیزکار بود و در کنار درس و بحث، تهذیب نفس نیز داشت.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه کسی که به دنبال مال دنیا باشد در حیات خود هم زنده نیست، افزود : کسی که به دنبال کسب آثار معنوی باشد بعد از حیات خود نیز زنده و مانا است.

وی در ادامه بابیان اینکه عالم و فقیه باید زمان‌شناس هم باشد تا بتواند رسالت خود را انجام دهد، گفت: عالم باید عالم به زمان خود و افکار زمان باشد تا بداند جامعه جهانی چه چیزی را به فکر و اندیشه‌ها هدایت می‌کند.

آیت‌الله حسینی همدانی خدمات حوزه‌های علمیه و طلاب را در طرح «مواسات، همدلی و کمک مؤمنانه» چشمگیر و قابل‌توجه دانست و عنوان داشت: حوزه‌های علمیه و طلاب در این مدت بیماری کرونا خدمات قابل‌توجهی را ارایه کردند.

وی با تاکید بر اینکه حوزه‌های علمیه باید مامن و ملجا مردم باشند، اظهار داشت: دشمن با تمام قوا و تشکیل گروه‌های جامعه‌شناسی و روانشناسی تلاش می‌کند تا با القا و انتشار موضوعاتی، حوزه‌های علمیه را از مردم جدا کند بنابراین باید روابط خودمان را با مردم تقویت کنیم.

رییس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان البرز در بخش دیگری با اشاره به آغاز سال تحصیلی به ارائه آموزش‌ها به‌صورت حضوری تاکید کرد و گفت: باید با رعایت دستورالعمل‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی سعی کرد دروس آموزشی را به‌صورت حضوری و در صورت اضطرار به‌صورت تلفیقی مجازی و حضوری برگزار کرد.

آیت‌الله حسینی همدانی با اشاره به اهمیت رابطه استاد و شاگرد، گفت: رابطه استاد و شاگرد از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین لازم است اساتید مدتی بعد از تدریس در محل درس خود حضورداشته و پاسخگوی سووالات طلاب باشند و آن‌ها را راهنمایی کنند.

وی با تاکید بر اهمیت پژوهش، شعار امسال حوزه‌های علمیه استان البرز را «هر طلبه و استاد؛ یک مقاله» نام‌گذاری کرد و اظهار داشت: با توجه به اهمیت تحقیق، پژوهش و مطالعه در دروس حوزوی امسال باید تمام طلاب و اساتید یک مقاله ارایه دهند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با تاکید بر دسته‌بندی و موضع یابی برای عدم ارایه مقالات با موضوعات مشابه، گفت: طلاب و اساتید سعی بر ارایه مقالات کاربردی داشته باشند که راهکارهای اجتماعی شدن حوزه‌های علمیه در استان البرز می‌تواند یکی از موضوعات کاربردی و مفید باشد.

وی در ادامه بابیان اینکه هدف اصلی از طلبگی را تربیت جان خودتان بدانید، توصیه کرد: بانظم و برنامه امورات علمی و معنوی خود را دنبال کنید و وقت خود را ضایع نکنید چراکه فرصت‌ها زود می‌گذرد.

امام‌جمعه کرج با تاکید بر اینکه امروز جامعه مسلمین بیش از هرزمانی نیاز به علمان ربانی که خود را تربیت‌کرده باشند؛ دارد، اظهار داشت: غیر از ایران اسلامی کل عالم به عالِم تراز نیاز دارد و در کشور و همین استان خودمان نیز این کمبود احساس می‌شود.

 در ابتدای این جلسه  مدیر حوزه علمیه استان البرز به ارایه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه استان البرز پرداخت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =