مستاجران واحدهای تخریبی سرپل‌ذهاب از محل طرح اقدام مسکن ملی خانه‌دار می شوند

قصرشیرین- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: ۸۱ مستاجر واحدهای تخریبی ناشی از زلزله در سرپل‌ذهاب هم اکنون در کانکس اسکان موقت به سر می‌برند که طبق لیست اعلام شده از محل طرح اقدام مسکن ملی با شناسایی و تامین زمین دولتی به تعداد ۲۵۰ قطعه مشکل مستاجران مرتفع خواهد شد و این افراد نیز صاحب خانه می‌شوند.

هوشنگ بازوند روز چهارشنبه در حاشیه سفر به سرپل ذهاب و جلسه کمیته زیرساخت در گفت وگو با خبرنگاران افزود: تا سال گذشته درگیر بازسازی منازل مردم بودیم که کار ساخت واحدهای مسکونی تقریبا پایان یافته و تنها یک هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی باقی مانده است.

وی اظهار داشت: این واحدهای باقی مانده به دلیل گرانی مصالح تکمیل نشده اند که نیازمند تسهیلات مکمل هستند و این منوط به مجوزی از بانک مرکزی برای حل مشکل چک ها و محدودیت ها است تا بتوانیم به هر واحد ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات مکمل پرداخت کنیم.

استاندار کرمانشاه گفت: همچنین ۳۶ دستگاه اجرایی در حال ساخت ساختمان های اداری هستند که روند ساخت و ساز این واحدها ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مابقی باید تامین اعتبار شود که البته ۲۵۰ میلیارد تومان ابلاغ شده که تاکنون ۵۰ درصد آن تخصیص یافته و امیدواریم که مابقی آن را جذب کرده و تخصیص را به ۱۰۰ درصد برسانیم.

بازوند افزود: شهرداری نیز یک برآورد ۲۶ میلیارد تومانی را برای انجام زیرساخت ها دارد که در این خصوص باید بررسی کارشناسی صورت گیرد.

او با اشاره به بازارچه تیله کوه برای بازگشایی جهت صادرات کالا گفت: این بازارچه برای آسفالت نیازمند ۶ میلیارد تومان است و آن را تامین اعتبار خواهیم کرد.

سال ۷۵ از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران با راه اندازی چند بازارچه مرزی در استان کرمانشاه موافقت شد که تیله کوه یکی از این مرزها بود که در سرپل ذهاب واقع است.

شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت و ۴۸ کیلومتر مرز با عراق دارد.
استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز دارای ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی است.