ابوالغیط: اعراب درباره پایان دادن به اشغالگری اسرائیل اتفاق‌نظر دارند

تهران-ایرنا- "احمد ابوالغیط" دبیرکل اتحادیه عرب امروز (چهارشنبه) در نشست مجازی وزرای خارجه کشورهای عضو این اتحادیه گفت: همه کشورهای عضو اتحادیه عرب، بر سر موضوع پایان دادن به اشغالگری رژیم صهیونیستی و تشکیل کشور مستقل فلسطینی، اتفاق نظر دارند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ابوالغیط در یکصد و پنجاه و چهارمین نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب که به صورت مجازی برگزار شد،‌ بر حق کشورهای عربی در ترسیم سیاست‌های خارجی خود متناسب با آنچه خود می‌خواهند، تاکید کرد و گفت این نشست به این حق، احترام می‌گذارد و آن را تایید می‌کند.  

وی افزود: ‌ما در عین حال تاکید می‌کنیم که درخصوص اصول و مبانی نیز اجماع و اتفاق نظر وجود دارد و تغییرات سیاسی یا تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی نمی‌تواند به این اصول آسیبی وارد کند.

ابوالغیط در ادامه تصریح کرد: درباره اینکه هدف اساسی کشورهای عضو این اتحادیه در خصوص درگیری اعراب با اسرائیل، پایان دادن به اشغالگری و برپایی کشور مستقل فلسطینی اختلاف‌نظر و بحثی وجود ندارد.

دبیرکل اتحادیه عرب گفت: طرح صلحی که شامل ابتکار صلح عربی نیز هست و در نشست سران عربی در سال ۲۰۰۲ مطرح شد، همچنان گام اساسی و مورد توافق همگان برای تحقق صلح دائمی، عادلانه و فراگیر میان عرب‌ها و اسرائیل است.

وی گفت: صلح، گزینه راهبردی اعراب از نشست سران عربی در سال ۱۹۹۶ است؛ صلحی که ملت‌های عربی آن را می‌فهمند و می‌پذیرند تنها زمانی محقق می‌شود که مردم فلسطین به حقوق مشروع خود دست پیدا کنند.

ابوالغیط همچنین برخی از کشورهای منطقه از جمله ترکیه و ایران را به دخالت در امور کشورهای عربی متهم کرد.

 رژیم صهیونیستی و امارات پنجشنبه ۲۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای مشترک رسما از عادی‌سازی روابط میان خود خبر دادند.

به دنبال آغاز روابط رسمی میان ابوظبی و تل‌آویو، تماس‌ها و دیدارهای زیادی طی روزهای اخیر میان دو طرف انجام شد که واکنش شدید برخی از کشورهای منطقه از جمله فلسطینی‌ها را به دنبال داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =