ستاد مدیریت بهم پیوسته حوضه‌های آبریز کشور شکل گرفت

تهران - ایرنا - وزیر نیرو گفت: ستاد مدیریت بهم پیوسته حوضه‌های آبریز کشور از امروز با هدف اعمال مدیریت واحد بر این حوضه‌ها آغاز بکار کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا اردکانیان» روز چهارشنبه در مراسم آغاز رسمی پروژه ساز و کاری استقرار مدیریت بهم پیوسته حوضه هایدر محل شرکت مدیریت منابع اب ایران افزود: مقدمه های لازم برای اینکار از مدت ها پیش آغاز شده بود تا امروز وارد مرحله عملیاتی شد.

وی استقرار مدیریت بهم پیوسته حوضه های آبریز کشور را یکی از اقدام های ضروری برای ساماندهی حوضه های آبریز برشمرد و گفت: ساختار فعلی ساختاری کامل بخشی است که توانایی لازم را نیز نداردو برخی مواقع حتی مشکل آفرین نیز است وباید از این ساختار فاصله گرفت

اردکانیان با بیان اینکه در قانون‌های فرادستی به موضوع مدیریت بهم پیوسته منابع آب اشاره شده است، ادامه داد: در ساختاری که ستادهای آن کامل، متمرکز و سطح آن هم منطبق بر تقسیم‌های کشوری است، رسمیت دادن و در عمل اقدام جدی در زمینه مرزهای حوضه‌ آبریز کار راحتی نیست، اما همه کارشناسان می‌دانند که موضوع آب حتی در مناطق پرآب به سامان نخواهد شد مگر این که این مرزهای طبیعی درعمل به رسمیت شناخته شود.

وزیر نیرو گفت: پیش‌نیاز اصلی انجام این کار پیچیده و سخت، عزم کسانی است که این مساله را می‌فهمند، آن را باور دارند و برایشان ارزش قابل ملاحضه‌ای دارد.

وی ادامه داد: با وجود دستاوردهای وسیع و مهمی که در دهه‌های اخیر در عرصه آب ایجاد شد در این بخش یک عقب ماندگی جدی وجود دارد که باید برای برطرف کردن آن تلاش جدی کرد.

اردکانیان افزود: اکنون به لحاظ مطالعه دانش خوبی در این باره ایجاد شده و به لحاظ نظری سواد کافی در این زمینه فراهم شده است و بر عهده همگان است که هنر اصلاح صحیح وضع موجود را درحالی که همچنان ساختار موجود فعال است بکار گیرند.

وزیر نیرو پیش نیاز تحقق این موضوع را آن دانست که همواره در دولت و همه دستگاه های متولی بخش آب، بر اهمیت این موضوع تاکید شود.

وی موفقیت در این کار بسیار مهم را مستلزم یک عزم مشترک همگانی دانست و خاطرنشان کرد: نخستین  اصل آن است که در این میدان کسانی که مساله را باور دارند پا پیش گذاشته و مسوولیت کار را بپذیرند.

اردکانیان  بر ضرورت داشتن نقش دبیرخانه‌ای در این موضوع اشاره کرد و گفت: همکاران ما در سازمان دولت هم باید این عزم را در وزارت نیرو و بخش آب این وزارتخانه به رسمیت بشناسند.

وزیر نیرو افزود: هدف اصلی، استقرار مدیریت به‌هم پیوسته در حوضه‌های آبریز است و فهرست‌ کارهایی که نباید در این زمینه انجام داد مقدم بر لیست کارهایی است که باید انجام شود.

وی گفت: صدر کارهایی که نباید انجام داد این است که ساختار موازی و مضر با این برنامه نباید ایجاد شود.

اردکانیان ادامه داد: با هدف تمرکز بر این کار، تدارک لازم با تصویب هیات وزیران و شورای نگهبان دیده شده است و براین اساس  اصلاح اساسنامه شرکت مدیریت منابع آب ایران شکل گرفت و معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو از امروز رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز هست.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: این موضوع نخستین  گام در جهت چابک‌سازی و استقرار مدیریت بهم پیوسته حوضه های آبریز است که ستاد اصلی آب کشور نیز خواهد بود.

وی گفت: شرکت‌های استانی همانطور که در قانون تشکیل این شرکت‌ها ذکر شده مرکز عملیات و بهره‌برداری خواهند بود.

اردکانیان ادامه داد: بنابراین ستاد برای این که به کار مهم خود که شکل‌دادن مدیریت‌ حوضه‌های آبریز با مشارکت دیگر دستگاه‌های عضو در سازمان دولت است هر کاری غیر از این که امکان آن باشد به شرکت‌های استانی محول می‌کند و این شرکت‌ها مهیای یک فعالیت وسیع در این دوره خواهند بود.

وزیر نیرو تاکید کرد: بنای ما این است که این هدف را در مدت باقی‌مانده از دولت دوازدهم به شکل کامل محقق کنیم.

اردکانیان گفت: کمبودها و چالش‌ها برای ما روشن است؛ یکی از اینها که از اصلی‌ترین نیازهای کار است بحث داده‌های معتبر و مورد توافق است‌.

وی افزود: اگر ما از هم جدا باشیم این مشکل اعم از کمبود داده‌های مطمئن و مورد شک واقع شدن داده‌های موجود افزایش  پیدا می‌کند.

وزیر نیرو ادامه داد: اکنون داده های وسیعی در بسیاری از مراکز موجود است که باید با رعایت قوانین و ضوابط در اختیار مدیریت بهم پیوسته حوضه های آبریز قرار گیرند.

اردکانیان امروز را روزی بسیار مهم در امر آب کشور توصیف کرد که در سایه همکاری و همراهی مدیران وزارت نیرو و پس از حدود چهار دهه یکی از مهم ترین گام ها در جهت مدیریت واحد منابع آب کشور محقق شد.

وی به اجرای پویش# هرهفته الف ب ایران اشاره کرد که در این مرحله دو دسته  پروژه های ساز و کاری و ساخت وسازی را در دستور دارد.

وزیر نیرو گفت: پروژه های ساخت و سازی ۲۰۰ پروژه است که تاکنون ۱۰۰ پروژه آن افتتاح شده و ۵۰ پروژه نیز ساز و کاری است که تاکنون پنج پروژه آن به ثمر رسیده است.

اردکانیان ادامه داد: چهار پروژه سازو کاری مختص بخش آب کشور است که شامل یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی است که براساس آن همه توان این شرکت ها برای خدمت رسانی بهتر به روستاها یکی شده است.

وی پروژه دیگر را تهیه سند سازگاری با کم آبی برای کل استان های کشور برشمرد که تاکنون  این سند برای برخی استان ها تهیه و مصوب شده و برای مابقی استان ها نیز تا پایان امسال تهیه و مصوب خواهد شد.

وزیر نیرو تدوین لایحه قانون جامع آب کشور را از دیگر پروژه ها دانست و گفت: تلاش می شود این قانون در اسرع وقت تدوین و برای تصویب به دولت ارسال شود تا پس از آن به مجلس شورای اسلامی برود.

اردکانیان استقرار مدیریت بهم پیوسته حوضه های آبریز کشور را از دیگر پروژه ها برشمرد و خاطرنشان ساخت: براین اساس حوضه های آبریز کشور از این پس دارای یک ساختار یکپارچه و چابک خواهند شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha