حال و هوای تبلیغات انتخاباتی در شهرستانهای سمیرم و لنجان

اصفهان- ایرنا- ویروس کرونا اگر چه از شور و نشاط میدانی و خیابانی تبلیغات مرحله دوم انتخابات مجلس در سمیرم و لنجان تاثیرگذاشته اما محافل انتخاباتی چهار نامزد این حوزه های انتخابیه استان اصفهان در شبکه‌های اجتماعی، محافل خصوصی و قومی و قبیله ای گرم و پرشور بوده است.

به گزارش ایرنا، ۴۴ هزار نفر سمیرمی و ۳۴.۶ دهم واجدان شرایط رأی در لنجان، دوم اسفندماه سال گذشته پای صندوق‌های رای رفتند و از میان ۱۳ داوطلب در سمیرم و ۲۳ نفر در لنجان به هیچ کدام رای بالای۲۰ درصد مجموع آرا ندادند تا در نهایت رحیم کریمی و اصغر سلیمی از سمیرم و علی یوسف‌پور و حسین رجایی‌ریزی از حوزه انتخابیه لنجان راهی دور دوم انتخابات مجلس شوند.

مرحله‌ای که با وجود شیوع ویروس ناپیدای کرونا و آسیب‌ها و خطرهای جدی ناشی از آن رقابت را به شکل و شمایلی دیگر تبدیل کرده و تبلیغات و کاروناوال‌های مرسوم در محیط‌های شهری و روستایی را به کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی و مجازی کشانده است.

هر چند با وجود هشدارها و تذکرهای جدی مسوولان امر بویژه در شبکه بهداشت و ستاد مدیریت کرونا در برخی از مخافل و نشست‌های خانگی و تبلیغاتی خبری از ماسک و رعایت فاصله مناسب افراد و حامیان نامزدها نبوده است اما تبلیغات انتخاباتی بر این منوال شور و حال خاصی داشته است..

جابجایی تبلیغات از خیابان به تلفن همراه

 از دیگر سو، کُری خوانی‌ها و رد و بدل کردن پیام ها و سوال و جواب‌های حامیان و مخالفان هر یک از نامزدها که تا دیروز در کف خیابان ها و رویروی ستادهای تبلیغاتی با شعار و کف زدن‌های حامیان همراه بود، امروز در فضای مجازی و تلفن‌های هوشمند در ساعت‌های پایانی تبلیغات دور دوم انتخابات مجلس  یازدهم بالا گرفته است.

شیب تند کار و تبلیغات در این فضا به قدری بالا گرفته که هر روز گروه‌هایی جدید با تصویر یکی از دو نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس شکل می‌گیرند و هر کدام تلاش می‌کنند با ارائه برنامه کاندیدای مورد نظرشان، رای بیشتری بگیرند.

علاوه بر پیام عمومی هر کدام از نامزدها که ساعت پخش برنامه تلویزیونی خود را به عموم مردم پیامک می‌زنند، ده ها گروه و صفحه مجازی در حمایت از کاندیداها ایجاد شده و روزانه صدها ویدئو، عکس و گزارش در حمایت از چهره مطلوب خود منتشر می‌کنند.

بازار درآمد تعدادی از مدیران کانال‌ها، صفحه‌های مجازی و نشریه‌ها هم سکه شده و سفارش های تبلیغاتی متعددی از راه‌یافتگان به دور دوم انتخابات دریافت می‌کنند.

تلاش برای جلب نظر جامعه زنان و ورزشکاران

علاوه بر این نامزدها گروه‌های تلگرامی و واتساپی اختصاصی برای زنان ترتیب دادند تا بتوانند نظر این گروه بزرگ جامعه را نیز جلب کنند. برخی هم در این دو شهرستان به سراغ ورزشکاران قهرمان یا شناخته شده خود رفته اند و با منتشر کردن پیام و تصویر آنها در حمایت از نامزد خود حامی بیشتری جذب می‌کنند.

حامیان هر کدام نامزدها در سمیرم و شهرهای مختلف لنجان تلاش می‌کنند نظر تیره و طایفه‌های مختلف از عشایر و قشقایی‌ها گرفته تا بختیاری‌ها و لرها را به خود تعمیم دهند و با صدور پیام‌هایی بر حمایت این اقوام از کاندیدایشان تاکید دارند تا بلکه از این میان نیز رای و نظری برگیرند و انتخابات را به نفع خود تمام کنند.

فرماندار و رییس ستاد انتخابات سمیرم در همین زمینه بر مشارکت همه گروه‌های مردمی و اقوام مختلف در انتخابات تاکید دارد و معتقد است: نماینده مردم در مجلس می‌تواند در سطح استانی، ملی و منطقه‌ای پیگیری مشکلات حوزه انتخابیه باشد.

محمدرضا عسگریان تبلیغات انتخاباتی این دوره به دلیل شرایط شیوع بیماری کووید-۱۹ را بی‌سابقه دانست و ابراز امیدواری کرد؛ مردم در روز جمعه پای صندوق‌های رای حاضر شوند و بهترین انتخاب را داشته باشند.

علی‌رضا فخری زاده معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری سمیرم می گوید: نهادهای نظارتی با هر نوع اقدام و رفتار تبلیغاتی داوطلبان که سلامت عموم مردم در شرایط کرونایی را به خطر بیاندازد برخورد می‌کنند.

انتخابی همراه با رابط سلامت

فرماندار و رییس ستاد انتخابات شهرستان لنجان تعداد واجدین شرایط رای دادن مرحله دوم انتخابات این شهرستان را ۱۸۷ هزار و ۷۸۳ نفر برشمرد و گفت: همه مراحل انتخابات روز جمعه با حضور ناظران بهداشتی و با پیش بینی امکانات مورد نیاز از قبیل ماسک و مواد ضد عفونی کننده برگزار می شود.

خدامراد صالحی گفت: یک رابط سلامت در این مرحله از انتخابات خواهیم داشت که از سوی شبکه بهداشت و درمان معرفی می‌شود تا افرادی که برای رأی دادن وارد شعب اخذ رأی می‌شوند کنترل  و آزمایش شوند.

حیدر قاسمی رییس ستاد انتخابات استان اصفهان گفت : همه شرایط برای برگزاری انتخابات مرحله دوم انتخابات در حوزه های انتخابیه شهرستانهای سمیرم و لنجان آماده شده است.

تنها کسانی می توانند در انتخابات دور دوم شرکت که که در مرحله اول در این ۲ حوزه رای داده یا در انتخابات شرکت نکرده باشند.

دومین دور انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۲۱ شهریور همزمان در ۹ استان و  ۱۱ حوزه انتخابیه سمیرم، کرمانشاه، اسلام آبادغرب و دالاهو، لنجان، بیجار، دهلران، کرج، کردکوی، اهواز، میانه و زنجان برگزار می‌شود.

علی یوسف‌پور (۹۵۲۱ رای) و حسین رجایی ریزی (۸۶۳۸ رای) از لنجان و رحیم کریمی با پنج هزار و ۹۵۹ رای و اصغر سلیمی(نماینده مجلس دهم) با ۵ هزار و ۹۰۸ رای از حوزه انتخابیه سمیرم  به مرحله دوم راه پیدا کردند.

براساس اعلام ستاد انتخابات وزارت کشور، به دلیل حفظ سلامت مردم، فرایند رای گیری در همان بازه زمانی ۱۰ ساعت (۸ تا ۱۸) باید انجام شود.

طبق قانون در این مرحله از انتخابات هر کاندیدایی که بیشترین رای را به دست بیاورد، پیروز انتخابات است.

حوزه انتخابیه سمیرم در ۱۶۰ کیلومتری جنوب استان اصفهان به مرکزیت سمیرم دارای چهار بخش وردشت، پادنا، مرکزی و پادنای بزرگ، ۶ شهر کُمه، سمیرم، بیده، ونک، حنا و فتح آباد و ۱۵۰ روستا و آبادی است که یک نماینده را راهی بهارستان خواهد کرد.

شهرستان لنجان به مرکزیت زرین‌شهر نیز با ۲۶۳ هزار نفر جمعیت، سه بخش باغ‌بهادران، فولادشهر و مرکزی و  شهرهای زرین‌شهر، چمگردان، سده، ورنامخواست، زاینده‌رود و باغشاد در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =