«افشین علا» شاعر سیاسی و اجتماعی خوب کشور است

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،با تقدیر از خدمات ادبی- فرهنگی « افشین علا» از جمله سروده اخیر این شاعر خطاب به حاکمان عرب، از وی به عنوان یک شاعر سیاسی و اجتماعی خوب کشورمان یاد کرد که در موضوعات مختلف شعر سروده است.

سیدعباس صالحی عصر چهارشنبه در دیدار با افشین علا  با بیان اینکه حریت و شجاعت در ابراز نظر از ویژگی های اخلاقی و انسانی افشین علا است، گفت: علا وجوه مختلف شخصیتی دارد که قابل توجه و ستایش است. او در حوزه شعر و شاعری هم در شعر کودک و نوجوان و هم در شعر آئینی و اشعار سیاسی و اجتماعی آثار برجسته ای دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: علا همچنین اشعار فراوانی در حوزه کودک و نوجوان سروده اند که حتی شعری که در دیدار مقام معظم رهبری با شاعران در رمضان سال ۹۷ قرائت کردند در حوزه کودک و نوجوان بود.

وی افزود: او همچنین از شاعران آیینی خوب کشورمان هم هستند. از جمله شعر وی در توصیف حضرت ام الکلثوم سروده ای بسیار ارزشمند است و از جمله اشعار این حوزه، می توان به کتاب طعم صلوات و کتاب خورشید و ماه و ۱۲ ستاره ایشان اشاره کرد که در فضای شعر آئینی کودک و نوجوان به خوبی توانسته حلاوت دین و مذهب را به شکلی شاعرانه به کودک منتقل کند.

صالحی تصریح کرد: وی همچنین یک شاعر سیاسی و اجتماعی خوب کشورمان است که در موضوعات مختلف شعر سروده اند. در صد سال اخیر کمتر شاعری را می شناسم که اینگونه به صورت ترکیبی و در این سه حوزه توانسته باشد اشعار فاخری را بسراید.

وی با اشاره به برخی ویژگی های شخصیتی افشین علا، ادامه داد: حریت، شجاعت در ابراز نظر و ... از دیگر ویژگی های اخلاقی و انسانی ایشان است که وی را به فردی ممتاز تبدیل کرده است. اما ایشان در کنار این حریت، دارای اصول و چارچوب دینی، اخلاقی و ارزشی است.

صالحی انقلابی بودن را از دیگر ویژگی های افشین علا برشمرد و گفت: این شاعر در طول دهه های اخیر انقلابی بودن را با سلیقه های سیاسی مزاحم ندیده و اگر آرمان ها و ارزش های انقلاب اقتضائاتی داشته با همین هدف اشعاری را سروده که از آن جمله می توان به اشعار وی درباره سردار سلیمانی در سال ۹۴ و همچنین شعری درباره شهید حججی اشاره کرد که بسیار تاثیر گذار بوده است و سروده اخیر ایشان که مورد تقدیر مقام معظم رهبری قرار گرفت و به تعبیر ایشان «بسیار به موقع و به جا بود» در همین مسیر قرار دارد و همان جمله او را تاکید و تکرار می کنم: «دست شما درد نکند»

در این دیدار افشین علا شاعر کشورمان هم با تقدیر از توجه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، گفت: همیشه برایم سخت بوده از اینکه به صورت رسمی مورد تقدیر قرار بگیرم اما فرق است میان اینکه چه کسی انسان را تقدیر کند. صالحی همواره بین اهالی فرهنگ و هنر و همچنین اهالی سیاست و دیانت فردی کاملا شناخته شده هستند و توجه ایشان بر من باعث افتخار است.

وی ادامه داد: هر وقت رهبر معظم انقلاب از من تقدیر می کنند آنقدر به وجد می آیم که آن را ذخیره آخرت خود قرار می دهم. در مقطعی از تاریخ انقلاب اسلامی هستیم که لازم است نویسندگان، شاعران و هنرمندان در راستای آرمان های این روزها وارد شوند و آثاری را تولید کنند. به نظرم ورود به عرصه انقلابی مانند وارد شدن به میدان مین است. برخی مخاطبان فکر می کنند اگر شاعری با اثر خود از انقلاب دفاع می کند به معنای این است که به سمت و سوی قدرت روی آورده در حالی که اینگونه نیست.

علا تاکید کرد: من یک شاعر سیاسی هستم و به آن افتخار می کنم. مگر می شود در روزگاری که همه کمر به نابودی این کشور بسته اند و با این همه از هجمه و تخاصم، یک هنرمند و شاعر دغدغه ای برای کشورش نداشته باشد. هنرمندان و روشنفکران باید نگاه شان را تغییر بدهند. روشنفکری به معنای این نیست که با حاکمیت و نظام مخالف باشیم.

در این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهدای لوحی از خدمات ادبی- فرهنگی و از جمله سروده اخیر این شاعر خطاب به حاکمان عرب و محکومیت توافق اخیر امارات متحده با رژیم اشغالگر صهیونیستی تقدیر کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =